Anlık Bildirim

DDR2 Bellekler hızlanıyor

Oy Ver
AMD' nin aksine ısrarla DDR2 bellek teknolojisini kullanmaya devam eden Intel sistemler için 2005 yılında bellek piyasası oldukça hareketlendi. Önde gelen bellek üreticileri birbiri ardına daha hızlı DDR2 belleklerini duyurmaya başladılar. Bilindiği gibi DDR2 belleklerin en belirgin özellikleri her ne kadar yüksek FSB hızlarına çıksalarda, yapıları gereği yüksek zamanlamalarda çalışmak zorunda olmaları. Bu sebeple ortaya çıkan genel performans DDR' a göre avantajlı olamıyor.

Sürekli gelişen bellek teknolojileri sayesinde, DDR2' ninde zamanlama süreleri oldukça geliştirildi. 1 hafta önce dünyanın en hızlı DDR2 belleklerini duyuran Corsair' in XMS2 5400UL serisi bellekleri 675MHz hızında 3-2-2-8-1T zamanlamaları ile çalışabiliyor. Model isminin sonundaki UL, Ultra Low Latencies (Çok düşük zamanlama) anlamına geliyor. Bu değerler gerçekten rekor denilebilecek seviyede. Belkide DDR2 belleklerin önünü açabilecek bir gelişme. Tabi DDR2 belleklerin diğer bir dezavantajını unutmamak gerekir. Fiyatları hala DDR ile karşılaştırıldığında yüksek kalıyor. Henüz XMS2 5400UL' nin fiyatı belli değil fakat daha yüksek zamanlamalar ile çalışan XMS2 5400 modelinin 1GB' lık kitinin fiyaının 300 dolar seviyesinde olduğunu düşünürsek XMS2 5400UL' nin fayatını tahmin edebiliriz.

DDR2 Bellekler hızlanıyor

2005 yılının DDR2 bellekler için çok hareketli geçtiğini söylemiştik. Önde gelen diğer firmalardan Kingston, özel ram serisi olan HyperX' e DDR2 750 modelini ekledi. 750Mhz hızında .alışabilen belekler yine DDR2' nin karakteristik özelliği olan yüksek zamanlamalar ile çalışıyor (4-4-4-12). Belleklerin 1GB' lık çift kanallı kiti 440 dolar. Yüksek MHz ramlerine diğer bir örnekte Corsair' den geldi. Tam 800MHz hızında çalışabilen XMS2-6400 modüller bu hıza 5-5-5-12 zamanlamaları ile çıktığı için bu hızın aslında fazla bir anlamı olmuyor. Zaten MHz çok önemli olsaydı, Corsair yaptığı basın açıklamasında XMS2 5400UL' leri en hızlı dünyanın en hızlı DDR2 bekleri diye tanıtmazdı. OCZ' nin duyurduğu en gelişmiş DDR2 bellekler ise OCZ EB DDR2 PC2-5400' ler. 667MHz' de 4-2-2-8 zamanlamaları ile çalışan modüller, Corsair' in XMS2 5400UL serisi ile karşılaştırıldığında çok yüksek kalıyor. Bu zamanlamalar ile ancak XMS2 5400' e rakip olur.

DDR2 Bellekler hızlanıyor

Yüksek zamanlama dezavantajını bir nebze olsun üzerinden atan DDR2, performans biraz daha kabul edilebilir seviyeye çıkmış gibi. Fakat şimdilik sadece Corsair' in çözümü mevcut ve tahminen çok yüksek fiyat ile satılacak. Intel, nVidia' nın yeni nForce4 Intel Edition köprüsüne de entegre edilen DDR2 bellek kontrolcüsü ile DDR2 ısrarını yinelemiş gibi. Zaten yoluna DDR2 ile devam edeciğini daha önce de açıklamıştı. Intel ve AMD aralarındaki standart savaşı bellek konusunda da devam ediyor, hangi standart ileride kendini kabul ettirecek bekleyip göreceğiz. Yüksek MHz sunan DDR2 mi? yoksa belirli bir seviyeye kadar MHz artışından sonra zamanlama sürelerini düşük tutan DDR mı?

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim