Anlık Bildirim

AMD mobil işlemcilerde 65nm üretim teknolojisine geçiyor

Oy Ver

Athlon64 işlemcileri ile rakibi Intel'i yakalayan hatta fiyat performans anlamında liderliğe de oturmayı başaran AMD'nin en büyük sorunlarından birisi dizüstü tarafında Intel'in Centrino platformu ile bir türlü mücadele edememesiydi. Bu noktada AMD'nin en büyük eksiğinin son derece başarılı işlemciler hazırlayabilmesine rağmen yonga seti tarafında ciddi sorunlar yaşaması ve Centrino platformuna cevap verebilecek çözümleri kullanıcılarına sunamaması olarak gösteriliyordu. Zaten firmanın ATi'yi bünyesine katmasının en büyük sebeplerinden birisi de yonga seti ihtiyacını karşılayabilmek olduğu da bilinen bir gerçekti. Masaüstü tarafında ATi ile birleşmesinin ilk ciddi meyvası olan 690 serisi yonga seti ailesini pazara sunan AMD gözünü dizüstü pazarına yönelik hazırlyacağı yeni işlemci ve yonga setlerine de çevirmiş durumda.

Tabii Intel'in önümüzdeki ay lanse edeceği Santa Rosa platformuna da sessiz kalmak istemeyen AMD yeni dizüstü işlemcileri ile iddiasını devam ettirme niyetinde. Dizüstü tarafında firmayı temsil eden Turion64 X2 işlemcilerini de 65nm üretim sürecine geçirecek olan AMD bu sayede saat hızları yükseltilmiş yeni işlemcilerini de piyasaya sürebilecek. Bu yönde atılacak ilk adım ise Turion64 X2 TL-66 modeli olacak. 2.33GHz'lik saat hızına sahip olacak çift çekirdekli işlemci üzerinde 512*2KB yani toplamda 1MB seviye 2 ön bellek bulunacak. 65nm üretim teknolojisinin bir ikramı olarak bir önceki modele göre güç tüketiminde bir artma olmayacak Turion64 X2 TL-66 modelinin termal güç tasarımı da 35 watt olacak. Tabii işlemci DDR-2 800MHz bellek desteğine de sahip olacak.

AMD Turion64 X2 TL-66 modelinin yanı sıra dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı 4 işlemcisini daha 65nm üretim sürecine geçirmeye hazırlanıyor. Bu işlemciler, Turion64 X2 TL-64 (2.2GHz/512KB L2 x 2/35W TDP), TL-60(2.0GHz/512KB L2 x2/31W TDP), TL-58(1.9GHz/512KB L2 x2/31W TDP), ve TL-56(1.8GHz/512KB L2 x2/31W TDP) olacaklar. Tabii 65nm üretim teknolojisi ile başlayacak yeni fabrikasyon süreci sayesinde bu işlemciler de DDR-2 800MHz bellek desteğine sahip olacak. Ayrıca AMD termal güç tasarımını da 31 watt'a kadar çekmiş olacak. Tabii tek başına yeni işlemci hazırlamanın Intel'in hakim konumda yer alan Centrino platformuna karşı çokta rekabetçi olamayacağının farkında olan AMD dizüstü işlemcilerine yönelik ciddi fiyat indirimine gitmeyi ve üstüne üreticilere yonga setini bundle olarak vermeyi de planlıyor.

AMD'nin Turion64 X2 TL-66 işlemcisi büyük bir ihtmalle firmanın dizüstüler için hazırladığı bu yıla dönük son işlemci olacak. AMD'nin dizüstü platformunda rakibi Intel'e cevap vereceği en önemli kozu 2008 yılında piyasaya süreceği kod adı Griffin olan yeni jenerason işlemcileri ve ATi tarafından aldığı tecrübe ile hazırlayacağı yeni mobil yonga setleri olacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim