Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  Sıradaki Video

  Android'in en iyi tarayıcısı hangisi ? Özel İnceleme Videosu

  07 Eylül 2015, 03:04
  193b
  1
  Mobil Uygulamalar
  Video Editörü
   
  Donanımhaber’den herkese merhabalar ben Berkan Sezer. Android üzerinde bildiğimiz gibi bir çok tarayıcı bulunmakta. Google Chrome veya Firefox gibi hepimizin bildiği markaların dışında ayrıca irili ufaklı yüzlerce uygulamada Google Play üzerinde yer alıyor. Şimdi Bu videomuz da seçtiğimiz tarayıcıların performanslarını ölçüp hangisinin en iyi seçenek olduğunu bulmaya çalışacağız. 
  İlk olarak testimize katılan tarayıcılarımız sırasıyla UC, Dolphin, Yandex, Firefox, Chrome, Puffin, CM, Next, Boat, Habit, Maxthon, Opera ve Note 4 içerisinde yer alan Samsung Tarayıcısı.  
  İlk performans tablomuz Google Play üzerinden. Uygulamaların kullanıcı başına aldığı puanları tablomuzda görebilirsiniz. Bu tabloya yakından baktığımız zaman en yüksek puanı 4,6 ile Dolphin ve CM tarayıcılarının aldığını görebiliyoruz. Ancak indirme sayısı ve toplam kullanıcı yorumunu göz önüne aldığımız zaman beş buçuk milyon kişiden 4,5 puan alan UC Browser bu alanda Google Play memnuniyet sıralaması açısından birinci oluyor. İkinci sıraya Dolphin üçüncülüğe ise Cm Browser uygulaması yerleşiyor. 
  İkinci performans tablomuz ise sayfa yükleme süreleri ile ilgili. Hangi tarayıcının test sayfalarımızı ne kadar sürede yükleyeceği testimizin sonucuna direk etken olacak. Bu testi Android Lolipop 5.1.1 kullanan bir Note 4 üzerinde gerçekleştirdiğimizi ve wipe işleminin yapıldığını da belirtelim.  Tarayıcıların ilk yükleme öncesi tüm verileri silineceği için herhangi bir cache depolaması olmayacak,  dolayısıyla sayfalar ilk defa tarayıcıda açılacağı için doğal olarak da yükleme süreleri biraz artacak. Test için kullandığımız sayfalarımız ise donanımhaber.com, hurriyet.com, huffingtonpost.com, milliyet.com.tr ve amazon.com içerisindeki özel bir sayfa. Özellikle huffingtonpost üzerindeki ağır kodlama tarayıcıların performansını ölçmek açısından faydalı olacak. İlgili sitelerin mobil sürümlerinden ziyade masaüstü sayfaları testimizde yer alacak. Destekleyen tarayıcıların, flash içerikleri açma özelliği de kapalı konuma getirilecek.   
  Evet, adını son günlerde Fenerbahçe ile yaptığı antlaşma ile duyuran Yandex firmasının mobil tarayıcısı, testimizi birinci sırada bitirmeyi başardı. Özellikle son dönemde Fenerbahçe Spor Kulübü ile yaptığı milyon dolarlık antlaşma sonrasında, Eylül ayı içerisinde Fenerbahçe taraftarına özel bir uygulama çıkarması ve aramaların bu uygulama üzerinden yapılmasını isteyen Yandex, testimizi de 8,76 saniye ortalama ile birinci sırada bitirdi. Huffingtonpost sitesi dışındaki diğer tüm sayfaları Yandex en hızlı sürede açmayı başardı. Testimizin ikinci sırasında ise 8,92’lik puanı ile Yandex’e çok yakın bir skor yakalayan Puffin Browser geliyor. Üçüncü sırada ise Next Browser var. Firefox 19,93’lik ortalaması ile test ettiğimiz tarayıcılar arasında en kötü zamanı yakalayan uygulama. 
  Sıradaki testimiz tarayıcı açılış hızlarını belirlemek. Hangi tarayıcı daha hızlı bir şekilde açılıyor? Note 4 üzerinde yaptığımız bu testi değerlendirirken ayrıca uygulama boyutlarını da dikkate aldığımızı hemen belirtmek istiyorum. 
  Uygulama açılış hızlarında en hızlı zamanı 0,24 ile UC Browser elde ediyor. Samsung Note 4 tarayıcısı 0,38 ile ikinci, Maxthon ise 0,41 ile üçüncü sırada yer alıyor.
  Birazda ufaktan performans testleri yapalım diyoruz ve tarayıcılarımızı browsermark testine sokuyoruz. Tarayıcıların Javascript ve HTML işlemedeki yeteneklerini ölçen bu testimizin galibi 1947 puanla Chrome oluyor. İkinci sırada ise 1904 puanla Habit tarayıcısı var. Üçüncü sırayı 1873 puanla Samsung Note 4 tarayıcısı alırken son sırada 1294 puanla UC Browser var. Html5 desteğinin test edildiği ikinci performans testimizde ise yine Chrome 518 puanla ilk sırada yer alıyor. Chrome’u 514 puanla Opera ve 511 puanla Yandex tarayıcısı izliyor. Son sırada ise yine 413 puanla UC Browser var. 
  Evet, Genel olarak testlerimiz bu kadar şimdi gelelim bireysel yeteneklere. Bu testimizdeki kriterlerimiz Türkçe Dil Desteği, iz bırakmadan sörf yapmanıza olanak sağlayan Incognito Modu, web sitelerindeki yazıyı algılayarak size daha basit bir okuma imkanı sunan Okuma Modu, bilgilerin sıkıştırılarak daha tasarruflu ve hızlı bir sörf imkanı sunan Veri Tasarrufu, web sayfalarının çevrilmesini sağlayan Çevirme Hizmeti, Türkçe içerikli kaynaklara direk olarak tarayıcı ana sayfası üzerinden ulaşmanızı sağlayan Yerel Destek, telefonda, durum çubuğunu da kapatarak, tam ekran sörf yapmanızı sağlayan Tam Ekran Modu, parmak hareketleri ile şekiller çizerek web sayfalarını açmanıza yarayan Kısayollar, web sayfası içerisinde arama yapmanızı sağlayan özellik, tablet ve PC üzerinden web sayfalarınızı eşitlemenize yarayan Cihaz Eşitleme, tarayıcınızın görüntüsünü değiştirmenizi sağlayan tema desteği ve son olarak tarayıcılarımız ile beraber gelen ve hayatımızı kolaylaştıran Eklenti Desteği.

  UC Browser 
  Testlerimizde en düşük skoru alan UC Browser’ın aslında birçok yeteneği mevcut. Eklenti olarak Gestures yani parmak hareketleri ile internet sayfaları açmadan tutun, sayfayı çevirme yeteneğine kadar çeşitli özelliklere sahip. Ancak yerel ülke desteği olarak maalesef Türkçe içerikli kaynaklara ulaşmamızı sağlamada pek başarılı değil. Ayrıca bir tarayıcının bence en önemli özelliklerinden biri olan Reader yani okuma Modu gibi bir özellik de bu uygulama içerisinde yer almıyor. UC Browser’ın özellikleri bakımından aldığı puan 10 üzerinden 5,5. 
  Dolphin
  Performans testlerinde ilk üçe giremeyen Dolphin, içerik konusunda ise adeta ders veriyor. Uygulama tüm etken özelliklerden önümüze birkaç hizmet getirebiliyor. Eklenti desteği, okuma Modu, tema desteği ve Gestures desteğini bizlere sunabiliyor. İlk açılış ekranında Türkçe haberler sunması ve hava durumu gibi bilgilere yer vermesi de ayrıca uygulamaya artı puan getiriyor. Veri tasarrufu özelliği dışında diğer tüm özelliklerin Dolphin içerisinde yer alması ile bu tarayıcı bizden 8 puanı almayı hak ediyor. 
  Yandex Browser
  Performans testlerimizin şampiyonu, sayfaları en hızlı yükleyen tarayıcımız Yandex, iş belli başlı özelliklere gelince geride kalıyor. Öncelikle Yandex’in okuma Modu yok. Aynı şekilde Gestures hareketlerini desteklemiyor ve yine çok önemli bir özellik olan eklenti desteğine de sahip değil. Ayrıca tam ekran özelliği yok. Bunlar dışında ise Yandex veri tasarrufu ve yerel destek açısından ön plana çıkıyor. Özellikle arama motorunun Türkiye’ye yaptığı yatırımları göz önüne alırsak lokal aramada bu tarayıcının da ne kadar ön plana çıktığını görebiliriz. Yandex’in bizden aldığı puan 4.
  Firefox
  Firefox ’un en önemli öne çıkan özelliği geniş eklenti desteği. Birçok uygulamaya destek veren Firefox diğer tüm denediğimiz tarayıcılar arasında adeta eklenti şampiyonu. Bunun dışında okuma modunun olması, kaydırma hareketlerini desteklemesi, tema desteğinin olması gibi birçok önemli özellik Firefox’u ön plana çıkarıyor. Mozilla’nın Windows ve diğer platformlardaki özellikleri Android üzerinde de bizleri sunması, uygulamaya en yüksek 8,5 puanı, vermemizi sağlıyor. 
  İlginizi Çekebilir Avatar Firefox'un Android versiyonu yakında Fenix olarak değişecek
  Puffin 
  Sayfa açılış hız testinde ikinci sırayı alan Puffin, söz konusu özellikler olduğunda yeterli deneyimi sunamıyor. Cihazlar arası eşitleme, tam ekran yapma, veri tasarrufu gibi önemli konularda destek sağlayamıyor. Uygulamanın okuma Modu olduğu gibi ayrıca sınırlı sayıda eklenti desteği de var. Puffin ayrıca dahili flash desteği ile bazı ufak flash tabanlı oyunları da oynayabilmenize olanak sağlıyor. Tarayıcı içerisinde yer alan sanal bir trackpad ve klavye ile web sayfalarının kontrolünü sağlayabilmeniz de mümkün. Puffin tarayıcısının puanı 4,5.
  CM Browser
  Okuma Modu, veri tasarrufu, cihaz eşitleme, tema desteği ve eklenti desteği gibi birçok önemli özellik bu tarayıcıda mevcut değil. Uygulama içerisinde yer alan dahili anti virüs programı ile güvenlik üst düzeyde tutuluyor. Tüm temel tarayıcı özelliklerinin birçoğunu sunamayan CM Browser, bizden 3 puan alıyor. 
  Next Browser
  Okuma Modu, veri tasarrufu yerel destek gibi özelliklerin olmadığı Next Browser, eklenti desteği sağlamasına rağmen, bu eklentiler hata mesajı vererek indirilemiyor. Uygulama kısayolları da yine aynı şekilde mevcut değil. Next Browser bizlerden 3 puan alıyor.
  Boat Browser
  Boat Browser okuma Modu ve cihaz eşitleme gibi iki önemli özelliğe sahip değil. Tasarım olarak da çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Sınırlı sayıda eklentiyi ve Gestures yanı kaydırma hareketlerini desteklese de uygulamanın bizden aldığı puan 4,5 
  Maxthon 
  Bulut tabanlı bir tarayıcı olan Maxthon tarayıcı üzerinden oturum açtığınızda tüm bilgilerinizi bulut sunucularına gönderiyor. Bu sayede gezintiye diğer cihazlarda kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Maxthon Google Play üzerinde yer alan çok kısıtlı bir eklenti desteğine de sahip. Yerel web sitelerine de ana sayfa üzerinden erişim sağlayabilmesi güzel bir özellik. Ancak tüm bunlar dışında okuma modunun olmaması, veri tasarrufu yapamaması, tam ekran modunun olmaması gibi dezavantajları var. Uygulamanın bizden aldığı puan 4,7.
  Chrome
  Masaüstünde en çok tercih edilen tarayıcının Android versiyonunun hayal kırıklığı yaratmasını Bekler miydiniz? Hele ki bu uygulama Android ’in yaratıcısı Google firmasının ise? Evet, maalesef ki Google Chrome masaüstünde sunduğu tüm gelişmiş özellikleri mobil tabana yayamıyor. Okuma modunun eksikliği, browser üzerinden herhangi bir yerel destek sağlamaması, tam ekran Modu ve kısayollara sahip olmaması ve en ilginci de, masaüstü versiyonunun müthiş bir eklenti mağazasına sahip olmasına rağmen Android versiyonunda bu özelliğin yer almaması tarayıcının en büyük eksikleri.  Tüm temel özelliklerin eksik olduğu Google Chrome’un, hız testinde de beklenen performansı gösterememesi üzerine bizden aldığı puan 3.
  Opera
  İnternetin en eski tarayıcılarından birisi olan Opera yine tıpkı Chrome gibi masaüstünde sergilediği performansı Android ortamında gösteremiyor. Okuma Modu, Tam ekran özelliği, kısayollar ve eklenti desteğinin olmaması, kısaca bir tarayıcıyı özel kılan tüm bu özelliklerin mahrum kalması, Operanın hanesine eksi olarak yazılıyor. Artı olarak gösterebileceğimiz en önemli özellik ise ana sayfa üzerinden erişebileceğimiz RSS tabanlı haberler. Opera için bizim puanımız 3.
  Habit Browser
  Habit Browser’ın en öne çıkan özelliği tamamen özelleştirilebilir olan yapısı. Uygulamada bir çok özelliği değiştirebiliyorsunuz. İsterseniz adres çubuğunun yerini bile değiştirebilmeniz mümkün. Uygulama içerisinde bir çok ayar barındırıyor. Yapısı itibarı ile tamamen sizin zevkinize göre bir tarayıcı içerisinde yer alan tüm yapılarla oynanabiliyor. Uygulamanın ayrıca kaydırma hareketleri desteği de mevcut. Parmak hareketleri ile cihaz menüsü içerisinde istediğiniz ayara kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Uygulamanın eksi yönleri ise, menüsünün aşırı derecede karışık olması. Menü içerisinde adeta kayboluyorsunuz. Bunun dışında yerel destek, cihaz eşitleme ve eklenti desteği gibi çok önemli özellikten yoksun. Uygulamanın bizden aldığı puan 5.
  Samsung Note 4 Tarayıcısı 
  Sade, basit ve fazla özellikleri olmayan bir tarayıcıyı tarif etmek istesek Note üzerinde yer alan Samsung tarayıcısını göstermemiz yeterli olur. Okuma Modu, veri tasarrufu, yerel destek ve eklenti desteği gibi bir çok özellik bu tarayıcı içerisinde yer almıyor. Samsung hesabınızla kullanabileceğiniz eşitleme özelliğinin dışında hiçbir temel özelliğe sahip olmaması ile bu tarayıcı bizden en düşük puan olan 2’yi alıyor. 
  Sonuç
  Evet, bugün tarayıcılarımıza bir çok test yaptık ve ilginç sonuçlar aldık. Tercihlere göre en iyi tarayıcıyı ikiye ayırmak istiyorum. Eğer aradığınız performans ve web sayfalarına hızlı erişim ise kesinlikle tercihiniz Yandex Browser ile Puffin olmalıdır. Özellikle Yandex, hız açısından oldukça verimli bir uygulama. Salise farkları benim için önemli değil ben özelliklere bakarım diyorsanız da bu alanın şampiyonu kesinlikle Firefox. Masaüstündeki deneyime benzer bir tecrübeyi Mozilla Android ortamına da getirmeyi başarmış. Firefox’dan sonraki tercihiniz ise sahip olduğu birçok farklı özellik ile Dolphin Browser olabilir. 
  Ben Berkan Sezer bir sonraki videomuzda görüşmek üzere hoşça kalın.  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  giovannidrogo 6 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  En iyisi UC Browser, tartisma bile kabul etmez. Mobil tarayicilarda aradigim en temel ozellik dahili reklam engelleyicisinin olup olmamasi, ikincisi de sayfalari kaydirirken takilma olup olmamasi.  Telefonum moto g 1. gen. isletim sistemim lolipop 5.1. Magazadaki tarayicilarin hepsini birer biret test ettim ve hic birisinin UC Browser'in yanina yaklasamadigini gordum, yag gibi akiyor resmen. Zaten koklu bir tarayici symbian doneminden beri kullanirim.  Turkce icerikli kaynaklara ulasmada basarili degil demissiniz bu ne demek? Ana sayfada siteniz bile sabit yer imi olarak geliyor. Okuma modu yok demissiniz ama tam tersi var, sadece buradan bile hakkini vererek incelemediginiz sonucu cikar. İncelemenizi ne yazik ki gerceklikten son derece uzak buldum, kusura bakmayin.
  En iyisi UC Browser, tartisma bile kabul etmez. Mobil tarayicilarda aradigim en temel ozellik dahili reklam engelleyicisinin olup olmamasi, ikincisi de sayfalar...
  Devamını Gör
  0537 (Musa Türkmen) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yandex viral reklamı.
  F fuujitsu (Bunyamin Kavukkılıç) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  Güzel inceleme olmuş. Ancak pil tüketimi de göz önüne alınmalı bence. Bunun yanı sıra opera sırf turbo modu ile tokatlardı diğerlerini 3 puan az olmuş ona.
  Yorumlar (87) Yorum Yaz Forumda Gör
  5
  Frk_Plt 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Mozilla Firefox
  F Faıthful (Oğuzhan ) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Firefoxun puanı cok yuksek olmamıs mı dıgerlerıne gore?
  Frk_Plt 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Şarj konusunda en iyi hangisi sizce?
  O ozfidelio 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Özellikle eski ve çok yavaş bir telefon olan xperia arc S kullanıcısı olarak kesinlikle UC Browser her açıdan bu listedekilere fark atar bunların çoğu benim telefonumda açılmıyor bile UC ise çok stabil çalışıyor hızıda gayet iyi Türkçe desteği yok denmiş incelemede var ve çokda iyi çalışıyor.
  berkans (Berkan Sezer) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) ozfidelio
  Merhaba  UC Browser sayfa yukleme testlerımde pek basarılı sonuclar almadı. Yurt dısında yapılan testlerdede aynı sonuclar mevcut. Ayrıca Turkce destegı ıle kast ettıgım yerel destek uygulamada mevcut degıl.
  yokbeolumbe (Furkan K) 5 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Karakterler bozuk çıkıyor
  ukilavuz (ümit kılavuz) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yandex harici ne kullandıysam memnun kaldım.
  recebim59 (Recep Akgün) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  One browser bazı telefonlarda çalışıyor,bazılarında çalışmıyor,ama müthiş hızlı bir tarayıcı.Ah bir çalıştırabilsem gm 4g'mde.
  B BekirTemel (Bekir ) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Android in en iyi tarayıcısı gömülü gelen tarayıcıdır
  E EnSaRD (Salih Arda) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yaptığın test için emeğine sağlık. Beşiktaşlıysan ayrıca özür dilerim. Rakamlara göre sonuncu ise neden en çok indirilen tarayıcılardan biri olmuş. Kendi elimle tüm tarayıcıları indirim kendi telefonumda xda ve dh mobil olarak test yaptığımda, sayfayı en hızlı gorselleriyle birlikte Mozilla yükledi, fakat adaway desteği sayesinde o reklam dolu sayfalar benim gözlemime göre yandexden bile hızlıydı.
  berkans (Berkan Sezer) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) EnSaRD
  Bır tarayıcı hız ve ozellıkler acısından ıkıye ayrılır. Uc Browser yaptıgım hız testlerınde son sıralarda yer aldı ancak ıs ozellık kısmına gelınce 5,5 ıle ucuncu sırada yer aldı. Bır tarayıcıda sunulan eklentıler gıbı ozellıkler cok onemlıdır. Bır cok kısı buna onem verır. Burda bazı arkadasların yazdıgı gıbı ozellıkler kımın umurunda dıye eksıyı basmazlar.  Son olarak Reklam destegı acık olarka hız testlerı yapılmaz. Cunku bu bazı tarayıcıların yavaslamasına sebep olur. Bu sebeple ben testın ıcıne bu modları koymadım. Artı olarak bır cok tarayıcının reklam kesme ozellıgı bıle yok. Yaptıgım tum testlerde, reklam onleyıcı var ıse bıle kapatarak testlerı yaptım. Nıtekım test sonuclarında da yurt dısında yapılan testlere benzer sonuclar elde ettım.
  E EnSaRD (Salih Arda) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  Uc browseri tek geçerim, ayrıca video tamamen fb yalakalığı üzerine yapılmış. Açıkça ana ekrana en iyi Browser deneyimi fb yandex diye reklam verseydiniz. Hangi insan telefonunda masaüstü olarak açıyor ki? Reklam engelleyici ve içinde ki hızlı dolaşım imkanı sunan uc Browser ve Maxthon var. Dediğiniz gibi değil yandex Browser tamamen çarpıtma sonuçlar, sayfaları en geç açan tarayıcı yandex
  berkans (Berkan Sezer) 5 yıl ( Mesaj Silindi ) EnSaRD
  Bu testı ben yaptım. Hayatımda yandex fırmasından ne bır kısıyı tanırım nede baska bır sey. Artı olarakda Besıktaslıyım. Hemde 20 senedır kongre uyesı olan bır besıktaslı. Yaptıgım testler var. Ben ne gorduysem onu soyledım. Bes tane sayfa denedım Note 4 uzerınde ve hepsınde sayfaları Yandex hızlı actı. Acıkcası bende sasırdım bu sonuca ama gercek bu. Hemde helal gercek bu.  Bu sekılde bırıne suclarken, ona karsı ıthamlarda bulunurken elınızde done olması lazım. Neye dayanarak bunları yazıyorsunuz ????  Bır oncekı sayfayı okuyunuz. Hızlı dolasım ımkanından bahsettıgınız UC Browser phonearena sayfa yukleme testınde :  3 sayfada sonuncu!!!!!

  1 sayfada dokuzuncu!!!!!

  1 sayfada onuncu!!!!!  sentetik testlerde UCBrowser 4 testten 1'inde sonuncu, diğer ikisinde sondan ikinci!!!!!!  Buyrun buda lınkı acın okuyun  http://www.phonearena.com/news/Best-Android-browsers-2015-edition-design-features-and-performance_id67848  Lifehacker testinde  lifehacker.com/...  Sıralamaya bile sokulmamış  Androidcentral karşılaştırması  http://www.androidcentral.com/10-best-android-browsers#slide2  UC Browser incelenmeye değer görülmemiş.  Ha bunlarda sacmalamıs dersenız. Youtube'a sayfa acma test vıdeolarını yuklıyım.  Bu nasıl bır fanatıklıktır ?
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim