Anlık Bildirim

AMD Phenom modellerini yeniden isimlendiriyor

AMD için geri sayım başladı. 10 Eylül'de yapılan Barcelona lansmanından sonra firma gelecek ay içerisinde son kullanıcıların merakla beklediği yeni nesil Phenom işlemcilerini de muhtemelen duyuracak. Yeni işlemcilerine yönelik olarak hazırlıklarını sürdüren firma işlemcilerden önce bu ay içerisinde Phenom'lara yataklık edecek anakartlarda kullanılmak üzere yüksek performanslı 790FX (eski adı ile RD790) yonga setini de duyurmuş olacak. Firmanın bu adımı yeni nesil yüksek performanslı işlemcileri piyasaya çıkmadan önce işlemcilere destek verecek anakartların yaygın anlamda piyasada yer almasını istemesine yoruluyor.

Teknik ve donanım tabanlı tabanlı çalışmalarını tam gaz sürdüren firma pazarlama açısından da sıkı bir çalışma içerisine girmişe benziyor. Zira yonga setlerinde yapılan isim değişikliklerinden sonra Phenom serisi işlemcilerde ve bazı güncel modellerde de isim değişikliğine gidileceği ifade ediliyor. Aslına bakılırsa AMD'nin Phenom modelleri için belirlediği isimlendirme methodu firma tarafından resmen açıklanmıştı. Fakat işin aslı gerçekten de takip edilen yol ve belirlenen isimlendirme stratejisi o kadar karışıktı ki kullanıcıların doğru tercih yapabilmek için işlemci modellerinde yer alan rakam ve parametrelerin tam olarak ne anlama geldiğini bilmesi gerekiyordu. Bu noktada ortaya çıkan yeni isimlendirme planları ise sektör içerisinde çok daha kabul göreceğe benziyor. Yeni isimlendirme politikasının detayları ise şu şekilde;

Tablo'dan da anlaşılacağı üzere isimlendirme konusunda ciddi değişiklikler söz konusu olacak gibi gözüküyor. Geliştirme çalışmaları sürecinde Agena FX olarak ifade edilen son olarak Phenom FX ismini alan firmanın 4 çekirdekli ve FASN8 platformuna hazır soket F formundaki Phenom FX işlemcilerinde herhangi bir değişiklik görünmüyor. Firma muhtemelen bu seriyi Phenom FX-(8x - 9x) gibi modellendirme ile pazara sunacak. Phenom FX serisi altında yer alan yine 4 çekirdekli olan fakat soket AM2+ formunda hazırlanan Phenom X4 modellerinde ise bazı değişiklikler söz konusu. Son olarak Phenom X4 GP-7 olarak piyasaya sürüleceği ifade edilen Phenom X4 modelleri yapılacak yeniden isimlendirme ile Phenom 9 serisi olarak tanımlanacak.

Değişiklikler bunlarla sınırlı değil elbette. Tabloya göre devam edersek, AMD'nin üzerinde sıkı sıkıya çalıştığı sektörün X86 tabanlı ve 3 çekridekli ilk işlemci ailesi olacağı ifade edilen yeni modeller ise Phenom 7 serisi olarak adlandırılacak. Geliştirme çalışmaları sırasında Kuma kod adıyla anılan daha sonrasında ise Phenom X2 GS-6 serisi olarak tanımlanan çift çekirdekli modeller ise Athlon 6 serisi altında toplanacak. Yeni nesil işlemciler ile birlikte mevcut modellerde de bazı değişiklikler söz konusu olacak gibi görünüyor. Zira tek çekirdekli Athlon LS-2 serisi de Athlon LE-1 serisi olarak sınıflandırılacak. Yine tek çekirdekli olan Sempron LE-1 serisinde ise herhangi bir değişiklik söz konusu olacak gibi görünmüyor.

 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim