Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Sıradaki Video

  2si1: "%100 Yerli Teknoloji ve Oyun Programı" 21.12.2012 video şov

  7 yıl
  30,9b
  1
  2si1
  Genel Yayın Yönetmeni
  2si1 ile gündemi ekranlarınıza taşımaya devam ediyoruz. BTK'nın TTNET Soruşturması, Yerli Uydu Göktürk II Projesi, Oyunlar ile Katliamların ilişkisi, iflasını açıklayan THQ ve fazlası 2si1 ile ekranlarınızda.
   


  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  Legolas Greenleaf (Fırat ) 7 yıl en beğenilen
  Uydu konusunda ki araştırmaları ve açıklanan gerçekleri çeşitli merciler duymaz umarım. Sonrasında Mesut abiyi görememe durumu olur Allah muhafaza. Şimdi bu ülkede bu gerçekleri söyleyebilecek cesaret yada bilgiye kaç kişi/kuruluş sahiptir ? Kaç kişi bu programda açıklanan gerçeklerin farkında olabilecek ? İşte bu sayıların azlığı nedeniyle bir arpa boyu ilerlemeyi nelerle karıştırıyoruz.
  Uydu konusunda ki araştırmaları ve açıklanan gerçekleri çeşitli merciler duymaz umarım. Sonrasında Mesut abiyi görememe durumu olur Allah muhafaza. Şimdi bu ül...
  Devamını Gör
  memolika (Mehmet Güzel) 7 yıl
  CodeMachine

  Apple in ürettiği dandik şeyleri off süper diye nitelendirip, uydu fırlatmayı ya büyütmeye gerek yok demek biraz garip.


  Editörlerin söylemek istediği şey sizin anladığınız şey değil yanlız.

  Editörler bu uydunun rakiplerine göre daha geride kaldığını belirtmiş sadece.
  CodeMachine Apple in ürettiği dandik şeyleri off süper diye nitelendirip, uydu fırlatmayı ya büyütmeye gerek yok demek biraz garip.
  Devamını Gör
  CodeMachine (Kunteper Canavarı) 7 yıl memolika
  Ya ne olacaktı, bizimki dünyada birinci mi olacaktı. Zaten millet olarak ya hiçbişey yapmayız, yada bişeyler yapmaya çalışanıda eleştiririz. Ayrıca Göktürk-2 askeri amaçlı değildir. Göktürk-1 askeri amaçlıdır.

  GÖKTÜRK-1

  GÖKTÜRK-2
  musAKka (Oğuz Özyoldaş) 7 yıl KaleyDeskop
  Allah aşkına hiç mi dinlemiyorsunuz söylenenleri? Nerede emeğe saygısızlık yapılmış? Ciddi anlamda büyük bir adım olduğu sürekli vurgulanmış, takdir edilmiş. Konuşmada uydunun yapımında emeği geçen herkes için "helal olsun" bile dendi, daha ne denilsin? Eleştirilen noktanın, sanki dünyanın en güçlü, en yetenekli uydusu yapılmış gibi gösterilmesi, bunun da siyasi bir rant amacı gütmesi olduğunu anlamak hiç de zor değil.  Emeğe herkesin saygısı var ama yapılan şeyleri de sırf biz yaptık diye uçsuz bucaksız abarta abarta insanları kandırmaya gerek yok. Herşey gerçekleriyle anlatılmış olsa kimse eleştirmez, merak etmeyin. Konuşmanın tamamını iyice dinleyip ne anlatılmak istenildiğini anlamak yerine konuşmanın arasından 2 cümle çekip kafanıza göre yorumlamak daha mı kolay geliyor? Yapmayın, etmeyin...
  Allah aşkına hiç mi dinlemiyorsunuz söylenenleri? Nerede emeğe saygısızlık yapılmış? Ciddi anlamda büyük bir adım olduğu sürekli vurgulanmış, takdir edilmiş. Ko...
  Devamını Gör
  Yorumlar (75) Yorum Yaz Forumda Gör
  1 Avatar
  DH Misafiri 7 yıl
  uydu hakkında yanlış bilgi var gibi burda bakan 2.5 metrelik cisimleri görebilecegiz diyor ama siz çatılar ancak görülebilir diyorsunuz hangisi dogru
  cnnturk.com/...
  Virtual Reality 7 yıl
  Yine çok güzel bir video olmuş, izlerken büyük keyif aldım. Donanım Haber, Bölüm Sonu Canavarı ve Teknoseyir bu üç site teknoloji ve oyun dünyasında bana yetiyor.  Bu başlık altındaki bazı tartışmaları okudum ve bir şey eklemek istiyorum.  -

  Bu ülkede ''Olmasaydın Olmazdık'' ikilemesini, M.Kemal Atatürk'ü her şeyin yaratıcısı Allahü Teala (C.c) dan üstün gören bir söz gibi algılayan insanlar var.  Bu ikilemenin anlamı; Atam sen olmasaydın biz, bu millet olarak, bu dinimizle, bu topraklarda kalamazdık. Varlığımızı sürdüremezdik. Yok olup gitmemize ramak kalmıştı sen bizi kurtardın.  Bugün müslümansak ve bu topraklarda özgürce ibadetimizi yapabiliyorsak, kafamızı çevirdiğimiz her yerde cami varsa bu, ''Olmasaydın Olmazdık'' ikilemesinin söylendiği kişi sayesindedir.  Hala bunu anlamayacak, böyle konuşmayın çarpılırsınız diyen insanlar var.  --  Göktürk 2 uydusu ile ilgilide eklemek istediğim.  Bu uydu gerçekten yörüngede sabit olarak duramıyor. Dünyadan gönderilen komut, onun ancak dünya etrafındaki dönüş hızını yavaşlatıyor. Zoom özelliği de çok fazla değil. Hal böyle olunca bu uyduyu Türkiye' nin beklentileri doğrultusunda kullanmak ne derece fayda sağlar tartışılır.  Yerli uydu konusuna da katılmıyorum. Bizim henüz bir chip üreten bir fabrikamız bile yok, gelişmiş ülkeleri saymıyorum. Gelişmekte olan G.Kore de bile hemen hemen her teknoloji şirketi kendi fabrikasında kendi tasarımı chiplerini üretirken ve bu chipleri dünyaya satarken, Türkiye' nin daha ulusal bir chip fabrikası yok. Devlet bence, bu mikroişlemci tasarlayıp üretecek fabrikaya yatırım yapsa, uydudan daha iyi bir iş olurdu.  Biz elektronik devre elemanlarını özellikle de mikro işlemciyi yurt dışından alıp kullandıktan sonra, bir elektronik cihaz hiç bir zaman yerli malı olmaz. Halbuki kendi mikro işlemcimizi tasarlayıp üretebilsek, bizi dünyada kimse tutamaz. Bu fabrikadan çıkacak işlemcileri her teknolojik cihaz da kullanırız.
  barisg (Baris G) 7 yıl
  Sizin nereniz yerli armutlar? Elinizdeki yabancı malı tablet pc'lerle topladığınız yabancı menşeili bilgileri çevirip bize aktarınca %100 yerli mi oluyorsunuz?

  Milleti salak yerine koymayın, %100 ibaresini çıkartın adınızdan.
  DH Misafiri 7 yıl
  BAŞLAMAK İÇİN GEÇ KALMAYIN !
  İnanılmaz potansiyeli ve sunduğu imkanlar ile her kesimin ilgisini çeken bu Global Proje de yerinizi almak için fazla geç kalmamalısınız.
  TOPLANTIMIZ SAAT 15:00 goo.gl/...
  DH Misafiri 7 yıl
  memolika

  CodeMachineApple in ürettiği dandik şeyleri off süper diye nitelendirip, uydu fırlatmayı ya büyütmeye gerek yok demek biraz garip.
  Editörlerin söylemek istediği şey sizin anladığınız şey değil yanlız.Editörler bu uydunun rakiplerine göre daha geride kaldığını belirtmiş sadece.


  Göktür 2 zaten tecrübe edinmeleri amacıyla gönderilmiş bir uydu. Göktürk 1 henüz yapım aşamasında ve 0.8m px kameraya sahipmiş. Arkadaşın dediğinede katılıyorum. Onu yapanlar - yaptıranlar dh editörü kadar bilmiyorlarmışki boşu boşuna dünyanın parasını yatırıp uzaya göndermişler.
  elbiskuha (elbis kuha) 7 yıl
  Uyduyu sabitleme nedir arkadaşlar ? Hangi ülkeye sabitliceksin ? 36 bin km de ne videosu çekiyorsun sen ? Konuşmada ki gibi arkadaşlar bourne filmini çok izlemiş.Ne demek '' ne yazik ki yörünge de dolaşıyor'' nerde dolaşacak beyfendi ?  Tek doğru dediğiniz terör ile mücadele de kullanılmaz.Video da uydu ile alakalı geçen 10 cümlenin 9u yalan 1i şüpheli çok talihsiz bir video.
  Speed-Step (Mesut Çevik) 7 yıl elbiskuha
  Merhaba,  TV uyduları sabit uydulardır yani yörüngede Dünya ile aynı hızda dönerler bu yüzden anteni doğrultacağınız yeri bilirsiniz. Sınır gözetleme veya belli alanı sürekli takip edebilmek için uydunun dünya ile aynı hızda dönüyor bir yerde sürekli bekleyebiliyor olması gerekir.  Canlı görüntü ancak filmlerde olur demişsiniz fakat bilgi vereyim şu anda Amerika'nın marstaki robotu canlı video gönderebiliyor. Dünya yörüngesinden canlı görüntü almak bilgi sınırlarınızı zorluyor ise bu olayda nasıl bir şok etkisi yaşadınız merak ediyorum.  Fırlattığımız uydunun teknik özelliklerini biliyor musunuz? Ya da benzeri uyduların? Peki bu teknik özellikleri analiz edebiliyor musunuz? Yani ne anlama geldikleri konusunda bir fikriniz var mı?  Bizim uydumuz 2,5m /Piksel gündüz çözünürlüğe sahiptir. Yani çekeceği resimde 1 piksel 2,5m'e denk gelir. En iyi ticari uyduda ise 1 piksel 0,41m'e denk gelmektedir. (Küçük olan daha iyi) arada 5 kattan fazla fark var biri ticari diğeri ise gizli :)  Bu uydu gözetleme uydusu olarak geçiyor ve gündüz 2,5m / piksel olan çözünürlüğü, gece kızıl ötesi kamera ile 5 metre / piksele düşüyor. Aşağıda 2,5 M / piksel çözünürlükte bir resim var binaları seçebiliyor musunuz? Haydi seçtiniz diyelim bu resimle neyi nerede nasıl gözetlersiniz.  Videoyu sakince izleseniz yapılanın bizim için büyük bir başarı olduğu ama dünya çapında bir değeri olmadığı için abartılmaması gerektiği söyleniyor. Yani evet ülkemiz için hayırlı bir iş ama dünya çapında başarı diye göstermek özellikle komşu ülkeler korktu işte askeri uydu demek yanlıştır. Doğru bildiğiniz bir şey var ise teknik olarak yazın biz de bir şeyler öğrenelim.  Sevgiler,

  Mesut Çevik  Örnek resim: store.donanimhaber.com/...  Büyüteçle bakarsanız belki bir şeyler görebilirsiniz.  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  astralll 7 yıl
  Adam kendi ülkesindeki uyduyu küçümsemek için elinden gelen bütün malzemeleri kullanmış, helal olsun ne diyelim. Bundan önce her gün bir uydu gönderiliyordu da biz mi bilmiyorduk? Niye bu kadar siyasi bakıyorsunuz.
  teknoforum-bs (Ahmet Yucel) 7 yıl
  Ananem duysa bak ben haklıymışım derdi.Cod Oynarken bunları oynayanlar ilerde katil oluyor diyodu :D
  fatsey 7 yıl
  artenis +1
  Elbetteki hükümetin eleştirilicek yönleri var tabiki. Ama bunun yeri DH olmamalı (Bu konuyla ilgili olarak beni eleştirebilirsiniz). Birinci mesajda uyduyu Türksat'ın ürettiğini söyemiştim. Türksat'ın tanıtım kanalında uydunun yapılışı ile ilgili bir video izlemiştim. Sanırım o yüzden uyduyu Türksat yaptı diye aklımda kalmış. Uyduyu TÜBİTAK ve TAI birlikte yapmışlar.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz? Üye Girişi Yaparak
  Sıradaki
  Bitince Sıradakine Geç

  Sorgu: 0,406 saniye (WEB2)
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim