Anlık Bildirim

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu - Yeni modeller ve performans değerlendirmesi

AMD yeniden oyuna dahil olmaya hazır. Firmanın bir süredir merakla beklenen yeni Phenom işlemcileri sonunda resmen anons edildi. Hatırlanacağı üzere AMD, Intel'in Core mimarisini baz alan yeni jenerasyon işlemcilerinden yaklaşık 1,5 yıl sonra geçtiğimiz sene Kasım ayı içerisinde K10 kod adlı yeni nesil mikroişlemci mimarisini kullanan doğal dört çekirdekli Phenom işlemci ailesini duyurmuş ve Phenom 9500 ile Phenom 9600 modellerini de endüstrinin beğenisine sunmuştu. Fakat lansmanı takip eden gelişmelerin sektörün iki devinden biri olan AMD'yi mutlu ettiğini söylemek zor. Bilindiği üzere yeni nesil doğal dört çekirdekli Phenom işlemcilerinin ortaya çıkan ilk test sonuçları Athlon64 serisinin elde ettiği başarı sonrası AMD'den liderliğe oynayacak yeni bir atılım bekleyen kullanıcıların beklentilerini karşılamaktan uzak bir tablo çiziyordu.

Her ne kadar performans anlamında bir miktar geri olsa bile firmanın agresif bir fiyat politikası ile durumu toparlayacağı üzerine yapılan tartışmaların alevlendiği günlerde kullanıcılar tarafından TLB olarak bilinen teknik problem AMD'nin henüz çok yeni olan Phenom atılımına önemli bir darbe daha indirmişti. Yeni nesil mikroişlemci mimarisinde çekirdekler arası paylaşıma açık olan L3 bellek yapılanması üzerinde var olan TLB biriminde ortaya çıkan bir hatanın her ne kadar spesifik uygulamalar ve özel koşullarda olsa bile sistem çakılmasına neden olabileceği anlaşılmış AMD'de bu durumu düzeltebilmek adına yeni bir BIOS güncellemesi yayınlamıştı. Fakat yayınlanan yeni BIOS güncellemesinin ciddi performans kaybına neden olması sorunları daha da karmaşık bir hale getirmişti.

Tüm bu gelişmelerin üzerine AMD revizyon güncellemesine giderek Phenom işlemci ailesi için yeni bir sayfa açacağını açıklamış ve B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcileri üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yaklaşık 3 aylık bir bekleyişin ardından firmanın B3 revizyonlu yeni işlemcileri kullanıcılar ile buluşmaya hazır. Gelen bilgilere göre AMD yeni işlemcilerinden oldukça umutlu. Firma revizyon güncellemesi ile yenilenen Phenom işlemci ailesine yüksek saat hızına sahip yeni modeller de eklerken ayrıca isimlendirme konusunda da ufak bir değişikliğe gidiyor. AMD'nin yeni Phenom işlemcileri pazara Phenom 9x50 serisi olarak giriş yapıyor. Firmanın isim değişikliğine gitmesinde hem B3 revizyonu ile yeni bir sayfa açmasının hemde yüksek rakamlı model isimlendirmesinin kullanıcılar nezdinde daha olumlu bir hava yaratmasının etkili olduğu bildiriliyor.

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu - Yeni modeller ve performans değerlendirmesi

19 Kasım'dan bu yana sadece Phenom 9500 ve 9600 modelleri ile pazarda var olan AMD adeta bunu acısını çıkarırcasına çok sayıda modeli aynı anda duyurarak farklı ihtiyaç ve segmentlere yönelik olarak hazırladığı çözümlerini kullanıcıların beğenisine sunuyor. 8 yeni modelini duyuran AMD'nin hazırladığı işlemciler arasında Phenom X4 9550, 9650, 9750 ve 9850 Black Edition modelleri B3 revizyonunu baz alırken ilk etapta OEM üreticilerini verileceği ifade edilen üç çekirdekli Phenom X3 8400 ve 8600 modellerine ek olarak özellikle 65 watt'lık termal güç tasarımı ile iddialı olan Phenom X4 9100e işlemcisinin B2 revizyonuna sahip olduğunu belirtiliyor. Tabi önümüzdeki aylarda AMD'nin bahsi geçen işlemcilerinin B3 revizyonu ile güncellenen yeni varyasyonlarını da pazara sunacağını ifade edelim.

AMD cephesinde isimlendirme konusunda yapılan değişiklikten yukarıda bahsetmiştik. Bu noktada bir durumun daha altını çizmekte yarar var. Endüstrinin x86 mimarisini kullanan üç çekirdekli ilk işlemcilerini de pazara sunmaya başlayan AMD ürün grupları arasındaki farkı daha net ifade edebilmek için dört çekirdekli Phenom ailesinde de X4 takısını yaygın olarak kullanmaya başlıyor. Model bazında değerlendirme yaptığımızda ise AMD cephesinde kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından ilgi gösterilmesi beklenen yeni işlemci hiç şüphe yok ki Phenom 9850 Black Edition olacak. 2.5GHz'lik saat hızı ile en azından şu an için AMD'nin yeni amiral gemisi olmaya aday diyebileceğimiz işlemci çarpan kilidinin de açık olması ile yüksek performans ve hız aşırtma meraklılarının ilgisini çekecek gibi görünüyor.

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu - Yeni modeller ve performans değerlendirmesi

AMD'nin dört çekirdekli Phenom işlemci ailesi. Model uzantısı 50 ile biten işlemciler B3 revizyonlu

Yüksek performansın yanı sıra düşük güç tüketimi konusunda da AMD iddialı geliyor. Firmanın 65 watt'lık termal güç tasarımına sahip olan doğal dört çekirdekli yeni işlemcisi Phenom 9100e'nin (65 watt'lık TDP'ye sahip olan dünyanın ilk dört çekirdekli masaüstü işlemcisi olarak lanse ediliyor) OEM üreticilerini verilmeye başlandığı bildiriliyor. B2 revizyonunu kullanan işlemci 1.8GHz'lik saat hızına ve toplamda 4MB'lık L2+L3 bellek miktarına sahip. Üç çekirdekli işlemcilerde ise firmanın pazara giriş yapacak olan ilk modelleri 2.1GHz ve 2.3GHz'lik saat hızlarına sahip olan Phenom X3 8400 ile 8600 modelleri oluyor. Şimdilik sadece sistem entegratörlerine verilen bu işlemciler de muhtemelen Nisan ayı ile birlikte revizyon güncellemesinden geçirilip son kullanıcıların da beğenisine sunulmaya başlanacak.

AMD'nin B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini yavaş yavaş terletmenin vakti geldi. Performans testlerine geçmeden önce revizyon güncellemesi ile ilgili bir duruma açıklık getirmekte yarar var. Genel olarak revizyon güncellemeleri var olan bazı problemlerin aşılmasında ayrıca zaman zaman termal iyileştirmelerin sağlanması amacıyla gerçekleştirilir. Yani kullanılan mikroişlemci mimarisi üzerinde herhangi bir iyileştirme yada geliştirmeden bahsetmek açıkçası pek doğru olmaz. Tabi revizyon güncellemesiyle sağlanacak termal iyileştirmenin beraberinde daha yüksek saat hızlarına ulaşılmasına zemin hazırlayarak performans anlamında daha iddialı modellerin hazırlanmasına katkı sağladığına da yakın zamanda Core 2 Quad 6600 gibi bazı Intel işlemcileriyle tanık olmuştuk.

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu - Yeni modeller ve performans değerlendirmesi

Phenom 9950 gelene kadar AMD'nin yeni amiral gemisi çarpan kilidi açık olan Phenom 9850 Black Edition olacak gibi görünüyor

Performans testlerine geçmeden önce test sisminin detaylarından da bahsetmek fayda var. Hem AMD hemde Intel cephesinde işlemci ve anakartlar dışında kullanılan konfigürasyonun aynı olduğunu ifade edelim. Farklı olan anakart kullanımında AMD platformuna DFI'ın 790FX yonga setli LANParty UT 790FX-M2R modelinin Intel platformuna ise Asus'un X38 yonga setli P5E modelinin yataklık ettiğini belirtelim. Diğer komponentler arasında Corsair'in 1066MHz'de CAS5 zamanlaması ile çalışan Dominator serisi bellek kiti, OCZ'nin GeForce 8800GTX ekran kartı, Western Digital'in WD1500AHFD kod adlı hard diski ve Windows Vista işletim sistemi yer alıyor. Testte mücadele eden işlemciler ise şu şekilde;

  • AMD Phenom X4 9850 (Socket AM2+, 2.5GHz, 4 x 512MB L2, 2MB L3, Agena).
  • AMD Phenom X4 9750 (Socket AM2+, 2.4GHz, 4 x 512MB L2, 2MB L3, Agena).
  • AMD Phenom X4 9600 (Socket AM2+, 2.3GHz, 4 x 512MB L2, 2MB L3, Agena).
  • Intel Core 2 Duo Q9300 (LGA775, 2.5GHz, 1333MHz FSB, 2 x 3MB L2, Yorkfield);
  • Intel Core 2 Duo Q6600 (LGA775, 2.4GHz, 1066MHz FSB, 2 x 4MB L2, Kentsfield).

Testler;

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu - Yeni modeller ve performans değerlendirmesi

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu - Yeni modeller ve performans değerlendirmesi

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu - Yeni modeller ve performans değerlendirmesi

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu - Yeni modeller ve performans değerlendirmesi

X-Bit labs tarafından gerçekleştirilen test sonuçlarının daha fazlasına buradan ulaşabilmeniz mümkün. Öncelikle AMD'nin B3 revizyonu ile TLB sorununu çözdüğünü görmek firma adına önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Test sonuçlarına baktığımızda ise Phenom işlemci ailesinin rakip Intel'in aynı saat hızında çalışan işlemcilerinden uygulamasına göre değişmekle birlikte yaklaşık %10-15 arası daha yavaş olduğu görülüyor. AMD'nin 45nm üretim teknolojisine geçiş öncesinde muhtemelen 2.6GHz'lik Phenom 9950 modelini 65nm üretim sürecinin son temsilcisi olarak kullanıma sunabileceği ifade ediliyor. Yani Intel'in 3.2GHz'lik Core 2 Extreme QX9770 gibi işlemcilerini dikkate aldığımızda en azından şu an için AMD'nin liderlik bandını geri alması kısa vadede pek mümkün gözükmüyor.

Bu noktada AMD muhtemelen daha agresif bir fiyat politikası takip edebilir. Bilindiği üzere 7 Nisan'da AMD, 20 Nisan'da ise Intel işlemci fiyatlarında indirime gitmeye hazırlanıyor. AMD'nin yapacağı fiyat indiriminde şu an için B3 revizyonlu Phenom işlemcilerin adı geçiyor olmasa da rakip Intel'in 20 Nisan'da dört çekirdekli Core 2 Quad 6600 işlemcisinin fiyatını 220$ seviyesine, Core 2 Quad 6700 işlemcisinin fiyatını da 270$ seviyesine çekeceğini biliyoruz. Ayrıca Intel'in AMD ile rekabeti daha alt segmentlerde de ciddi şekilde sürdürebilmek adına çift ve dört çekirdekli E8100 ve Q9100 modellerini hazırlayabileceği haberlerini de sizler ile paylaşmıştık. AMD cephesin geri dönersek firmanın özellikle fiyat noktasında hamle yapması gerektiği belirtilmekte.

Mevcut fiyat bilgilerine göre AMD Phenom X4 9850 Black Edition modelinin 235$, Phenom X4 9750'nin 215$ ve Phenom X4 9550'nin ise 195$ seviyesinden listelere giriş yapmaya başladığı belirtiliyor. AMD'nin avantajlı olduğu noktaların başında ise Spider platformu geliyor. An itibariyle düşen fiyatları ile ATi'nin Radeon HD 3800 serisi ekran kartları ve yine son derece uygun fiyat seviyesine gerileyen 790FX yonga setli anakartlar ile AMD platform bazında iddialı opsiyonları rakip Intel'in aksine daha uygun maliyetle kullanıcılara sunmayı hedefliyor. Crossfire X teknolojisini de Spider platformu ile birlikte yaygınlaştırmayı hedefleyen firma salt işlemci performansından öte fiyat/performans dengesi ile ön plana çıkan platform kurulumunun altını çizecek gibi görünüyor.

Dört çekirdekli Phenom X4 9x50 serisinin yanı sıra AMD cephesinde üç çekirdekli Phenom X2 8x50 serisi de merakla bekleniyor. B3 güncellemesine sahip olacak üç çekirdekli Phenom işlemci ailesinin çift çekirdekli işlemcilere göre sahip olacağı yüksek performans seviyesi ve dört çekirdekli üst modellere göre daha uygun fiyatlarıyla AMD'nin yüzünü güldürecek asıl hamle olabileceği konuşuluyor. Fakat bu noktada öne çıkacak asıl parametre yine belirlenen fiyatlar olacak. Elimize ulaşan bilgiler B2 revizyonlu Phenom X3 8600 işlemcisinin 175$ civarında, Phenom X3 8500 modelinin ise 150$ seviyesinde yer aldığını işaret ediyor. Son olarak AMD'nin Phenom mimarisini baz alan çift çekirdekli işlemcilerinin de muhtemelen yılın ikinci çeyreği içerisinde lanse edileceğini belirtelim.

AMD, B3 revizyonlu Phenom işlemcileriyle yeni bir başlangıç yapma peşinde. Bu sebeple önümüzdeki günler firma adına yeni gelişmelere gebe olacak gibi görünüyor. Hazırlayacağımız yeni yazı ve haberlerimiz ile AMD cephesinde yaşanan gelişmeleri sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim