Anlık Bildirim
Sıradaki Video

Yeni Macbook Pro hakkında her şey "fiyatı, değişen özellikler ve fazlası"

Apple "Hello Again" lansmanında tanıtılan yeni Macbook'lar ile ilgili detayları sizler için derledik. Oled ekranlı yeni Touch Bar, büyütülmüş trackpad ve diğer tüm detatylar vidomuzda.
Apple “Hello Again” adı altında yaptığı etkinlikle yeni Macbook Pro’larını tanıttı. Yaklaşık olarak 4 sene sonra yenilenen modellerde ilginç değişiklikler var diyebiliriz. Tanıtımın hemen ardından Türkiye satış fiyatları da apple.com üzerinden açıklandı. Eskiden en yüksek model fiyatı 9700TL olan 15” Macbook Pro fiyatlarında artık tavan ücreti yeni model ile 11099TL oldu. Peki yeni Macbook’larda ne değişti ?
Beklendiği gibi Apple yeni kasa dizaynında 12”’lik Macbook modellerini örnek aldı. Artık ayrıca yeni bir renk olarak da gümüşün yanında uzay grisi var. 13” ve 15” modellerinde yapılan kasa değişikliği ile 13” modeli 1.4KG ağırlığında ve bir önceki modelden yüzde 17 daha ince bir yapıda. 15” modeli ise yine bir önceki modelden yüzde 14 daha ince ve 1.8KG ağrılığında. 18mm’den 14.9mm’ye düşürülen ağırlığına rağmen Macbook Pro halen 10mm inceliğe sahip olan HP’nin Spectre ve Acer’ın Swift 7 laptoplarından daha kalın. 
Yeni nesil Macbook’larda en çok dikkat çeken özelliklerden biriside Force Touch Trackpad’in tam olarak 2 katı büyütülmesi. Macbook’ların en başarılı özelliklerinden biri olan ve kullanım kolaylığı ile öne çıkan trackpad artık Magic Trackpad 2  aksesuarı ile neredeyse aynı boyutta ama kasaya entegre bir şekilde kullanılabilecek. Klavye tarafında ise yine 12” Macbook’da ilk olarak rastladığımız kelebek mekanizmasının, 2.nesil geliştirilmiş bir versiyonu kullanılmış. İlk nesil kelebek klavyesi düz yapısıyla çok şikayet almıştı ancak Apple bu yeni nesil klavyenin gezinme ve tepki sürelerinin çok daha başarılı olduğunu söylüyor.
Apple yeni nesil Macbook Pro’ya Apple Pay ödemelerini yapabilmenize olanak sağlayan Touch ID yerleştirmiş. Touch Bar içerisinde en sağda yer alan bu parmak izi okuyucusu iPhone 6S’lerde kullanılan donanım ile aynı. Apple’ın T1 çipinin desteklediği Touch ID ile artık Macbook üzerinde Apple Pay ödemelerini yapabilecek ya da sisteme girişlerde parmak izinizi kullanabileceksiniz. Bunun haricinde bir yine parmak izinin okutulması ile beraber kullanıcı hesapları arasında hızlı bir şekilde geçişte yapabileceksiniz.
Lansmanın belki de en heyecanlandıran tarafı Macbook’lar üzerinde fonksiyon tuşlarının kaldırması ile yerine gelen ve Touch Bar adı verilen özellik oldu. OLED bir ekran üzerinde Macbook’un çeşitli fonksiyonlarını kontrol edebildiğiniz bu mekanizma ile uygulamaların çeşitli özelliklerini direk olarak klavyeden kontrol edebileceksiniz. Galaxy Note 4 Edge telefonunda Edge ekranını hatırlarsınız. Bir uygulama içerisinde iken eğer o uygulama destekliyorsa, uygulamanın çeşitli özelliklerini direk Edge ekranı üzerinden kontrol edebiliyorduk. Macbook üzerinde de uygulamaların destek vermesi ile, çeşitli özellikler Touch Bar üzerinde kullanabilecek. Örneğin Safari içerisinde tam ekran kullanırken açık olan sekmeleri Touch Bar üzerinde görüntüleyebilecek ve bunlar arasında hızlı geçişler yapabileceğiz. Bir nevi uygulamaların menüleri içerisinde yer alan çeşitli özelliklerine direk olarak klavye üzerinden kolay erişim sağlanabilecek diyebiliriz. Apple Touch Bar’ın özelleştirilmesi için gerekli olan yazılımı da geliştiricilerin hizmetine sundu. Eski fonksiyon tuşlarını ben çok kullanıyordum diyenler de merak etmesin zira FN tuşuna basılı tutmanız ile beraber yine bu fonksiyonları Touch Bar üzerinde kullanabilmek mümkün olacak. Microsoft uygulamaları, fotoğraflar , mesajlaşma ve Final Cut Pro gibi bir çok uygulama Touch Bar desteği ile geliyor olacak. Touch Bar ayrıca özelleştirilebilir bir yapıya da sahip. Bu şekilde finder kullanımı gibi bir çok alanda, Apple’ın desteklediği oranda bu OLED barı kendi zevkimize göre kullanabileceğiz. Touch Bar’da tıpkı Macbook ekranı gibi geniş renk skalası P3 destekliyor.
Touch Bar’ın sol tarafında yer alan ESC tuşu her zamanki yerinde Sierra tarafından yönetilecek. Duruma göre iptal veya onay tuşları da, ESC yani çıkış tuşunun yerinde belirebilecek. Orta kısımda ise uygulamaların kısa yol fonksiyonlarını kontrol edebileceğiniz alan yer alacak. Son bölümde ise parlaklık,ses ve Siri gibi yine sistem fonksiyonlarını kontrol edebileceğiniz bölüm olacak. Bu bölümü ayrıca arzu ederseniz kapatabilir ve uygulama alanını buraya doğru genişleterek daha geniş bir alanda kullanabilirsiniz. 
iPhone 7 Plus incelememde yeni Wide Color Gamut geniş renk skalasını sizlere tanıtmış ve yeni nesil Macbook Pro’lar da geleceğini söylemiştim. Apple 5k iMac, iPad Pro 9.7’ ve iPhone 7 modellerinden sonra artık yeni nesil Macbook’larda da P3 geniş renk skalasını kullanıyor.  Macbook Pro’nun yeni nesil kullandığı ekran panelleri de artık %67 daha parlak, %67 daha yüksek kontrastlı ve %25 daha fazla renge destek veriyor. Ekranı ise 12inch bir Macbook kadar ince.  Ekranın parlak değeri ise 500nit.
İşlemci tarafında da yenilikler var. 15” modelinde Intel Core i7 6.nesil işlemci, bir önceki nesilden 2.3x daha hızlı Radeon Pro ekran kartı ve 2TB’a kadar %50 daha hızlı SSD ile geliyor. Polaris mimarisi kullanılan Radeon Pro 14nm FinFet işlemi ile üretilmiş. 15” giriş modelinde Radeon 450 bir üst modelde ise Radeon 455 ekran kartı yer alıyor. Her ikisi de 2GB ön bellek ile gelen bu modelleri arzu ederseniz özelleştirerek 4GB belleğe sahip Radeon Pro 460’a yükseltebilirsiniz. SSD ise önceki modellerin aksine değiştirilebiliyor. Buda gelecekte yükseltme yapmak isteyen kullanıcılar için güzel bir haber.
Yeni termal mimarisi ile daha sessiz bir Macbook olacağı Apple tarafından söylenen yeni modellerin, hoparlör yapısı da daha geliştirilmiş. İki kat daha fazla dinamik aralığı kullanan hoparlörler, %58’e kadar daha yüksek ses ve iki buçuk kata kadar daha yüksek bas oranlarını önceki nesille göre verebiliyor. 13” modelinde ise harici ekran kartı yok ve modeline göre Core i5 ve i7 işlemcileri ile Intel Iris Graphics kullanılmış.  Tüm modellerde maksimum değer olarak 16GB’lık bellek seçeneği yer alıyor. Apple pil ömrünü korumak adına 16GB’den daha fazla bellek seçeneği olmasına izin vermemiş.

Yeni Macbook’ların belki de en çok eleştirilen tarafı bağlantı noktaları. 4 adet Thunderbolt 3 USB-C girişine sahip olan Macbook’lara artık display port, HDMI hatta USB bağlantılı bir cihaz eklemek için maalesef dönüştürücü satın almanız gerekiyor. Bu dönüştürücülerinde ek olarak 150 TL ve üzerinde maliyeti olduğunu hatırlatmak isterim. iPhone’unuzu şarj etmek istediğinizde bile maalesef dönüştürücü kullanmak zorundasınız. Bu dört portun üzerinden herhangi biriyle de ayrıca cihazı şarj edebileceksiniz tabi yine aynı şekilde Magsafe şarja da bu noktada elveda demek zorunda kalıyoruz. Bu arada cihazı 2 noktadan da iki ayrı adaptörle, aynı anda şarj edebilirsiniz ancak Macbook böyle bir durumda sadece tek bir şark noktasından güç çeker. Belki merak edeniniz olur diye bu bilgiyi de eklemek istedim. Bu yeni bağlantı noktaları belki 3 sene sonra standart hale gelebilir ancak günümüzde yaygınlaşmaması ve bir çok dönüştürücü ihtiyacı ile dağınıklık yaratacak olması sebebiyle pratik bir kullanım oluşturmayacaktır.  Bu arada 4 adet Thunderbolt portlu modeller minimum 7199TL’den başlıyor Bunun altındaki modellerde 2 adet bağlantı noktası var. Bu bağlantı noktalarından birisini şarj için kullanacağınızı düşünürsek geriye düşük modeller için sadece bir adet USB-C portu kalıyor. 4 adet bağlantı bulunan modellerde 2’si solda diğer ikisi ise cihazın sağ tarafında yer alıyor.

Apple lansmanda Macbook’ların 2 adet 5K harici monitörü aynı anda destekleyebileceğini LG monitörler üzerinde gösterdi. Tanıtımda LG monitörlerin kullanılması, üretimi durdurulan Cinema Display’den sonra Apple’dan yeni bir monitörün belirli bir süre daha gelmeyeceğini gösteriyor . Bu arada lansmanda gösterilen LG monitörler Tunderbolt 3 bağlantısını destekleyecek ve 4K modeli 699.95 dolar, 5K modeli ise 1299.95 dolardan Apple Store’da satışa çıkacak.

Yeni nesil Macbook Pro yine 10 saat batarya ömrü sunuyor. Eski fonksiyon çubuğunu geri istiyorum diyenler için ise 13”’lik düşük seviye bir model sunulmuş ve fiyatı 5309TL. Uzay girişi rengi de bu model için sunulmamış. Apple’ın meşhur ışıklı logosu da maalesef artık yok. Arka aydınlatmalı logo kaldırılmış. Kullanıcıların en beğendiği özelliklerinden biri olan ışıklı Apple logosu için bazı kullanıcılar garantilerini hiçe sayarak iPhone’larının içini açtırtıp arka taraftaki logoya ledler yerleştirerek cep telefonlarında da logoyu ışıklı yapabiliyordu. Ancak Apple bu özellikten sıkılmış olsa gerek.

Macbook Pro’lar yeni neslin açıklanması ile beraber ayrıca ufak bir zamda gördüler. Türkiye’de 15” 512GB modeli 9700TL’den satılıyordu.
Bu model harici ekran kartı olan tek modeldi. Yeni fiyatların açıklanması ile beraber de 512GB’lık versiyonun fiyatı 11.099TL’ye yükseldi.  Ancak bu sefer Apple ekran kartını daha düşük bellekle diğer modele de koydu ve fiyatını da 9499 TL olarak açıkladı. Ancak 256GB SSD’ye sahip bu modelde depolamayı 512GB’a özelleştirilmiş sipariş olarak çıkardığımızda fiyat yine 10.299TL olarak gözüküyor ve eskiye oranla daha pahalı bir alım seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Touch Bar özellikle tasarımcılar için kullanım kolaylığı açısından bir çok avantajı beraberinde getirecek. İlk aşamada Touch Bar destekli gelecek olan Final Cut Pro ile, full ekran modun da çalışmakta olduğunuz timeline üzerindeki projenizi Touch Bar üzerinden kontrol edebileceksiniz.  Adobe’un ürünü olan Photoshop’ta ise yine Touch Bar’ın kolaylıkları kullanılabilecek.

Apple Macbook Air tarafında ise herhangi bir değişikliğe gitmedi 13” modeli aynı şekilde satışa devam edecek. Bir çok kişinin taşınabilirliği ile tercih ettiği 11” modelinin üretimi ise sonlandırıldı. Bununla beraber retina ekrana sahip olmayan Macbook Pro 13” versiyonunda satışı yıllar sonra durduruldu. Tüm bu değişikliklerden sonra dizüstü tarafında satılan Apple’ın en düşük ücretli ürünü, 13’lik Retina ekrana sahip olmayan Macbook Air modeli oldu. Bu modelin fiyatı şu an için 4069TL.

En pahalı Macbook Pro modelinin özelliklerini yükseltmek istediğiniz zaman ise ödeyeceğiniz rakam tam olarak 17.099TL.
Yeni Macbook Pro 720p Facetime HD kamera, Bluetooth 4.2 bağlantı, 802.11ac, 802.11a/b/g/n  gibi WiFi protokollerini de ayrıca destekliyor.
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim