Anlık Bildirim

Cep telefonu ve Cep bilgisayarlarından Dijital TV izlemeye hazırlanın ; DMB ve DVB-H teknolojileri

Oy Ver

Uydu üzerinden DMB (Digital Media Broadcasting) servisi bu yılın ikinci yarısında Güney Koreli kullanıcıların hizmetine sunuldu. Cep telefonu veya notebook gibi taşınabilir cihazlardan uydu üzerinden yapılacak özel yayınlar sayesinde televizyon ve radyo yayınlarının izlenebilmesini sağlayan servis yayına başladığı ilk iki hafta içerisinde 20.000 üyeye ulaştı.

Kore'nin en büyük cep telefonu operatörlerinden SK Telecom un %30'una sahip olduğu Tu Media'nın pazarlamasını yaptığı DMB servisinden yararlanabilmek için kullancılar 13$ civarında aylık ücret ödemek zorundalar. Tu Media DMB servisini diğer operatörlerede pazarlamakta ve bu sayede kullancılar operatör bağımsız olarak televizyon ve radyo servislerinden uyumlu cihazları almaları şartı ile yararlanabilmekteler.

DMB yayınları ile ilgili lisans antlaşmaları 2004 yılının haziran ayında bitmesine ve tanıtımlarım 2004 kasımında başlamasına rağmen Tu Media servisi ancak geçtiğimiz ay hizmete sokabildi. Lisans antlaşmaları gereği servis başlayana dek her ay 1.3 milyon dolar zarar ettiği belirtilen şirket DMB'in kullanıma girer girmez yoğun bir ilgi ile karşılanmasından sonra beklentilerini oldukça yükseltmiş durumda. Yıl sonuna kadar 700.000 üyeye hizmet vermeyi planlayan şirketin gelecekle ilgili beklentileri dahada yüksek. Tu Media önümüzdeki 5 yıl içinde servisten yararlanmaya başlayan üye sayısnın 5.5 milyona ulaşmasını planlamakta.

Tu Media yıl sonuna kadar Güney Kore'de uydu sinyallerinin zayıf kaldığı tünel, yüksek apartmanlardan dolayı sinyallerin zayıfladığı sokak veya cadde gibi alanlara 4,600 kadar sinyal tekrarlayıcı ünite yerleştirmeyi hedeflemekte. Uydu sinyalleri çeşitli engeller nedeni ile her alanda aynı güçte yayılamadığından yayın kalitesinini sabit kalabilmesi için tünel gibi kapalı alanlarda tekrarlayıcılara gerek duyulmakta.

Kore'li telefon üreticileri Pantech, LG ve Samsung oldukça büyük yatırımların söz konusu olduğu uydu bazlı DMB servisini destekleyen ürünlerini pazara sunmuş bulunmaktalar ve yeni ürünler üzerinde geliştirme çalışmaları devam etmekteler. Uydu bazlı yayın, karasal yayına göre bir çok avantaj içermekte. Kapsama alanı bakımından oldukça geniş bir alana tek seferde hizmet verebilen uydu bazlı DMB, görüntü ve ses kalitesi olarakta karasal rakibine nazaran çok daha üstün. Yüksek çözünürlükteki video görüntüleri ve CD kalitesinde ses yayını uydu üzerinden kullanıcılara kolay bir şekilde ulaştırılmakta.

SK Telecom'un iştiraki olan Tu Media'nın Renault Samsung Motors ile geçtiğimiz günlerde DMB yayınları üzerine antlaşmasından sonra çıkacak yeni model araçlar ile Güney Koreli kullanıcılar tarafından DMB yayınları araçlarda da izlenebilir olacak. Renault Samsung Motors ilk olarak SM5 Sedan modelinde DMB bazlı yayınları alabilecek olan cihazları kullanmayı planlamakta.

Cep telefonu ve Cep bilgisayarlarından Dijital TV izlemeye hazırlanın ; DMB ve DVB-H teknolojileri

Mobile cihazlardan net, sürekli video akışı ve CD kalitesinde ses yayını imkanı sunan DMB teknolojisi oldukça büyük potansiyel içermekte. 11-12 video kanalının ve 20 radyo kanalının yayın yaptığı DMB servisleri, yeniliklere devamlı açık olan ve hızlı tepki veren mobile pazarda kullanıcıların ilgisini oldukça çekecek bir olay.

Güney Kore'de durum böyleyken geçtiğimiz günlerde ise Avrupa cep telefonları ve taşınabilir cihazlara video aktarımı için kendi standartdını belirledi. DVB-H (Digital Video Broadcast-Handheld) bildiğimiz televizyon istasyonlarından yapılan analog yayın mantığında olduğu gibi cep telefonu operatörlerinin baz istasyonları vasıtasıyla dijital video yayını yapması esasına dayanmakta. MPEG4 formatında sıkıştırılmış bilgiler 240Kbps gibi bir hızla taşınabilir cihazlara aktarılmaktalar. Yayın noktadan noktaya yapılmadığı için herhangi bir bant kullanım sorunu veya sıkışıklık yaşanmadan herkeze eşit bir şekilde hizmet verilebilmekte. Yayın, baz istasyonlarından her yöne doğru dijital olarak kodlanmış veri paketleri halinde yapılmakta ve uyumlu cihazlar bu sinyalleri alıp veri paketlerini anlamlı videolara dönüştürmekteler.

Cep telefonu ve Cep bilgisayarlarından Dijital TV izlemeye hazırlanın ; DMB ve DVB-H teknolojileri

Güney Kore'de kullanılan uydu bazlı DMB gibi uydu maliyeti getirmeyen uygulama Avrupada O2 gibi büyük cep telefonu operatörleri tarafındanda kabul görmüş durumda ve Nokia, SonyEricsson, Motorola, Nec, Samsung gibi firmaların 2006 yılında DVM-H uyumlu cihazlarının piyasada olması beklenmekte. O2 ilk olarak tam yayına geçmeden önce Nokia'nın TV Phone modellerinden test kullanıcılarına dağıtarak servisi sınayacak. Kullanıcıların, 20'den fazla kanalın yer alacağı DVB-H için 12 avro gibi bir ücret ödemeleri gerekecek.

Cep telefonu ve Cep bilgisayarlarından Dijital TV izlemeye hazırlanın ; DMB ve DVB-H teknolojileri

Mobile teknolojiler hızla gelişmekte ve 2006 yılında yetenekleri git gide artan cep bilgisayarı ve cep telefonlarımızın yapabildikleri arasına yeni geliştirileb teknolojiler ile dijital televizyon izletmekte eklenecek. Mobile cihazlar pazarında 2006 yılı oldukça hareketli geçeceğe benziyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim