Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Haber Gir indirim kodu
  Anlık Bildirim

  AMD'nin hedefi farklı - Amaç farklı çekirdek kombinasyonları

  Oy Ver

  Intel ve AMD arasındaki işlemci piyasasına yönelik sıkı rekabet, firmaların kısa ve uzun vadeli planlarına göre farklı boyutlar kazanabiliyor. Birkaç yıl öncesine kadar saat hızlarına paralel giden sıkı mücadele, son dönemde yerini farklı gelişimlere bıraktı. Aslına bakılırsa örneğin Intel Netburst mimarisi ile 10GHz'i de görebilirdi ama tek başına saat hızı bir noktadan sonra olumsuz etkiler doğurabiliyor. Bugün firmalar için saat hızı hala oldukça önemli ama daha da önemli olan ürünlerin günlük kullanımdaki verimliliği ve watt/performans değerleri. Özellikle watt başına düşen performans değerleri oldukça önemli bir noktaya geldi.


  AMD & Ati birleşmesi başta Fusion teknolojisi olmak üzere sektörü yeni gelişmeler ile tanıştıracak gibi.

  Son günlerde bilindiği gibi eğilim çok çekirdekli işlemcilere yönelik. Piyasada her ne kadar çok çekirdekli işlemcilere uygun yada onları daha verimli kullanacak yazılım sayısı bir elin parmaklarını geçmese de firmalar ardı ardına çok daha fazla çekirdeğe sahip modellerinin duyurularını yapıyor. Şu an Intel'in 4 çekirdekli işlemci çözümleri çeşitli satış noktalarından satın alınabiliniyor, AMD'de 2007 yılı içerisinde 4 çekirdekli işlemcilerini piyasaya sürecek. Peki bu nereye kadar gider, firmalar farklı yollar izler mi? Intel'in yaptığı son geliştiricler toplantısında firmanın 80 çekirdekli işlemcilerine yönelik bazı bilgiler verildi. Ayrıca Intel'in mevcut teknolojisi ile 250 çekirdekli yapıları da ortaya koyabileceği ifade ediliyor. İşte bu noktada AMD'nin en azından bilinen tarafıyla Intel'in planlarından çok daha farklı uygulamalara yönelik hazırlıkları var.

  AMD finansal analizciler gününde yaptığı sunumlarda yine Intel'den daha farklı bir yol izleyeceğinin sinyallerini ve ön bilgilerini verdi. Firma önümüzdeki iki yıl için yaptığı programda, tek yapıda daha çok çekirdek sunmak yerine farklı ve özelleştirilmiş çekirdeklerden oluşan işlemcileri hazırlama eğilimi ve planları olduğunu ortaya çıkardı. Firma yaptığı açıklamlarda çekirdek yarışının yakın bir zaman içinde saat hızı yarışına döneceği ve bir noktadan sonra bunun en iyi yol olmayacağının altını çizdi. Bu açıklamalara paralel olarak AMD hızlandırılmış işlem üniteleri (Accelerated Processing Units ) adını verdiği yeni bir teknoloji üzerine çalıştığını da açıkladı.

  Hızlandırılmış işlem üniteleri yada daha bilinen adıyla APU'lar aslında çok çekirdekli çipler ama güncel çok çekirdekli işlemcilerinde en büyük farkları, farklı görevleri ve amaçları olan çekirdekleri tek çip üzerinde bir araya getiriyor olması. AMD zaten Ati'yi satın alma operasyonu ile birlikte Fusion adını verdiği CPU ve GPU'yu aynı çip üzerinde bireştirecek yeni bir yapı üzerinde çalıştığını ve en geç 2 sene içerisinde piyasaya süreceğini açıklamıştı. Finanasal analizciler gününde AMD yaptığı sunumalardan anlaşıldğı kadarı ile firma Fusion teknolojisi ile yetinecek gibi değil. Multimedya alanına yönelik olaraka ses/görüntü kodlama ve güvenlik konularına odaklı şifreleme ile birlikte fizik işlemleri ve yapay zeka gibi konularda özelleştirilmiş çekirdekler içeren yeni işlemciler firmanın planları arasında.

  Firma özellikle 2009 yılı için farklı çekirdek kombinasyonlarına sahip özelleştirilmiş işlemcileri piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bunu ilk örnekleri özellikle ilk etapta mobil pazarına yönelik olarak merkezi işlemci çekirdeği ve grafik işelmciyi birleştiren Fusion teknolojisi olacak. Firma çok fazla detay vermese bile aslında amaçları şu an çok çekridekli işlemcilere yönelik yazılımsal olarak yapılmak istenini bir nevi donanımsal platforma taşımak. Zira Intel'in de hali hazırda satılmak ta olan 4 çekirdekli (Quad Core) işlemcilere yönelik olarak her çekirdeğe yazılım tabanlı farklı görevler atamak istediği biliniyor. Örneğin çekirdeklerden birinin sadece yapay zekaya odaklanırken bir diğerinin ise sadece fizik hesaplamaları ile uğraşması gibi. Yine bilindiği gibi Valve'nin üzerinde çalışmakta olduğu yeni oyun motoru da vereceği çok çekridekli işlemcilere destekte özellikle bu konu üzerine yoğunlaşmakta. İşin özü sıklıkla 2008'den itibaren olmak üzere iki dev üretici AMD ve Intel arasındak rekabet yine boyut değiştirecek. Bakalım son kullanıcılara yansıması nasıl olacak.

  AMD uzun vadeli planlarının yanı sıra kısa süre içerisinde çıkarmayı planladığı masa üstü, mobil ve sunucu işlemcilerinee yönelik olarak da bazı bilgiler verdi. Daha önce forumumuzda verdiğimiz haberlerden de bildiğiniz üzere AMD, yeni mimarisine sahip işlemcileri ile yine yeni 4 çekirdekli işlemcilerini 2007 yılının ortalarında çıkaracak. Yeni işlemciler ile birlikte HyperTransport 3 desteği de gelecek ayrıca DDR2 bellek desteği de devam edecek. Bunun yanında önemli bir gelişme olarak yine 2007'den itibaren AMD işlemcileri destekleyen anakartlarda PCIe 2.0 desteğini de gelmesi bekleniyor. DDR3 desteği ise özellikle AMD tarafında 2008 yılından önce beklenmiyor. Intel'in ise kesin olmamak ile birlikte 2007 yılının sonlarına doğru bu desteği verebileceği ifade edilmekte.

  Önemli gelişmelerden bir diğeri ise AMD'nin mobil platformlarına yönelik. Firma mobil pazar için yeni Turion X2 ve mobil Sempron işlemcileri pazarı sürecek olmasının yanında mobil platformlara yönelik hybird hard disk ve hybrid grafik çözümleri üzerinde de çalışmakta. Hybrid hard disklerde en önemli nokta bu hard disklerin sahip oldukları entegre flash bellekler. Bu bellekler sayesinde açılış süresi oldukça kısalırken, şarj ömrünün de uzamasını bekleniyor. Hybrid har disklerin özellikle 2007 yılı ile birlikte ciddi anlamda yaygınlaşması bekleniyor. Zaten büyük üreticiler de Hybrid hard disklerini duyurdular. Hybrid grafik çözümünde ise diz üst bilgisayarlarda hem entegre hemde ayrı ekran kartı kullanılması ön görülüyor. Burada kullanıcı uygulamaya bağlı ihtiyaçlarına yönelik olarak entegre grafik çözümünü yada daha güçlü olan ayrı ekran kartını devreye sokabiliyor. Ayrıca diz üstü bilgisayar şarj durumuna göre bunu kendisi de otomatik olarak belirleyebiliyor. Bunlara ek olarak AMD önümüzdeki yılın sonlarına doğru HyperTransport 3 desteği ve 4 çekirdekli mobil işlemcilerini pazara sunmayı hedefliyor. Yine diz üstü bilgisayarlara yönelik olarak PCIe 2.0 ve DirectX 10 destekli entegre grafik çözümleri de firmanın gündeminde.  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Sorgu:
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim