Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Sıradaki Video

  Taahütlü sözleşmeden cayma ve ceza | Tüketici Haklı

  1 yıl
  28,9b
  2
  tüketici hakları
  Genel Yayın Yönetmeni
  Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ile taahhütlü sözleşmeden cayma ve sonrasında uygulanabilecek ceza işlemlerini konuştuk. Gerçekten ceza ödemek zorunda mıyız?
  2 yıl süreli taahhütlü sözleşmelerden cayma hakkımız var mı? Cayma sonrasında ne kadar ceza ödemek zorundayız? Yasalar ne diyor?
  Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ile 1 yıldan uzun süreli taahhütlü sözleşmelerden cayma hakkını konuştuk. 


  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  TheStarBox (uğurcan ) 1 yıl en beğenilen
  Tartışmasız dünyanın en kanunsuz ulkesiyiz.

  Devlet ,bankalar aidat alamaz diye yasa koyuyor. Ama bankalar alıyor...sonra şikayet edince geri veriyor....

  Devlet, tüketici yasası yapmış. Ama kimse uymuyor.

  Bu nasıl ülke anlam veremiyorum.

  Sırf bu sebepten gidecem bu ülkeden.
  Tartışmasız dünyanın en kanunsuz ulkesiyiz. Devlet ,bankalar aidat alamaz diye yasa koyuyor. Ama bankalar alıyor...sonra şikayet edince geri veriyor.......
  Devamını Gör
  kayamtky 1 yıl TheStarBox
  vahşi batının modern versiyonuyuz.
  tuketiciserdar 1 yıl
  Arkadaşlar bu adama inanıp dediklerini yaparsanız çok fazla mağduriyet yaşarsınız derdinizi de kimseye izah edemezsiniz. Açıklayayım;

  Videodaki adamın dem vurduğu kanun maddesi.

  6502 Sayılı Kanun, Abonelik sözleşmeleri
  MADDE 52 - (4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

  Aslında olan ( Uygulama için çıkarılan yönetmelik maddeleri)
  (1)
  Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği;

  Taahhütlü aboneliğin süresinden önce feshi
  MADDE 16 – (1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması zorunludur.

  (2)
  Abonelik Sözleşmesinin Feshi ve Sonuçları

  Sözleşmenin feshi

  MADDE 22 – (1) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıl ve daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

  (3) Tüketicinin taahhütlü aboneliğini süresinden önce feshetmesi halinde, 16 ncı madde hükmü uygulanır.


  Şimdi sevgili arkadaşlar. Gördüğünüz üzere (2) numaralı kısımda gösterilen abonelik sözleşmeleri yönetmeliği 22. madde 1. fıkrasında tüketicinin süresi 1 yıldan uzun olan sözleşmeleri istediği zaman feshedebileceğini belirtse de, aynı maddesinin 3. fıkrasında taahhütlü aboneliği feshi durumunda 16. madde hükümlerinin uygulanacağını belirtmiştir. Bu bize uygulamada bir istisna olduğunu taahhütlü aboneliğin ayrı bir başlıkta incelendiğini, bu sebeple taahhütlü abonelik ile ilgili gerekli işlemlerin ilgili madde gereğince yapılmasını düzenlemektedir.

  Bu demek oluyor ki taahhütlü aboneliği öyle istediğiniz zaman feshedemezsiniz. Haklı bir sebebiniz olmadan fesih halinde uygulanmış olan indirimleri firma sizden talep edebilir. ( veya kalan aylar fatura tutarı toplamını- hangisi daha az ise)

  Bu sebeple taahhüt verirken dikkatli olun, feshederken daha dikkatli olun. Kendinizi haklı çıkaracak sebepler oluşmadan ( Ayıplı Hizmet veya adres değişikliği veya teknik altyapı yetersizliği) kesinlikle bu adamın laflarına inanıp taahhüt sonlandırmayın yoksa hüsrana uğrarsınız. Zira kanun koyucunun bu adamın bahsettiği gibi bir niyeti olsa, taahhütlü abonelikleri düzenlediği kısımda, 1 yıldan uzun taahhüt alınamaz, alınırsa bu madde hükümleri geçersizdir diyebilirdi veya yönetmeliğin ilgili maddesinin başında 12 aya kadar olan taahhütler için geçerlidir diyebilirdi. Ama demedi. Buda benim dediklerimi doğrulayacaktır.

  Anlattığım şeyler bizzat Tüketici Hakem Heyeti kanaatleri ve Tüketici Mahkemeleri hakimleri ve bilirkişi kanaatleridir. Bu adam o kadar konuşmuş bir tane örnek karar sunmamış, bilirkişi raporu sunmamış. Madem konuşuyorsun örnek kararı raporu da sun ki adam daha açarken bunları ek yapsın. Bunca zamandır bu işin içindeyim böyle karar veren THH leri gördüm ancak böyle karar veren bir tane Tüketici Mahkemesi görmedim.

  Kendinizi yakmayınız. Beğenerek yorumu üste çıkarırsanız kimse gereksiz galeyana gelip mağdur olmasın.
  Arkadaşlar bu adama inanıp dediklerini yaparsanız çok fazla mağduriyet yaşarsınız derdinizi de kimseye izah edemezsiniz. Açıklayayım; Videodaki adamın ...
  Devamını Gör
  jedi39 1 yıl tuketiciserdar
  Bana bir (1) tane böyle karar vermeyen tüketici mahkemesi kararı göster. Tamam sen haklısın diyeceğim.
  18yusuf 1 yıl
  24 ay taahhütlü bir abonelik sözleşmesi düşünelim. Sağlayıcı, 24 ay boyunca aboneliğimizi iptal ettirmezsek;


  100 liralık aktivasyon ücretini,
  100 liralık kurulum bedelini ve
  100 liralık modem bedelini

  yani toplamda 300 liralık 3 kalem hizmetin bedellerini almayacağını beyan ediyor.


  24 ay boyunca da fiyatı normalde 100 lira olan hizmeti 50 lira indirim yaparak 50 liradan vereceğini taahhüt ediyor.  Biz bu aboneliği 6. ayda iptal edersek bizden yasal olarak hangi ücretler talep edilebilir?
  18. ayda iptal edersek bizden yasal olarak hangi ücretler talep edilebilir?


  Yukarıdaki gibi net ifadelerle net sorular sorulsa daha açıklayıcı bir video olabilirdi.
  24 ay taahhütlü bir abonelik sözleşmesi düşünelim. Sağlayıcı, 24 ay boyunca aboneliğimizi iptal ettirmezsek; 100 liralık aktivasyon ücretini, ...
  Devamını Gör
  Yorumlar (66) Yorum Yaz Forumda Gör
  5 Avatar Avatar Avatar
  isosem19 (Adı Lazım Değil) 2 ay
  2020 Temmuz’da sözleşmesi bitecek olan fiber internet ve tivibu üyeliğimi yurtdışına yerleşme/taşınma sebebiyle iptal ettim. 500 küsur lira cayma bedeli çıkartacaklarını söylediler. Btk üzerinden şikayetin hiçbir amacı yok. 2 kere itiraz ettim 3.’de kurum şikayeti kapattı. THH’ye gidin demişler ve kapatmışlar. Yurtdışına çıktığımı ve kira sözleşmesiyle yurtdışına yerleştiğimi ispat edebilme hakkım varken adamların umrunda değil. Türk Telekom hem hız olarak hem de sözleşme açısından tamamiyle pişmanlıktır. Çıkan cezayı ödeyip THH’ye başvuracağım.
  TurkNetDestek 2 ay isosem19
  Merhaba, farklı bir servis sağlayıcısı ile bu sorunu yaşadığınız için bu konuda size maalesef yardımcı olamıyorum.
  DH Misafiri 2 ay
  Bende bu tür işlerle baya uğraştım her müşteri hizmetleri farklı bir şey söylüyor ve bence sırf vazgeçelim diye yüksek bedeller söyleniyor o 653 lira için dönüş yapılacağını sanmıyorum.
  TurkNetDestek 2 ay DH Misafiri
  Merhaba, servis sağlayıcınızdan cayma bedeli faturasının detaylarını talep ederseniz kalem kalem ücret bilgisini sizinle paylaşabilirler.
  John Constantine (Emre MERT) 2 ay
  Arkadaşlar 24ay taahhütlü bağlantıyı 40 gün boyunca kullanıp geçiş yapmış birine ne kadar cayma bedeli gelmesi gerekir?Bu arada bağlantı 16mbps olarak alındı, 12 gelir denildi ve 4mbps verildi.

  707 lira gelmiş. 264 lira bağlantı ücreti, 378 lira avantaj bedeli diye geçiyor. Ttnetin bağlantı ücreti ne zaman 264 lira oldu, 40 gün kullanılmış internetin avantaj bedeli nasıl 378 lira oluyor anlamadım. Şikayetvara yazdım, birazdan btk ya yazacağım.
  resmigazete.gov.tr/...

  16.maddeye göre bu miktar hatalı değil mi? Olaya hakim biri varsa yardımcı olsun lütfen.
  TurkNetDestek 2 ay John Constantine
  Merhaba, fesih bedeli genel olarak 2 kritere göre hesaplanır.

  1. Fesih bedeli aldığınız indirim farklarının sözleşme bitiş tarihi az kaldıysa kalan ay sayısı ile çarpılarak hesaplanır.

  2. Fesih bedeli aldığınız indirim farklarının sözleşme bitiş tarihi uzun ise kullandığınız ay sayısı ile çarpılarak hesaplanır.
  bilgin_yener (bilgin yener) 2 ay
  Arkadaşlar, 2 yıllık tahahütüm bitti, telefon ile 12 aylık müşteri devam kampanyası yapıldı şuan 12 aylık sözleşmenin ilk ayındayım. daha faturası bile gelmedi geçen gün kızdırdılar hızlar yerlerde geziyordu. kapatırsam ne cezam var dediğimde 12 ayın tamamını talep ediyor yok bçyle bir hakkını dediğimde sözleşmeyi gönderebilirim dedi ve sözleşmede şöyle bir madde var

  ''_Sözleşme konusu ürün ve hizmetler, elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler kapsamındadır. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği madde 15 gereğince elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler cayma hakkının istisnalarını oluşturduğundan, işbu sözleşme Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde düzenlenen, ALICInın hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin kullanabileceği cayma hakkı kapsamında yer almamaktadır.''_


  Bu nedemek biz yasa masa tanımayız demek değil mi? ABİ BİZ YAPTIK HERKESİN HERŞEYİN Gxtünü kaldırdık[:\-]
  matrix52 2 ay bilgin_yener
  hangi firma bu? 175'i arayın anlatın araştırsınlar.
  DH Misafiri 2 ay
  11.01.2020 de de smarta sözlesme imzaladım gelip modem bağlanıp internet açılcak dediler fakat ne gelen oldu nede arıyan soran bana şybatta fatura yansıtıldı ben kullanmadığım internetin parasinı istiyorlar iptal edin diyorum cayma bedeli çıkarıyorlar 750 lira bide bir ay için hiçbir kurulum olmadı işlem olmadı ne yapabilirim yardımcı olun
  tuketicisikayet.btk.gov.tr/... adresine e-devlet şifrenizle girerek şikayet kaydı oluşturun. Yine de sorun çözülmezse bana ulaşın. Yardımcı olurum bir kuruş bile alamazlar.

  Fakat sakın bağlamalarına müsaade etmeyin. D smart sizi kesinlikle pişman eder
  yuzyirmi 3 ay
  tt'yi thh'ne vermiştim. Yaklaşık 3 ay oluyor. Birkaç gün önce gündeme alındı diye güncellemişler şikayeti. Şimdi ne olacak ?
  onder.t (önder tarım) 3 ay
  Arkadaşlar büyük bir hata yaptım ve türk telekom’dan geçtiğimiz cuma günü (7 Şubat 2020) eve internet bağlattım. 24 ay taahhütlü sözleşmede sonradan gördüm ki 14 gün içerisinde cayma hakkıyla ilgili bir şey yazmıyor.
  Daha ilk günden sıkıntılar baş gösterdi. İmza attırana kadar her türlü güzellemeyi yapan Türk Telekom şimdi her şeye engel koymak istiyor. Elimizde eski modem var diye modem de istedik ayda 8 lira farkla. Öyle iğrenç bir modem getirdiler ki, modemin olduğu odadan wifi’ya bağlanıyorum 1 mbit internet geliyor anca. Modem iadesi için aradım, iade almıyoruz dediler. O zaman ben komple kapattırırım internet hattını dedim. Bu sefer de şu masrafı, bu masrafı diye zibille şey sayıp korkutmaya çalışıyorlar.
  Türk Telekom bayiisi de, başka bir çalışanı da 14 gün içerisinde cayabilirsin dedi.
  Bu konuda kesin bilen birisi yazarsa sevinirim. Bir an önce bu kan emicilerden kaçıp kurtulmak istiyorum. 2 yıl yaşanmaz bunların elinde yoksa.
  Abonelik sözleşmelerinde cayma hakkı yoktur. Ancak sözleşme evde imzalanmışsa bu işyeri dışında kurulan sözleşmeler statüsüne girer ve 14 gün cayma hakkı vardır. Sözleşmeyi bayide imzalamışsanız cayma hakkınız kesinlikle yoktur.

  Tüketici kanununda 12 ay üzerindeki sözleşmelerin cezasız feshedileceği yazıyor. Yukarıdaki videoda da Aydın Bey'in anlattığı gibi.

  Fakat aynı kanunun farklı bir maddesinde ise taahhütlü aboneliklerde cayma durumunda cayma bedeli alınabileceği yazıyor. Ve hakem heyetleri büyük çoğunlukta tüketici aleyhine olan maddeyi baz alıyor. O yüzden tavsiye etmiyorum. Kaybetme ihtimaliniz çok yüksek.

  Fakat şöyle bir durum var. Kanunda nakil durumunda yeni adreste aynı şartlarda hizmet verilemezse, cezasız sözleşme feshedilebilir diyor. En mantıklısı şu. İkametinizi altyapı olmayan ücra bir yere taşıyın ve nakil talep edin. O zaman mecbur cezasız feshedeceklerdir
  DH Misafiri 4 ay
  siz siz olun tahahüt yaparken 40 kere düşünün özlelliklede telekom ile yaparken bende telekomla 27 ay sözleşme yaptım 5 gün kullandım cayma hakkım olduğunu düşünerek sözleşmemi fes ettim bana gelen fatura 530 tl ödedim tüketici hakem heyetine baş vurdum aldığım cevap bundan bir şey çıkmaz sözleşme imzalamışsın oldu dumur oldum çıktım.
  senseman62 (Bombacı Mülayim) 5 ay
  Arkadaşlar merhaba

  5 ocakta tahahutum bitiyor,1 ocaktan itibaren güncellenmiş fiyat ile 170 tl olacakmış faturam şu an %25 engelli indirimi dahil 53.5 tl ödüyorum.

  Mh'yi arayıp cayma bedeli çıkıyor mu çıkmıyor mu diye sordum bana 100 tl cayma bedeli çıkartıyor.Normalde son 1 ay kala cayma bedeli sıfırlanmıyor muydu her zaman son 1 ay kala tahahut sıfırladığı için alternatif arar ona göre davranırdım.Ne yaptıklarını anlamadım.

  Onunda mı bir yolunu buldular,bu cayma bedelinin içinde faturanızda dahil dedi.Hattımı iptal ettirmeden turknet vb bir opeartöre geçmeyi düşünüyorum.Vergi vs çıkmasın ilk faturada diye
  HeroTech (Turan Ben) 5 ay senseman62
  170 tl taahhutsuz tarifedir. Taahhut uzatırsanız fiyat yine düşecek bir miktar farkedecektir. Kota veya akıllı sınırsız ile devam edersiniz.  Taahhutsuz internet diye telekoma giderseniz çok daha fazlasını ödemekten sakının derim. 100 tl tahahhuy cayma bedeli içinde fatıra ile bişey değil aslında. Taahhüt bitmeden 2-3 gün önce iptal edin 3-5 tl öder kapatırsınız illa kapatacaksanız.  Ama kablonetin f/p olayını unutmadan karar verin derim.
  granma79 6 ay
  @zeytinpark  Hocam sizin kadar cesur olamadım. Sesli imza ile abone oldum. Faturam çok yüksek olduğu için (35Mbps:115TL ödüyorum) ilk hafta Turknet'e geçeyim dedim. Türk Telekom ilk hafta 650 TL cayma cezası ödersin dedi. Tüketici Hakem Heyeti ve BTK'yı aradım. İkisi de Türk Telekom'u haklı buldu. İlk 15 gün içinde ücretsiz cayma hakkınız yok dediler. Ceza ödersiniz dediler. Bende mecburen kalmak zorunda bırakıldım. 2 aydır kullanıyorum. Şuan 750 TL cayma cezası çıkıyor. Sanırım bu saatten sonra başka operatöre geçmem zor olur...
  Ben ilk zamanlarda Türk Telekom’un kurduğu FTTC kabin vasıtasıyla TurkNet’ten hizmet alabileceğimi bilmiyordum. Defalarca sordum, site üzerinden irtibata geçmeye çalıştım ama sonuç alamadım ve mecburen Türk Telekom’dan aldım. Hatta Twitter üzerinden şirket müdürüne, evlere internet veren sorumlu kişiye bile yazdım. Dönen olmadı.  İnternet bağlandıktan bir hafta sonra TurkNet’in sitesinden baktığımda bağlı bulunduğum noktaya hizmet verilebildiğini gördüm ve süreç öyle başladı.  Sistem başından bozuk zaten. 24 ay (hatta 27) taahhüt neymiş!.. İnsanlara resmen şantaj yapıyorlar. Ama maalesef ülkeyi yönetenler ile bu şirketler hep dirsek temasında ve aynı yerden besleniyorlar, yani bizlerden. Hep mağdur olan halk oluyor. Yok efendim neymiş; taahhütün altına imza atmışım. Yahu sizin taahhüt diye imzalattığınız evrak zaten hukuksuz. Ben de taahhüt bozmak istemem ama bu kadar uzun taahhüt mü olur ve diğer şirket ile arada bu kadar fark mı olur? Eğer FTTC kabine çok yakın olsam TurkNet 86 TL’ye 100mbps verecek! Türk Telekom’dan taahhütsüz 100mbps almaya kalkın bakalım kaç para?


  bireysel.turktelekom.com.tr/...  Birlik olup direnmedikçe daha çok yolarlar bizi. Gerçi burada ahkâm kesiyorum ama bakalım benim durum ne olacak o da belli değil?  Neyse çok konuşmayayım, zira Silivri soğuk diyorlar 😉
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz? Üye Girişi Yaparak
  Sıradaki
  Bitince Sıradakine Geç

  Sorgu: 0,406 saniye (WEB2)
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Bir Haber Var
  şimdi