Anlık Bildirim

Başta Celeronlar olmak üzere Intel'de ciddi fiyat indirimleri

Oy Ver

Kısa bir süre sonra Conroe'lerin satışına başlayacak olan Intel, şuan piyasada satılmakta olan işlemcilerinin fiyatlarında da bazı düzenlemelere gidiyor. Özellikle Celeron'ların fiyatları hatırısı sayılır bir biçimde düşüyor. 27 Ağustos ile birlikte Netburst mimarisine dayalı son Celeron olan 84$ fiyat etiketine sahip Celeron D 360'ı ( 3.46GHz/512KB L2/533MHz FSB ) çıkaracak olan Intel, daha sonra Celeron'ların yerini Conroe-L işlemcileri ile doldurmayı planlıyor. Şuan satılmakta olan Celeron D'leri ise 22 Ekimden geçerli olmak üzere ciddi fiyat indirimleri bekliyor.

Özellikle AMD'nin Socket 754 Sempron işlemcileri gerek çift kanal bellek desteğine sahip olmamaları, gerekse socket 939 işlemcileri ile socket uyumlarının olmamasından dolayı performansları her ne kadar Celeronlardan biraz daha iyi olsada Celeronlara karşı bir üstünlük kuramadılar. Fakat AMD AM2 socket yapısına sahip Sempronlara hem çift kanal bellek desteği verdi, hem de büyük abileri ile socket uyumu getirerek aynı İntel'deki gibi giriş ve üst seviye işlemcilerini aynı platformda birleştirmeyi başarabildi. Bu sayede Celeronlara karşı kaybettiği alanlarda gelişme gösteren Sempronlara karşı cevap olarak Intel ciddi bir fiyat indirimine gitmeyi uygun gördü ve 22 Ekimden itibaren Celeron işlemcilerin fiyatları oldukça düşecek.

22 Ekimden itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre en ucuz Celeron işlemci yaklaşık 39$'lık fiyatı ile Celeron D 331 olurken en yüksek fiyat etiketine sahip Celeron işlemciyi 74$'lık fiyatı ile Celeron D 360 temsil edecek. Intel bu fiyatları ile yaklaşık olarak %25'e yakın indirimler yapmış olacak. Ayrıca Celeronlar ile birlikte P4 D serisinde de bazı fiyat düzenlemeleri olması bekleniyor. 1 Ekimde çıkması beklenen yeni P4 D 925 işlmcilerinin fiyatlarının yaklaşık olarak 133$ civarında olması bekleniyor. Yeni P4 D işlemcileri ile birlikte daha eski seri olan P4 D 8xx ailesininde fiyatları düşüyor. Örneğin, İntel P4 D 820'nin fiyatının 113$'a 805'in ise 93$'a düşmesi bekleniyor. Ayrıca Intel, 5xx ve 6xx işlemcilerindede fiyatları düşürüyor. 400$ fiyat etiketine sahip olan 3.6GHz'lik P4 661'in fiyatı 163$'a düşüyor. Yine P4 541'in fiyatının fiyatının 84$'a düşmesi bekleniyor.

Başta Celeronlar olmak üzere Intel'de  ciddi fiyat indirimleri

Intel Core 2 Duo "Conroe" işlemciler ile geri aldığı performans liderliğinin yanısıra bu atılıma fiyat indirimi ile cevap vermeye çalışan AMD'yi fiyatlar konusunda da oldukça sıkıştıracak gibi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim