Anlık Bildirim

AMD'nin iddialı gelecek planları-1: 3GHz ve 8 çekirdek

Oy Ver

İşlemci dünyasının iki dev isminden biri olan AMD yakın zamanda özellikle pekte olumlu sinyaller vermeyen finansal zorluk haberleri ile gündeme geliyor. İşin bu yanı konusunda firmanın muhasebe ve finansçıları çalışadursun AMD mühendisleri firmanın yakın geleceği konusunda atacakları adımlara yönelik olarak önemli yol kat etmişe benziyorlar. Zira firmanın 2010 yılına kadar olması muhtemel yol haritasının detayları da gün yüzüne çıkmaya başladı ve yapılan ilk yorumlara göre, AMD'nin belirlediği hedef ve yapmayı planladığı projeler gerçekten heyecan verici. Firmanın gelecek planları ve yol haritası konusunda o kadar çok veri aynı anda ortaya çıkmaya başladı ki bizde burdan hareketle birkaç bölümden oluşan bir yazı dizisi hazırlamayı uygun gördük. Gün içinde farklı bölümlerini paylaşmayı dilediğimiz yazılarımızda AMD'nin tamamen baştan tasarlanan Bulldozer mimarisinden, Fusion teknolojisine ve yeni nesil yonga seti planlarına kadar pekçok detayı paylaşmayı umuyoruz.

AMD'den 3GHz'de Çalışan Doğal 4 Çekirdekli İşlemci

Bilindiği gibi AMD'nin yeni nesil işlemcilerine yönelik olarak uzun süreli bekleyiş evet tam 1 ay sonra sona erecek. Zira AMD, K10 adı verilen yeni nesil işlemci mimarisini kullanan ve sunucu sistemleri için geliştirel Barcelona işlemcisinin 2GHz'de çalışan ilk örneklerini 27 Ağustos itibariyle pazara sunacak. Tabi takip eden süreçte Barcelona işlemci ailesinin hem daha hızları modelleri anons edilecek hemde yeni mimariyi kullanan başta Phenom FX serisi işlemciler olmak üzere diğer cpu modelleri de ortaya çıkacak.

Doğal 4 çekirdek + 3GHz + standart soğutma

AMD'nin yeni nesil işlemcilerine yönelik olarak aldığı en şidetli eleştriler genellikle saat hızlarına yönelik yapılıyordu. Zira geçtiğimiz ay yapılan Computex fuarında AMD'nin Barcelona işlemcilerinin Cinebench uygulaması altında yapılan ilk test sonuçları ortaya çıkmıştı çıkmasına ama test sonuçları ortaya çıkan Barcelona işlemcisinin1.6GHz'de çalışması AMD taraftarları başta olmak üzere beklenti içinde olan sektörü üzmüştü. Zira Intel'in 45nm işlemci üretimi ile 3GHz'in çok üzerinde saat hızlarını görecek olması AMD'nin düşük saat hızlarına sahip Barcelona işlemcilerinin işini açıkçası daha kolay yapmayacaktı. AMD geçtiğimiz günlede yaptığı detaylı Barcelona açıklamaları ile bu yıl sonuna doğru 2.5GHz'e, gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde ise 2.6GHz'i görebileceğini ifade etti.Açıkçası sunucu tarafında saat hızları bu şekilde ilerken AMD'nin yüksek performans segmentinde amiral gemisi olacak Phenom FX işlemcilerinin frekans değerleri konusunda nasıl bir yol izleyecekleri de merak konusu olmuştu. Bu noktada AMD tarafından gelen belkide en ciddi açıklama Phenom işlemcileri için 2008 yılının ilk çeyreği içerisinde 3GHz sınırına dayanacaklarının ifade edilmesiydi.

Açıkçası saat hızları konusunda AMD sağ gösterip sol vuracak gibi görünüyor. Zira firmanın Sunnyvale, Kaliforniya'da bulunan merkezinde yapılan analizciler toplantısıda yapılan demo gösteriminde AMD, 3GHz'de çalışan Agena işlemcisini görücüye çıkardı. Açıkçası AMD'nin 3GHz'lik gösterisi firma adına çok olumlu bir gelişme. Zira 3GHz'de standart soğutma ile çalışan Agena işlemcisi doğal 4 çekirdeğe rağmen firmanın 65nm üretim teknolojisine son derece başarılı bir şekilde adapte olduğunun da en güzel örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Zira 3GHz2lik sistem AMD'nin ATi'yi satın alması sonucu hızlı bir giriş yaptığı yonga seti dünyasına kazandıracağı yüksek peformanslı RD790 yonga setinin güç kattığı bir mühendislik örneği anakart üzerine kurgulanmış durumda. Bilindiği gibi daha önce verdiğimiz haberlerimizde AMD'nin RD790 yonga setinin 4 adet ekran kartı ile Quad-Crossfire modunda çalışabildiğini de belirtmiştik. AMD ise 3GHz2lik 4 çekirdekli işlemcisinin çalıştığı sistem 3 adet Radeon HD 2900XT kartını kullanmayı tecih etmiş.

AMD'nin iddialı gelecek planları-1: 3GHz ve 8 çekirdek

Açıkçası yeni nesil mimarisini kulanan işlemciler ile AMD'nin sektörde son derece agresif bir politika takip edeceği ifade ediliyor. Her ne kadar 3GHz'lik Agena yani Phenom işlemcisinin piyasaya çıkış tarihi konusunda AMD tarfından net bir tarih açıklanmış olmasa bile Phenom işlemcilerinin bu yılın sonundan itibaren hacimli üretime geçeceğini düşündüğümüzde, 3GHz'lik Phenom işlemcisi satın almak isteyenlerin 2008 yılını beklemesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu arada daha önce çıkan haberlerde Intel'in 3GHz'in üstünde çalışan 45nm Penryn işlemcileri ile AMD'nin mücadele edebilmesi için yeni nesil işlemcierinde 2.8GHz'i görmesi gerektiği belirtiliyordu ki 3GHz'lik Phenom işlemcisi ile Penryn işlemcilerinin sıkı mücadelesi son kullanıcılar açısından heyecan ve keyif ile izlenecek gibi görünüyor.

AMD 8 Çekirdekli İşlemcileri Hakkında Konuştu

AMD, analizciler gününde tahmin edilenin de ötesinde veri paylaşımı ile katılımcıların karşısına çıktı. Zira firma ciddi anlamda ilk defa 8 çekirdekli (Octcal Core) işlemcileri hakkında konuştu. Bilindiği gibi çekirdek meydan savaşlarında en azından şu an için firma ezeli rakibi Intel'in gerisinde kalmış durumda. Hatta Intel V8 platformu ile 8 çekirdekli dünyaya ilk ciddi adımını da atmış oldu. Fakat AMD'nin özellikle 2009 yılına dönük olarak gerçekleştirmeyi düşündüğünde projesi kapsamında kod adı Sandtiger olan 8 çekirdekli işlemcisi ile 3. jenerasyon Opteron platformunu müşterilerine sunabilir. Gelin şimdi bu konunun detaylarına birlikte göz atalım.

Bilindiği gibi AMD'nin gelecek ay duyuracağı Barcelona işlemcileri firmanın 2. jenerasyon Opteron platformu çerçevesinde geliştirildi. Revizyon F olarak ta bilinen ve soket 1207 formunda geliştirilen Barcelona işlemcilerini 45nm üretim teknolojisine geçilmesi ile birlikte Shangai işlemcileri takip edecek. AMD'nin 8 çekirdekli Sandtiger işlemcisi de 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek. Aslında Shangai işlemcisini takiben aynı üretim sürecinde Sandtiger işlemcisinin gelmesi de AMD'nin rakibi Intel'in "tik-tak" felsefesine benzer bir yol takip ettiğine dair mesaj da içeriyor olabilir. Hypertransport 3 desteği ile gelmesi beklenen firmanın 8 çekirdekli işlemcisi AMD'nin sunucu ve iş istasyonlarına yönelik yeni platformu çerçevesinde tam 4 adet Hypertransport hattı, Direct Connect 2 adı verilen yeni altyapı ile birlikte sunulacak.

AMD'nin 8 çekirdekli Sandtiger işlemcisi bellek teknolojileri tarafında da önemli yeniliklere gebe gibi duruyor. Zira ilk belirtmemiz gereken nokta DDR-3 bellek desteği. Açıkçası 2009 yılında çıkacak bir işlemci için DDR-3 desteği çokta yenilikçi bir adım sayılmayabilir ama AMD zaten uzun süredir DDR-3 belleklere yönelik fikirlerini basın ile paylaşmakta. Zira AMD daha önce yaptığı açıklamalarında DDR-3 belleklere destek konusunda aceleci davranmayacaklarını, belleklerin ucuzlamaya başlaması ve parlalelinde yaygınlaşması sonucunda ideal performans noktasına da gelmeleri ile DDR-3 belleklere destek konusunda adım atacaklarını belirtmişti. Tabi AMD sadece DDR-3 belleklere destek ile kalmayacak. Zira firma G3MX adı verilen genişletilmiş bellek desteği ile özellikle sunucu ve iş istasyonu gibi özel amaçlı sistemlerde daha yüksek bellek miktarının kullanımına yönelik te önemli bir adım atmış olacak. Açıkçası IDT ve Inphi firmaları ile geliştirilen bu teknolojiden AMD oldukça ümitli.

AMD'nin iddialı gelecek planları-1: 3GHz ve 8 çekirdek

Tabi ATi'nin satın alınması sonucunda daha öncede bahsettiğimiz üzere firma yonga seti arenasına da hızlı bir giriş yaptı. Açıkçası şu an için masaüstü odaklı yonga seti çalışmalarına yoğunlaşan firma, 3. jenerasyon Opteron platformu ve 8 çekirdekli işlemcileri için detayları şu an için açıklanmayan yeni nesil yonga setleri de hazırlamakta. Her ne kadar yeni jenerasyon işlemcilerin piyasaya sürüldükleri an itibariyle geriye dönük uyumluluk verip vermeyecekleri şu an için net olarak bilinmiyor olsada gelen ilk sinyaller yeni nesil soket gerekliliğinin uyumluluk konusunda kullanıcılara pek şans tanımayacağını işaret ediyor. Tabi 8 çekirdekli Sandtiger işlemcilerinden önce AMD, 2008 yılı içerisinde Shanghai işlemcisini pazara sunacak. 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek olan bu işlemci Ağustos ayında lanse edilmeye başlayacak 65nm Barcelona işlemcilerinin yerlerini alacak. Tabi yeni geçilecek gelişmiş üretim süreci aynı Intel'de olduğu gibi kendini özellikle işlemci üzerinde yer alan bellek miktarında hissettirecek. Zira 45nm Shanghai işlemcilerinde 6MB seviye 3 paylaşımlı ön belleğin gelmesi ön görülüyor. Bunun yanı sıra işlemci yine 2MB(her çekirdek için 512kb) seviye 2 ön beleğe sahip olacak ve 3 adet HT1 hattı ile gelecek. Bu arada 45nm ile elde edilecek ısıl güç tasarımına yönelik gelişmeyi de gözden kaçırmamak gerek. Ayrıca AMD, 45nm Shanghai işlemcileri ile de Registered DDR2 bellek desteğini sürdürecek.

AMD açıkçası uzun süren sessizliğinin acısını özellikle 2008 yılı içerisinde hayli hayli çıkarmayı planlıyor. Kağıt üzerinde planlar ve iddialar hayli dikkat çekici tabi ama teorinin pratiğe nasıl dönüştürüldüğünü ancak işlemciler piyasaya çıktıktan sonra görebileceğiz. 2008 yılında gelecek olan 45nm Shanghai işlemcileri hemen arkasında gelmesi muhtemel 8 çekirdekli Sandtiger işlemcisi ve 3. jenerasyon Opteron platformu AMD'nin hala oyunda olduğunu göstermesi açısından son derece önemli gelişmeler. Merakla bekliyor ve gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.

Yazımızın 2. bölümünde tamamen baştan tasarlanan Bulldozer mimarisinden, Fusion teknolojisinden ve yeni nesil yonga seti planlarından bahsedeceğiz. Bizimle kalmaya devam edin.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim