Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  Sıradaki Video

  Taahütlü sözleşmeden cayma ve ceza | Tüketici Haklı

  2 yıl
  36,1b
  1
  tüketici hakları
  Genel Yayın Yönetmeni
  Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ile taahhütlü sözleşmeden cayma ve sonrasında uygulanabilecek ceza işlemlerini konuştuk. Gerçekten ceza ödemek zorunda mıyız?
  2 yıl süreli taahhütlü sözleşmelerden cayma hakkımız var mı? Cayma sonrasında ne kadar ceza ödemek zorundayız? Yasalar ne diyor?
  Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ile 1 yıldan uzun süreli taahhütlü sözleşmelerden cayma hakkını konuştuk. 


  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  TheStarBox (uğurcan ) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Tartışmasız dünyanın en kanunsuz ulkesiyiz.

  Devlet ,bankalar aidat alamaz diye yasa koyuyor. Ama bankalar alıyor...sonra şikayet edince geri veriyor....

  Devlet, tüketici yasası yapmış. Ama kimse uymuyor.

  Bu nasıl ülke anlam veremiyorum.

  Sırf bu sebepten gidecem bu ülkeden.
  Tartışmasız dünyanın en kanunsuz ulkesiyiz. Devlet ,bankalar aidat alamaz diye yasa koyuyor. Ama bankalar alıyor...sonra şikayet edince geri veriyor.......
  Devamını Gör
  tuketiciserdar 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Arkadaşlar bu adama inanıp dediklerini yaparsanız çok fazla mağduriyet yaşarsınız derdinizi de kimseye izah edemezsiniz. Açıklayayım;

  Videodaki adamın dem vurduğu kanun maddesi.

  6502 Sayılı Kanun, Abonelik sözleşmeleri
  MADDE 52 - (4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

  Aslında olan ( Uygulama için çıkarılan yönetmelik maddeleri)
  (1)
  Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği;

  Taahhütlü aboneliğin süresinden önce feshi
  MADDE 16 – (1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması zorunludur.

  (2)
  Abonelik Sözleşmesinin Feshi ve Sonuçları

  Sözleşmenin feshi

  MADDE 22 – (1) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıl ve daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

  (3) Tüketicinin taahhütlü aboneliğini süresinden önce feshetmesi halinde, 16 ncı madde hükmü uygulanır.


  Şimdi sevgili arkadaşlar. Gördüğünüz üzere (2) numaralı kısımda gösterilen abonelik sözleşmeleri yönetmeliği 22. madde 1. fıkrasında tüketicinin süresi 1 yıldan uzun olan sözleşmeleri istediği zaman feshedebileceğini belirtse de, aynı maddesinin 3. fıkrasında taahhütlü aboneliği feshi durumunda 16. madde hükümlerinin uygulanacağını belirtmiştir. Bu bize uygulamada bir istisna olduğunu taahhütlü aboneliğin ayrı bir başlıkta incelendiğini, bu sebeple taahhütlü abonelik ile ilgili gerekli işlemlerin ilgili madde gereğince yapılmasını düzenlemektedir.

  Bu demek oluyor ki taahhütlü aboneliği öyle istediğiniz zaman feshedemezsiniz. Haklı bir sebebiniz olmadan fesih halinde uygulanmış olan indirimleri firma sizden talep edebilir. ( veya kalan aylar fatura tutarı toplamını- hangisi daha az ise)

  Bu sebeple taahhüt verirken dikkatli olun, feshederken daha dikkatli olun. Kendinizi haklı çıkaracak sebepler oluşmadan ( Ayıplı Hizmet veya adres değişikliği veya teknik altyapı yetersizliği) kesinlikle bu adamın laflarına inanıp taahhüt sonlandırmayın yoksa hüsrana uğrarsınız. Zira kanun koyucunun bu adamın bahsettiği gibi bir niyeti olsa, taahhütlü abonelikleri düzenlediği kısımda, 1 yıldan uzun taahhüt alınamaz, alınırsa bu madde hükümleri geçersizdir diyebilirdi veya yönetmeliğin ilgili maddesinin başında 12 aya kadar olan taahhütler için geçerlidir diyebilirdi. Ama demedi. Buda benim dediklerimi doğrulayacaktır.

  Anlattığım şeyler bizzat Tüketici Hakem Heyeti kanaatleri ve Tüketici Mahkemeleri hakimleri ve bilirkişi kanaatleridir. Bu adam o kadar konuşmuş bir tane örnek karar sunmamış, bilirkişi raporu sunmamış. Madem konuşuyorsun örnek kararı raporu da sun ki adam daha açarken bunları ek yapsın. Bunca zamandır bu işin içindeyim böyle karar veren THH leri gördüm ancak böyle karar veren bir tane Tüketici Mahkemesi görmedim.

  Kendinizi yakmayınız. Beğenerek yorumu üste çıkarırsanız kimse gereksiz galeyana gelip mağdur olmasın.
  Arkadaşlar bu adama inanıp dediklerini yaparsanız çok fazla mağduriyet yaşarsınız derdinizi de kimseye izah edemezsiniz. Açıklayayım; Videodaki adamın ...
  Devamını Gör
  18yusuf 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  24 ay taahhütlü bir abonelik sözleşmesi düşünelim. Sağlayıcı, 24 ay boyunca aboneliğimizi iptal ettirmezsek;


  100 liralık aktivasyon ücretini,
  100 liralık kurulum bedelini ve
  100 liralık modem bedelini

  yani toplamda 300 liralık 3 kalem hizmetin bedellerini almayacağını beyan ediyor.


  24 ay boyunca da fiyatı normalde 100 lira olan hizmeti 50 lira indirim yaparak 50 liradan vereceğini taahhüt ediyor.  Biz bu aboneliği 6. ayda iptal edersek bizden yasal olarak hangi ücretler talep edilebilir?
  18. ayda iptal edersek bizden yasal olarak hangi ücretler talep edilebilir?


  Yukarıdaki gibi net ifadelerle net sorular sorulsa daha açıklayıcı bir video olabilirdi.
  24 ay taahhütlü bir abonelik sözleşmesi düşünelim. Sağlayıcı, 24 ay boyunca aboneliğimizi iptal ettirmezsek; 100 liralık aktivasyon ücretini, ...
  Devamını Gör
  Yorumlar (93) Yorum Yaz Forumda Gör
  5
  velociraptor 5 gün ( Mesaj Silindi )
  millenicom adsl 16 mb üyesiyim. cayma ve sözleşmeyi feshetmek istiyorum modemi geri göndermek zorunda mıyım bilgisi olan varmı?teşekkür ederim.
  Mave®ick 2 hf. ( Mesaj Silindi )
  Şerefsizliktir. Yalın internete telefon aracılığıyla başvurmam ve ses çıkmaması ardından aylar sonra gelen telefonla bağlamaya geleceklerini söylemeleri. Kabul etmem (en büyük hatam) ve daha sonra gelmeyen bağlantı akabinde iptal ettirmem. Müşteri hizmetlerindeki bayanın size hiç bir ücret çıkmayacak demesi ve geçtiğimiz hafta haciz icra kağıdının gelmesi. Tam 690 lira. Kullanmadığım almadığım hizmet için icraya verilmişim. Böyle adi bir kurumdan bahsediyoruz.
  gascan (faruk ) 2 hf. ( Mesaj Silindi )
  çıkarılan faturayı ödeyip karşı başvuru yapmanız gerekir tüketici hakem heyetine.
  xYaKuBux (Yakup Çelik) 2 hf. ( Mesaj Silindi )
  TTelekom dan aldğım hizmeti 15 gün içerisinde iptal ettirdim . Hani şu 15 gün içierisinde hizmeti iptal ettirebilirsiniz olandan . Bir sene geçti üzerinden . 2 hafta önce icra için aranıldım sonrasında eve kağıt gönderildi. Bugün aradılar . Eşim evde yokuz şehir dışındayız demiş. Eve çilingir ile gireriz diye tehdit etmişler :D Mafyalık ta var yani ,eşkiyalıkta . Aman dikkat edin . Btk ya yazdım durumu bakalım nasıl bir karar çıkarılacak . 3 5 ay kullanıp ya da 1 yıl kullanan kullanıcılara geçmiş olsun :D
  DH Misafiri 2 hf. ( Mesaj Silindi )
  Öncelikle Selamün aleyküm Ben Türk Telekom ev internetinde 24 ay taahhüt sözleşmesi yaptım ve bir yılı geçince aboneyi iptal ettim yani Caydım cayma bedeli bana 285 TL evime icra ödeneği geldi tüketici kanuna göre bir yıla geçmiş dün sözleşmelerden istediğimiz zaman pes etme hakkımız varmış Ben 175 i arayarak bilgi almak istedim ve bana ödemem gerektiğini söylediler bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim Saygılarımla
  gascan (faruk ) 3 hf. ( Mesaj Silindi )
  evet iss taşıyarak belirtilen hızı alabilirsiniz, size yanlış bilgi verilmiş buna istinaden hakkınızı arayınız.
  nasahsabbah 3 hf. yeni yorumcu ( Mesaj Silindi )
  Alacağım maksimum hızı 85 mbps gösteriyor. Bu durumda taahhütnameden cayma hakkım olduğunu tahmin ediyorum
  nasahsabbah 3 hf. yeni yorumcu ( Mesaj Silindi )
  İyi günler, babam 5 ay önce turkcell superonline'ın bir kampanyasına 24 ay taahhüt imzalamış.Ancak babama apartmana 8mb 'den fazla internet gelmediği için en fazla 8 mb' lik hız yollayabileceklerini söylemişler ve babam da buna göre kabul etmiş.Ben ise bu durumu araştırmak üzere alt komşuma aldığı hızı sormaya karar verdim. 1 gün önce öğrendim ki alt komşumuz 33 mb hız alıyor ki bu aralar biraz yavaş olduğunu söyledi. Bu durumda taahhütten parasız bir şekilde caymam mümkün müdür, çünkü eğer babam doğru hatırlıyorsa bizi yanlış bilgilendirmiş oluyorlar ki bu zaten literatürde 'aldatmak' olarak geçiyor. Tabi günahlarını almayalım buraya ilk taşındığımızda altyapı yoktu ve duyduğum kadarıyla geleli çok olmamış komşumuz da geçeli çok olmamış.
  Not: Babama taahhütnameyi imzalarken tablet de hediye etmişler. Sanıyorum ki düz bir şekilde caymaya kalksak belirli bir fiyat biçip o parayı da isterler ki zaten durum yeterince sinir bozucu.
  gascan (faruk ) 3 hf. ( Mesaj Silindi ) nasahsabbah
  https://altyapisorgu.netspeed.com.tr/ buradan sorgulama yapın alacağınız hızı görebilirsiniz,düşünürseniz 6CY6AC referans kodu ile başvuru yapabilirsiniz, dilediğiniz pakette karşılıklı 5 lira indirim verir.

  Referans kodu 6CY6AC

  İstanbul/Bağcılar


  _____________________________
  Batman (Bruce Wayne) 3 hf. ( Mesaj Silindi )
  Öncelikle merhaba.

  1 gün önce Superonline fiber'e geçtim 24 aylık taahhüt ile. Modemin berbat wifi performansı yüzünden soğudum. Sözleşmeyi teknik ekip modemi kurmaya geldiğinde imzaladım. Iptal için başvursam cayma bedeli çıkar mı acaba ?

  Teşekkürler.
  habib_723 (Habib ) 3 hf. ( Mesaj Silindi ) Batman
  Cayma bedeli olarak yanılmıyorsam kullandığınız kadar ki kısmı ödemeniz lazım yani 24 ay taahhüt var diye 24 ayın tamamını ödemezsiniz diye tahmin ediyorum. Misal bu ay taahhüt verdiyseniz ve hizmetleri churn(yani taşıma) değilse ve direk kurulum yapmışlarsa kurulum ücreti alırlar, yine kullandığınız ayın taahhtsüz fiyatı üzerinden bir ücret çıkarabilirler yine yalın ise yalın ücretini tahsis edebilirler. Bunları bilmenizde fayda var en iyisi arayıp ne kadar çıkacağını tespit etmenizde fayda var.
  DH Misafiri 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Az önce 175 danışma hattı ile görüştüm ve tuketiciserdar'ın söylediklerini onayladılar. Cayma bedeli ödemeden kurtulmanın tek yolu internet altyapısının gelme ihtimali olmayan bir adrese ikametgahınızı alıp nakil işlemi yaptırmak. Hizmet sağlayamayacakları için haklı fesih hakkına sahip oluyorsunuz.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sıradaki
  Bitince Sıradakine Geç

  Sorgu: 0,406 saniye (WEB2)
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim