Anlık Bildirim

iOS 9 Wi-Fi Assist özelliği davalık oldu

Apple'ın iOS kullanıcılarına daha fazla yardımcı olacağını düşündüğü Wi-Fi Assist özelliği, görünüşe göre ters tepmiş durumda ve kullanıcılardan tepki görüyor.


Apple'ın daha kaliteli bağlantılar sağlayabilmek amacıyla iOS 9 sürümü ile birlikte kullanıma sunduğu Wi-Fi Assist özelliği, şimdiden pek çok kullanıcıyı rahatsız etmiş durumda ve konu yavaş yavaş mahkeme koridorlarına taşınıyor.

Wi-Fi Assist özelliği eğer WiFi bağlantısı zayıflarsa otomatik olarak hücresel bağlantıya geçiyor ve veri transferinin kesilmesine engel oluyor. Bu özellik sınırsız veri kullanım hakkı olanlar için iyi ancak kotalı kullanıcıların canı yanabiliyor. 

Özellikle büyük boyutlu dosyalarda kullanıcıların hücresel bağlantı kotasını adeta sömüren Wi-Fi Assist, ayrıca evde kablosuz bağlantı zayıflarsa siz farkında olmadan hücresel ağa geçiyor ve faturayı kabartmaya başlıyor. Kullanıcı işin farkına vardığında ise çok geç oluyor. Bu özellik kapatılabiliyor ancak varsayılan olarak açık geliyor.

Kaliforniya'da yaşayan William ve Suzanne Phillips çifti; söz konusu özellik ile ilgili kullanıcıların faturasında beklenmedik şişkinlikler yaşanana kadar Apple'ın bir açıklama yapmadığını, sonrasında bir açıklama yapılsa da kullanıcılara ne kadar veri bağlantısının yansıtılabileceği konusunda eksik bilgilendirme yapıldığını iddia ederek mahkemeye başvurdu.

Apple'ın bu suçlamalar yanında Kaliforniya'nın adil olmayan rekabet ve hileli reklam konusundaki kanun maddesini de çiğnediği iddia ediliyor. Dava kapsamında özellikten etkilenen tüm kullanıcılar için talep edilen tazminat miktarı ise 5 milyon dolar civarında. Diğer kullanıcıların da benzer davalar açması bu miktarı kabartacaktır. 

Apple'ın nasıl bir savunma yapacağı merak konusu. Geçmişte anten skandalı olarak da bilinen iPhone 4 modelindeki çekim gücü problemi yine davalık olmuş ve kullanıcılara belirli bir miktar tazminat ödenmesi kararlaştırılmıştı. Bununla birlikte dava lehte sonuçlansa bile avukat ücretleri çıkıldığında mağdurlara düşen tazminat miktarı azalıyor ve en erken bir iki yıl sonrasında ödeme yapılıyor. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim