Anlık Bildirim

Asus'dan Santa Rosa temelli oyun bilgisayarları: G1S ve G2S

Oy Ver

Centrino platformunun son adımı olan Santa Rosa ile dizüstü bilgisayar dünyasının hareketlendiği bir gerçek. Daha güçlü işlemciler, daha zengin ve iddialı yonga seti ve kablosuz bağlantı özgürlüğünü bir adım daha öteye taşıması beklenen yeni kablosuz ağ adaptörü ve Windows Vista'nın getirdiği nimetlerden yararlanacak yeni nesil teknolojileri üzerinde barındıran Santa Rosa platformu üreticilerin, Santa Rosa temelli dizüstü bilgisayarlar ise tüketicilerin ağızların daha şimdiden sulandırmaya başladı bile.

Geçtiğimiz günlerde video incelemesini yaptığımız donanım dünyasının dev firmalarından Asus'un oyuncu odaklı, yüksek performanslı dizüstü bilgisyarı G2'nin heyecanı dinmeden firma seriyi Santa Rosa platformuna taşıdı bile. Son gelen bilgilere göre, Asus yine yüksek peformanslı ve oyuncu odaklı yeni dizüstü bilgisayarları G1S ve G2S ile performans tutkunu kullanıcılarını kalbini çalacak gibi. Santa Rosa platformu ile sınırlarını zorlayan yeni dizüstü bilgisayarlar temel özellikleri itibariyle genel olarak benzer yapıya sahipler. Aralarında farklılık yaratan en önemli unsur ise doğal olarak ekran boyutları. Asus temel konfigürasyonu birbirine yakın tutarak taşınabilirliği etkileyen en önemli parametre olan ekran boyutu tarafında kullanıcılara iki farklı alternatif sunmayı uygun görmüş.

Yeni modellerden G1S modeli 12.8" x 11.2" x 1.7" boyutlarında ve 3kg'ın çok az üserinde ağırlığa sahip. Asus G1S üzerinde 15.4" WSXGA+ (1680x1050) ekran geliyor. Tabii ekranı renklendirecek uygulama ve oyunlar ise Nvidia'nın yeni nesil DirectX 10 destekli mobil grafik işlemcisi olan ve 256MB'lık kendi hafızasına sahip olan GeForce 8600M sorumlu olacak. 2200MHz'de çalışan Core 2 Duo T7500 işlemcisine sahip olan model üzerinde 667MHz'de çalışan 2GB'lık DDR-2 bellek yer alıyor ki oyun ve oyuncu odaklı tasarlanan dizüstü bilgisayarlar için 2GB'lık belleğin artık standartlaştığını da söyleyebiliriz. Asus G1S'in depolama ihtiyacını karşılayacak temel donanım ise 5400rpm dönüş hızına sahip 160GB'lık HDD oluşturuyor. Tabii ek olarak çift katmanlı SuperMulti DVD yazıcı da depolama konusunda kullanıcılara yardımcı olacak. Asus G1S'in kablosuz ağ yetenekleri de dikkat çekici. Zira ürün ile birlikte hem Bluetooth 2.0+EDR hemde Wireless Wi-Fi Link 4965AGN Draft-N kablosuz ağ adaptörü geliyor. G1S'in ayrıca 8 hücreli batarya ile geldiğini belirtmekte de fayda var.

Asus'dan Santa Rosa temelli oyun bilgisayarları: G1S ve G2S

Asus'un diğer modeli olan G2S modelini G1S'den ayıran en önemli fark kuşkusuz sahip olduğu 17-inç boyutundaki ekranı. Daha büyük ekran tabiatıyla kullanıcılara daha yüksek çözünürlük te sağlıyor. Zira Asus G2S ile 17" WUXGA (1920x1200) ekran geliyor. 16.2" x 12.4" x 1.8" boyutlarında olan Asus G2S'in ağırlığı ise yaklaşık 4,4kg. Asus G2S modelini G1S modelinden ayıran bir diğer fark ise hard disk kapasitesinde yatıyor. G1S modelinde kullanılan 160GB 5400RPM SATA HDD yerine G2S modeli üzerinde 200GB SATA hard disk tercih edilmiş. Diğer özellikleri itibariyle G1S modeli ile son derece benzer olan GS2'in G1S'den araya mesafe koyan en önemli farklılığı ise fiyatı. Asus G1S modeli için belirtilen satış fiyatı yaklaşık $2,306 iken G2S için bahsi geçen rakam ise $2,577. İşletim sistemi tercihinin Windows Vista Home Premium'dan yana kullanıldığı yeni dizüstü bilgisayarların ay sonu itibariyle pazara girmesi bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim