Anlık Bildirim

Beklenen oldu, AMD'nin tepe yöneticisi (CEO) değişiyor

2002'den bu yana AMD'nin tepe yöneticisi olan Hector Ruiz'in yerini Dirk Meyer alıyor.
AMD'nin finansal sıkıntıları devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğine yönelik olarak açıklanan mali tablolar da firma ve hissedarlar adına pek olumlu değil. Yaşanan maddi kayba paralel olarak uzun süredir beklenen gelişme de gerçekleşiyor ve firmanın CEO'su yani tepe yöneticisi değişiyor. 1999 yılında duyurduğu K7 kod adlı mikroişlemci mimarisi ve devam eden süreçte Athlon işlemci ailesiyle başarı elde AMD, 2000'li yıllara giriş ile birlikte vites yükseltmiş ve 1GHz barajını aşan ilk üretici olurken masaüstü işlemcilerinde 64-bit desteği sunan ilk isim olmayı başarmıştı. Çift çekirdekli Athlon X2 ailesiyle Intel'in Pentium 4 ve Pentium D işlemcileri karşısında önemli başarılar elde eden AMD, Opteron işlemci ailesiyle benzer bir tabloyu sunucu pazarında da sergiliyordu. Fakat 2006 yılının Temmuz ayı ile birlikte hem AMD de hemde endüstri de pek çok değişmeye başlayacaktı. Aynı dönemde Intel duyurduğu Core 2 Duo serisi yeni nesil şlemci ailesi ile fiyat ve performans anlamında rakibini zor durumda bırakacağının ilk sinyallerini verirken aynı zaman dilimi içerisinde AMD ise grafik kartı ve yonga seti üreticisi ATi'Yi alacağını açıklamıştı. 2006 yılının Ekim ayında tamamlanan satın alma operasyonuyla ATi, yaklaşık 5.5 milyar Amerikan dolar karşılığında AMD çatısı altına girmişti. ATi'nin satın alınmasından bu yana geçen süre zarfında AMD hemde merkezi işlem birimi hemde grafik işlem birimi alanlarında liderliğe oynayacak çözümleri kullanıcılara malesef sunamadı.
ATi'nin 5.5 milyar dolara satın alınması AMD tarihinde atılan en önemli adımlardan biriydi.
AMD-ATi adına önce HD 2900 serisi hayal kırıklığı yaratmış devamında süreçte ise Phenom işlemcileri ve Spider platformu son kullanıcıların beklentilerini malesef karşılayamamıştı. Radeon HD 3000 serisi ile dönüşüm sinyallerinin işaretini veren, öte yandan üç çekirdekli Phenom 8000 serisiyle rekabetten de vazgeçmeyeceğini vurgulayan AMD cephesinde yeni gelişmeler. ATi'nin Radeon HD 4800 serisi grafik kartları ile pazara hızlı bir dönüş yapan, 199$ ve 299$ seviyelerinde daha şimdiden yüksek satış rakamlarına ulaştığı konuşulan AMD'de özellikle ATi'nin satın alınması sürecinde AMD'nin altına girdiği 5.5 milyar dolarlık yükün etkileri 2008'nin ikinci çeyreğinde firma mali tablolarına ciddi şekilde yansıdı. Açıklanan rakamlara göre AMD'nin 2. çeyrek geliri 1.309 milyar dolara olarak gerçekleşirken, aynı dönemdeki kaybı ise 1.189 milyar dolar oldu. Arka arkaya 7 çeyrek dönemdir ciddi kayıp açıklayan firmanın 2. çeyrek ile ilgili kayıp hanesine yazılan milyar dolarlık rakamın ağırlık bir kısmının ATi'nin satın alınmasının doğurduğu yük olduğunu görüyoruz. Açıklanan 1.189 milyar dolarlık kaybın 920 milyon dolarlık kısmının ATi'nin satın alınma süreciyle ilgil olduğu belirilirken, firmanın devam etmekte olan operasyonlarıyla ilgili kaybının ise 269 milyon dolar olduğu açıklandı. Tabi AMD tarafından açıklanan tabloya, 190 milyon dolar karşılığında satılan 200mm wafer üretim araçlarından gelen gelirin de dahil olduğunu belirtelim. Şu an 62 yaşında olan Hector Ruiz, AMD'ye Ocak, 2000'de katılmış ve 25 Nisan 2002'de firmanın tepe yöneticisi -CEO- olmuştu. Hector Ruiz döneminde firma tarihinin en başarılı dönemlerinden biri yaşanmış olmasına ve firma adına kilometre taşı diyebileceğimiz önemli adımlar atılmış olmasına rağmen yine Ruiz döneminde AMD hisse senetlerinin değeri son dönemin en düşük seviyesine kadar geriledi.
Dirk Meyer, AMD'nin yeni tepe yöneticisi (CEO)
Yönetim kurulu kararıyla Hector Ruiz'in yerine geçen Dirk Meyer ise 1995 yılından bu yana AMD içerisinde farklı görev ve pozisyonlarda çalışmakta. Mühendis kökenli olan Meyer, Athlon işlemcilerinin arkasındaki en önemli isimlerden biri olarak ta biliniyor. 2001-2006 yılları yani AMD'nin belkide en başarılı olduğu dönemde firmanın işlemci, ar-ge, üretim ve pazarlama operasyonlarını da Mayer tarafından yönetiliyordu. 2006 yılı ile birlikte pozisyonu yükseltilen ve COO (Chief Operator Officer) olarak atanan Meyer, 2007 yılında AMD yönetim kuruluna da seçilmişti. Sektörün en yetkin mühendislerinden biri olduğu belirtilen Dirk Meyer'in neler yapacağı merak konusu fakat gelen ilk bilgilere göre Meyer bir süre firmanın mevcut çizgisini koruyacak ve daha çok maliyet ve gideleri düşürmeye çalışacak gibi görünüyor. Bu arada Hector Ruiz'in de AMD içerisinde kalmaya devam edeceğini belirtelim. Ruiz, firma yönetim kurulunun yürütücü başkanlığını sürdürecek. Şimdi AMD'nin Intel karşısında neler yapacağı merak konusu. Bir yanda mühendis kökenli Dirk Meyer (CEO, AMD), öte tarafta ise ekonomi kökenli Paul Otellini (CEO, Intel). Önümüzdeki aylar firmalar kadar ceo'ların rekabetine de sahne olabilir. Radeon HD 4800 serisi ile grafik operasyonlarına yeniden hız kazandıran, Puma platformuyla da mobil saha da olumlu eleştiriler alan (özellikle entegre grafik işlemci yetenekleriyle) AMD'de gözler yeni işlemcilere çevrilmiş durumda. Yılın son çeyreğinde 45nm üretim teknolojisine geçiş yapmaya hazırlanan AMD'nin Shangai ve Deneb kod adlı işlemcileriyle neler yapacağı şimdiden merak konusu. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim