Anlık Bildirim

Intel'den 1500$'lık işlemci: Core 2 Extreme QX9775

Son kullanıcılara yönelik olarak hazırlanan işlemcilerin fiyatları 1000 adetlik alımlarda açıkçası 999$'ı pek geçmezdi. Bu konuda başı çeken Intel genellikle bu çizgiyi koruamaya çalışırken 45nm üretim teknolojisine sahip Penryn kod adlı yeni işlemci ailesinin tepe modelleri 999$'lık fiyat eşiğini aşacak gibi görünüyor. Üstelik modeline göre değişmekle birlikte işlemci fiyatları 1500$'ı da görecek. Günlük kullanımda pek çok uygulamanın altından başarılı ile kalkabilecek 2 hatta konfigürasyonuna göre 3 sistemin kurulabileceği 1500$'a Intel'in neler sunduğuna gelin birlikte bakalım.

İşlemci devi Intel, aslına bakılırsa 999$'lık fiyat sınırı korumaya niyetli gibi gözüküyor. Zira firmanın son kullanıcılara yönelik olarak hazırlanan ürün gamının tepe modeli olacak Core 2 Extreme QX 9650'nin fiyatı 1000 adetlik alımlarda yine 999$'lık fiyat çizgisinde yer alacak. Peki Intel'in 1500$'a ulaşan fiyatları ile son derece "duygusal" olan işlemci modelleri hangileri ve bu işlemciler neden bu kadar pahalı olacaklar? Bu soruların arkasında yatan gerçekleri gelin birlikte ortaya koyalım.

Intel'in Skulltrail olarak adlandırılan ve daha çok "hardcore" oyunucular ile grafik endüstrisinde yer alan profesyonel kullanıcılar göz önüne alınarak hazırlanan yeni yüksek performans platformunun detaylarından daha önce söz etmiştik. Rakip AMD'nin FASN8 (4x4) platformuna rakip olarak ta hazırlanan bu platforma can katacak işlemciler performansları kadar fiyatları ile de el yakacaklar. Skulltraik platformunda kullanılmaya aday iki işlemci gözüküyor. Bu işlemciler firmanın henüz resmi duyurusu yapılmayan ve önümüzdeki Ocak ayında duyurulması beklenen QX9750 ve QX9775 modelleri olacak.

Intel'den 1500$'lık işlemci: Core 2 Extreme QX9775

Intel'in gelecek yılın başında piyasaya sunulacak ve en performanslı işlemcileri olacak Core 2 Extreme QX9750 ve 9775 modellerinin her ikisi de 3.2GHz'de çalışacak. 45nm üretim teknolojisi ile üretilen ve 4 çekirdekli bir yapıya sahip olan işlemciler 12MB'lık devasa L2 bellek ile gelecekler. İşlemcilerden QX9750 modeli 1333MHz, QX9775 modeli ise 1600MHz FSB hızına sahip olacak. Zaten özellikle QX9775 modeli pek çok açıdan hayli can yakacak gibi duruyor. Soket 771 formunda olan işlemci Intel'in Skulltrail platformunu amansız rekabette damalı bayrağı ilk gören platform yapmak için ter dökecek.

Intel'in sunucular için geliştirdiği Xeon ailesini esas alan Core 2 Extreme QX9775 modeli sahip olduğu SMP teknolojisi sayesinde çift işlemci desteğine de sahip olacak ki bilindiği gibi Intel'in Skulltrail platformu 4 çekirdekli yüksek performanslı çift işlemci ile toplamda 8 adet fiziksel çekirdeği kullanıcıların emrine sunmayı hedefliyor. Konu özel ve yüksek performanslı bir platform olunca buna özel işlemci de özel bir fiyat ile sunulacak. Zira Intel'in Core 2 Extreme QX9775 modeli 1500$'lık fiyatı ile sınırları zorlayan bir işlemci olacak ki Skulltrail platformunun sadece işlemci maliyeti bile bu sayede 3000$'ı bulacak.

1500$'lık Core 2 Extreme QX9775 işlemcisinin yanı sıra Skulltrail platformu da maliyetleri nedeniyle özellikle "enthusiast" ve "workstation" olarak bilinen maliyet-bağımsız yüksek performans sistemlerinde ve iş istasyonları arasında yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim