Anlık Bildirim

Asus'dan yeni konsept; Üç grafik işlemcili HD 3850 Trinity

Yüksek performans arenasında hem ATi hemde Nvidia çift grafik işlemcili yeni ekran kartlarıyla liderlik koltuğu için güreşedursun donanım dünyasının Tayvan merkezli lider oyuncularından biri olan Asus, Trinity adını verdiği Radeon HD 3850 temelli yeni ekran kartı ile dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Zira çift grafik işlemcili ekran kartlarının aksine Radeon HD 3850 Trinity adeta Asus mühendisliğinin geldiği son noktayı yansıtırcasına üç grafik işlemcili yapısı ile performans noktasında iddiasını ortaya koymaya çalışacak. İsterseniz şimdi kartı detayları ile yakından tanımaya başlayalım.

Asus'un henüz konsept aşamasında olan ve seri üretime geçip geçmeyeği şu an için bilinmeyen yeni modeli Radeon HD 3850 Trinity üzerinde AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan RV670 Pro gpu'sunun bir yada ikisi değil tam üç tanesi yer alıyor. Asus tek bir baskılı devre (PCB) üç grafik işlemcisine aynı anda yer verebilmek için daha çok dizüstü bilgisayarlarda görmeye alışık olduğumız, ve yüksek performanslı grafik çözümlerinin mobil platformda kullanabilmesine olanak tanıyan MXM modüllerini devreye sokmayı uygun görmüş.

Asus'dan yeni konsept; Üç grafik işlemcili HD 3850 Trinity

Mühendislik örneği olan Radeon HD 3850 Trinity üzerinde üç adet Radeon HD 3850 grafik işlemcisi yer alıyor. Kağıt üzerinde teknik özellikleri ile hayli iddialı olan HD 3850 Trinity her grafik işlemcisinde 320 tane olmak üzere toplam 960 paralel işlem birimine sahip. Ayrıca her grafik işlemci 512MB GDDR3 bellek ile donatılmış durumda. Her ne kadar MSI ve Jetway 2GB'lık bellek kapasitesine sahip olan ekran kartları hazırlamış olsalar da 1.5GB'lık GDDR3 belleği ile Asus Trinity dikkatleri üzerine çekme konusunda sıkıntı yaşamıyor. Grafik işlemci sayısı ve bellek kapasitesinin yanı sıra kartın diğer bazı detayları da merak uyandırmayı başarıyor.

Asus'dan yeni konsept; Üç grafik işlemcili HD 3850 Trinity

Kart üzerinde üç adet grafik işlemci yer alınca üstelik grafik gpu'lardan ikisinin kartın arka yüzüne birinin de ön yüzüne konumlandırılması dolayısı ile Asus, hava soğutma yerine tercihini sıvı soğutma çözümlerinden yana kullanmış. Blok yerine komple soğutma alterntiflerine yönelen firma soğutma teknolojilerinde uzman olan Thermaltake'in Bigwater 760is modelini Radeon HD 3850 Trinity üzerinde kullanmayı uygun görmüş. 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan RV670 gpu'ları 668MHz'de bellekler ise 1656MHz'de çalışıyor. Bu noktada sıvı soğutma takviyesiyle birlikte kartın ciddi bir ısı sorunu yaşamayacağı iddia ediliyor.

Asus'dan yeni konsept; Üç grafik işlemcili HD 3850 Trinity

Çift slot kaplayan kaslı yapısı ile dikkat çene kart üzerinde 8-pin'lik güç girişi yer alıyor. ATi'nin HD 3870 X2 modelini kullanan bazı modellerde de olduğu üzere dört adet DVI konnektörüne sahip olan ekran kartı çoklu monitör kullanımına yatkın yapısı ile de dikkat çekiyor. Form faktörü dolayısı ile iç hacmi geniş big-tower kasa kullanımına gereksinim duyacağı anlaşılan kart üzerinde Asus katı kapasitör kullanarak iddiasını da ortaya koymuş. Şu an mühendislik aşamasında olan kartın seri üretime geçip geçmeyeceği firma tarafından açıklanmış olmasa da bu tip adımların genellikle firmalar arası mücadelede mühendislik gösterisi olarak algınlandığı da biliniyor.

Asus Radeon HD 3850 Trinity'nin ilk test sonuçları ve çalışan sistem görüntüleri için;
http://forum.donanimhaber.com/m_22160347/tm.htm

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim