Anlık Bildirim

AMD'de geri sayım başladı, B3 revizyonlu Phenom X3 serisi 24 Nisan'da geliyor

Oy Ver

AMD'de uzun süren bekleyiş sona eriyor. TLB sorunundan arındırılan B3 revizyonlu Phenom X3 8x50 serisi için geri sayım başladı. Hatırlanacağı üzere firma geçtiğimiz günlerde dört çekirdekli Phenom X4 işlemci ailesinin B3 revizyonlu yeni modellerini duyurmuş ayrıca B2 revizyonlu Phenom X3 8000 modellerini de sistem entegratörleri ve OEM üreticilerine sağlamaya başlamıştı. B2 revizyonlu Phenom X3 8000 serisine sistem üreticileri tarafından yoğun ilgi gösterilmesi AMD'nin son kullanıcıların beğenisine sunacağı B3 revizyonlu Phenom X3 8x50 serisine karşı olan beklentiyi arttırırken, Intel'in de bazı açıklamalar yapmasına neden oldu. AMD'nin planları ve Intel'in açıklamalarına göz atmakta fayda var.

Sonda söyleyeceğimizi başta ifade etmekte yarar var. Eğer son dakika değişikliği olmazsa AMD, B3 revizyonlu Phenom X3 8x50 üç çekirdekli yeni işlemci modellerinin resmi satışına 24 Nisan itibariyle başlayacak. Firma ilk etapta üç yeni model ile sahneye çıkmayı planlıyor ki bunlar Phenom X3 8450, 8650 ve 8750 olacak. İşlemcilerin genel özelliklerine baktığımızda fark yaratan unsurun saat hızları olduğunu görüyoruz. Zira soket AM2+ formunda olan her üç işlemci üzerinde de 1,5MB L2 bellek ve çekirdekler arası ortak kullanıma açık olan 2MB'lık L3 bellek yer alıyor. Ayrıca her üç işlemci de 95 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip. Belirttiğimiz üzere fark yaratan temel unsur saat hızlar.

AMD'nin Phenom X3 8450 modeli 2.1GHz'de, 8650 modeli 2.3GHz'de ve 8750 modeli ise 2.4GHz'de görev yapıyor. 65nm SOI teknolojisi ile üretilen işlemcilerin 95 watt'lık ısıl güç tasarımları son derece önemli. Zira AMD, üç çekirdekli yeni işlemcilerinin 780G ve önümüzdeki günlerde anons edilmesi beklenen 790GX çipsetleri ile maliyet/performans anlamında etkili bir ikili olacağını düşünüyor. Fakat son günlerde gündeme gelen bir sorun 780G ile özellikle 125 watt'lık TDP'ye sahip olan işlemciler arasında uyum sıkıntısı yaratıyordu. Gelen bilgilere göre 780G yonga setini (ayrıca Nvidia'nın 8200 çipseti) kullanan anakartların bir kısmı PMW tasarımından ötürü 125 watt'lık ısı güç tasarımına sahip olan işlemciler ile sıkıntı doğurabiliyor.

Marka ve modelden bağımsız olarak mATX formunda olan ve 780G yonga setini taşıyan anakartların bir kısmında olduğu ifade edilen bu sorun AMD'nin üç çekirdekli Phenom X3 8x50 hamlesini etkilemeyecek çünkü yukarıda da altını çizdiğimiz üzere bu işlemciler 95 watt'lık ısıl güç tasarımlarına sahipler. Çift çekirdekli işlemcilerden daha performanslı, dört çekirdekli işlemcilerden ise daha ucuz olması ile son kullanıcılar tarafından talep gösterilmesi beklenen yeni işlemciler için rakip Intel de bir açıklama yaparak Phenom X3 8000 serisinin gerçek anlamda üç çekirdekli işlemci olmak üzere tasarlanmadığını, tek çekirdeğin sorun gözlemlenen dört çekirdekli işlemcilerden elde edildiğini yayınladığı grafik-tablo ile ortaya koydu.

Intel'in yaptığı açıklamalara göre firmanın çift çekirdekli Pentium E2xxx serisi işlemcileri AMD'nin Phenom X3 serisinden daha yüksek performans sunabiliyor. AMD'nin Spider platformunun da yeni işlemci alternatifleri ile çok daha etkili olmasını sağlayacağı düşünülen Phenom X3 8000 serisi işlemcileri AMD, Intel'in Pentiım E2000 serisine değil ama rakibin 45nm üretim teknolojisi ile hazırladığı çift çekirdekli Core 2 Duo E8000 serisi işlemci ailesinin karşısına konumlandırıyor. AMD'nin ikinci çeyrek mali performansına da önemli katkı yapması beklenen Phenom X3 8x50 serisi fiyat listelerinde görünmeye başladı bile. İşlemcilerin satış başarısında son derece kiritik bir rol üstlenecek olan fiyatları gelin birlikte masaya yatıralım.

B3 revizyonlu Phenom 8x50 serisinin giriş modeli olarak değerlendirilebilecek 2.1GHz'lik Phenom X3 8450 modelinin listelere 129 Avro'dan, 2.3GHz'de çalışan Phenom X3 8650 modelinin ise 145Avro'dan giriş yaptığını görmekteyiz. İlk etap Phenom X3 8x50 serisi modellerinin en iddialısı olan ve 2.4GHz'de çalışan Phenom X3 8950 ise 159 Avro'dan tablolara yansımış durumda. Dört çekirdekli Phenom X4 9x50 serisi ile fiyat mukayesesi yaptığımızda X4 ve X3 modelleri arasındaki fiyat farkının son derece önemli bir veri olacak bu. Zira Phenom X3 8650 modeli listelere 145 Avro seviyesinden giriş yaparken zatan kullanımda olan dört çekirdekli Phenom X4 9650 modelinin ise 146 Avro'luk etiket fiyatına sahip olduğunu görmekteyiz.

En azından ortaya çıkan ilk fiyat bilgileri umulduğu gibi değil. Zira beklenti Phenom X4 ve X3 serileri arasında kullanıcıların tercihine etki edecek öçüde fark olması yönünde idi. Tabi bahsettiğimiz fiyat bilgilerinin resmi veriler olmadığını vurgulamakta da fayda var. Gerim sayım başladı, Phenom X3 8x50 serisi 24 Nisan'da anons edilecek gibi görünüyor. Bakalım AMD, yeni işlemci ailesi ile umduğunu bulacak mı bekleyip göreceğiz

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim