Anlık Bildirim

Cebit 2008: DFI LanParty ile dönüşe hazırlanıyor, modellere yakından bakış

Yüksek performanslı ve hız aşırtmalı anakartlar söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk üreticilerden biri olan DFI, ürün gamını yenilediği yeni LanParty serisi ile hızlı bir dönüş yapmaya hazırlanıyor. Hatırlanacağı üzere firma AMD'nin soket 939 formundaki Athlon64 işlemcileri için hazırladığı nForce 4 yonga setli LanParty modellerinden sonra piyasa sürdüğü LanParty modellerinde aynı başarıyı yaklayamamış bunda özellikle firmanın hazırladığı yeni anakartların aynı yonga setini kullanan rakip modellere göre pazara geç sürülmesinin önemli bir etkisi olmuştu. DFI, Cebit'te yeni yonga setleriyle hazırladığı LanParty modellerini katılımcıların beğenisine sundu. Yakın zaman yaptığı bazı hataları tekrarlamak istemeyen firma bu sefer farklı yonga setleriyle model çeşitliliğini de arttırırken hız aşırtma konusunda da eski günlere dönüş için gün sayıyor. LanParty P45-T3R DFI'ın yeni modellerini kapsamlıca masaya yatırdığımız bu haberimize konuk olan ilk model LanParty P45-T3R oluyor. Intel'in henüz lanse etmediği P45 yonga setini kullanan anakart LanParty serisi anakartların tasarım anlamındaki tüm detaylarını üzerinde taşıyor. Siyah pcb, UV duyarlı komponentler ve katı kapasitörleri ile dikkat çeken anakart Intel'in tek, çift ve dört çekirdekli 65nm/45nm üretim teknolojisine sahip güncel işlemcilerine de tam destek veriyor. Soğutma teknolojilerinde uzman olan Thermalright ile işbirliği çerçevesinde hazırlanan Bakır tabanlı ve ısı iletim temelli gelişmiş bir pasif soğutma ünitesine sahip olan LanParty P45-T3R ayrıca DDR3 bellek desteği ile geliyor. Dijital PWM'ye sahip olan model ayrıca AMD-ATi'nin Crossfire X teknolojisini destekliyor ve çoklu ekran kartı kullanımına olanak tanıyor tabi 16X+8X olarak. Hız aşırtma konusunda da son derece iddialı olan anakart üzerinde 8 adet SATA-II ve 12 adet te USB 2.0 konnektörü yer alıyor. Çift gigabit ethernet ve 8 kanal ses desteği sunan Bernstein ses kartı ile gelen anakart P45 yonga setli anakartların en iddialılarından biri olacak gibi gözüküyor.
LanParty X48'inizi DDR2'li mi yoksa DDR3'lü istersiniz Intel'in merakla beklenen X48 yonga seti önce erken çıkacak dendi sonrasındaysa tahminlerinde ötesinde süren bir gecikme ile bu ay içerisinde kullanıma sunulacak. Intel'in Nehalem tabanlı yeni işlemci ailesi öncesinde hazırladığı en iddialı yonga seti olacak X48 için DFI, bellek desteği başta olmak üzere ve tasarım ve soğutma çözümleriyle de ayrılan iki yeni LanParty modeli hazırladı. Genel özellikleriyle benzer olan anakartlardan X48-T2R, 1200MHz'e kadar DDR2, X48-T3R modeliyse 1600MHz'e kadar DDR3 bellek desteği ile geliyor. Thermalright tarafından hazırlanan pasif soğutma ünitesiyle X48 yonga setli anakartlar arasında soğutma performası açısından başa güreşecek olan DFI'ın yeni modeller Intel cephesinden Nehalem'e kadar gelecek LGA775 formundaki işlemciler ile uyumlu olarak çalışabilirken 1600MHz'e kadar FSB desteği de sunabiliyorlar. PCB'si baştan aşağı dolu olan anakartlar katı kapasitörleri ile dikkat çekerken DDR3 destekli model 8 fazlı dijital PWM, DDR2 destekli model ise 4 fazlı dijital PWM ile geliyor. Crossfire X teknolojisini destekleyen üstelik 16X+16X kurulumuna olanak tanıyan anakartların hız aşırtma sevelerin beklentileri ışığında geliştirildiği ifade ediliyor.
LanParty NF790i SLI-T3R Gelen haberlere göre DFI hem AMD hem Intel hemde Nvidia yonga setleriyle yüksek performanslı model hazırlayan az sayıdaki firmadan biri olacak gibi gözüküyor. Nvidia'nın Intel cephesinde hazırladığı en iddialı iki yonga setinden biri olan nForce 790i SLI'ı esas alan LanParty NF790i SLI-T3R tüm özellikleri bir kenara kullanılan soğutma ile dikkat çekiyor. Muhtemelen görsele yansıyan mühendislik örneği kartı DFI fuara yetiştirmek için hızlıca hazırlamışa benziyor. Neden derseniz bilindiği ve tahmin edildiği üzere Nvidia'nın nForce 790i SLI yonga seti büyük bir ihtimalle segmentinin en çok ısınan çipseti olacak. Diğer anakartlarında Thermalright destekli soğutma kullanan DFI, görüntülere yansıyan modelde ise pasif soğutmayı tercih ederken LanParty 4 serisinden aşina olduğumuz sesli körpü fanı da tekrar karşımızda. Kart muhtemelen pazara farklı bir soğutma ünitesi ile sunulacak gibi gözüküyor. Intel'in güncel işlemcilerine destek veren ayrıca çift ve dört çekirdekli Penryn desteği de olan anakartın en önemli avantajı Nvidia'nın Triple SLI teknolojisine destek vermesi gösterilebilir. Diğer özellikleriyle itibariyle üstte yer alan modellere benzeyen anakart DDR3 bellek desteği ve 1600MHz'e kadar FSB uyumluluğu ile geliyor.
Not: DFI'ın bir de özel bir modeli var ama kulvarı biraz daha farklı olduğu için ona ayrıca değineceğiz. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim