Anlık Bildirim

Dell XPS 720 H2C ve Alienware Area-51 ALX ile limitler zorlanıyor

Oy Ver

Dünyanın en büyük PC üreticilerinden Dell yüksek performans isteyenlere yönelik hazılanan yeni PC'leri ile adeta sınırları zorluyor. Firmanın kendi markası altında duyurdudğu XPS 720 H2C Edition modeli ve geçtiğimiz yıl satın aldığı yüksek performanslı PC üretiminde önde gelen firmalardan biri olan Alienware tarafında hazırlanan yeni Area-51 ALX sistemleri gerek donanımları gereksede farklılık yaratan ince detayları ile kullanıcıların beğensine sunuldu. Gelin şimdi hep birlikte yüksek performans kategorosinde hayli iddialı olan bu iki yeni PC'nin teknik özelliklerine ve diğer önemli detaylarına bir göz atalım.

Dell XPS 720 H2C  ve Alienware Area-51 ALX ile  limitler zorlanıyor

Dell XPS 720 H2C Edition üzerinde kullanılan H2C adı verilen özel soğutma sistemi

Dell'in duyurusunuyeni yaptığı yeni modeli XPS 720 H2C Edition sahip olduğu zengin ve güçlü donanım özellikleri ile konuya ilgi duyan hemen herkesin dikkatini çekmeyi açıkçası rahatlıkla başarabiliyor. Sistemin oluşturulmasında özellikle Intel, Nvidia ve Corsair gibi iddialı donanım üreticilerinin olabilecek en iyi çözümlerinin kullanılmasına Dell mühendisleri ciddi özen göstermişler. Sistemin ana can damarını yani işlemci kısmını Intel'in dört çekirdekli, 8MB seviye 2 ön bellğe sagip olan ve 2.66GHz'de çalışan Core 2 Extreme QX6700 çözümü oluşturuyor. Tabii işlemci tarafında Dell'in kullanıcılara özel bir süprizi de var. Zira sistemin işlemcisi fabrika çıkışıoverclock'lu geiyor. Sistemi üzerinde yer alan işlemcinin saat hızı 2.66GHz'den 3.46GHz'e çıkarılmış durumda. Tabii firmanın bu artışı yaparken özellikle H2C adı verilen özel su soğutma teknolojisine de güvendiğinin altını çizelim. Anakart tarafında XPS 720 H2C Edition üzerinde Nvidia'nın nForce 680i SLI yonga setine sahip bir model kullanılırken sistemin bellek ihityacını i ise yine fabrika çıkışı overclocklu olarak 1066MHz'de gelen 800MHz'de çalışan 2GB'lık Cor sair DOMINATOR DDR2 bellekler karşılıyor.

Dell XPS 720 H2C Edition'ın heyecan uyandıran en önemli noktalarının başında sahip olduğu mütthiş grafik hesaplama gücü gösterilebilir. Masratfan kaçınmayan ve bunu son kullanıcı için tavisye edilen satış fiyatına da yansıtan Dell bıu güçlü sistemin 3D ihtiyacını karşılamak üzere SLI konfigürasyonunda çalışan iki adet GeForce 8800GTX ekran kartını sisteme yerleştirmiş. Tabii sistemin heyecan yaratan noktaları sadece bunlardan ibaret değil. Zira dikkat çeken diğer donanımlar arasında 2x Blu-ray sürücü, 10,000RPM dönüş hızına sahip olan ve yine çift olarak kullanılan 2 adet 160GB SATA/300 hard disk sistemin depolama ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktalar. 3D operasyonlarıın yanı sıra çoklu ortam uygulamalarında da iddialı olan sistem üzerinde Creative X-Fi XtremeMusic ses kartı ve SLI modunda çalışan iki adet 8800GTX ekran kartının muazzam gücünü kullanıcılara yansıtmak adına yine firmanın kendi çözümü olan 24" UltraSharp 2407FPW LCD ekran müşterilere sunulmakta. İşletim sistemi tarafındaysa kullanıcılara Windows Vista'nın yanı sıra müşterilerinden gelen talep doğrultusunda Windows XP'ye bir süre daha devam kararı veren Dell ayrıca Windows XP Media Center alternatifini de sunacak.

Sistemin önemli ve dikkat çeken bir diğer noktası ise firmanın daha önce XPS M1710 modelinde de kullandığı ve LightFX adı verilen özel teknoloji. Bu teknoloji ve sistem ile birlikte gelen özel yazılım kiti sayesinde Dell XPS 720 H2C Edition'ın kasası üzerine yer alan 3 farklı ışık bölgesini, 8 farklı yoğunluk seviyesini ve 16 farklı renk sunabilen çzel ışık sistmeini kontrol edebiliyor ve kişiye özel konfigüre edebiliyorlar. Dell'in oyunucu odaklı ürünlerinden sorumlu üst düzey yöneticisi olan Glen Robson yaprığı açıklama ile zaten firmanın iddiasını ortaya koyuyor. Dell'in olabilecek en iyi oyun deneyimini kullanıcılara yaşatacağını ifade eden bay Robon en iyi donanımları ve yenilikçi aksesurları bir araya getirdikleri XPS 720 H2C Edition'ın "extreme" oyunuclar ve teknoloji aşıkları için hazırlanan ve limitleri zorlayan özel bir sistem olduğunun da altını çiziyor. Bu arada en önemli noktayı da unutmayalım ve donanımları ile göz dolduran bu iddialı sistemin fiyatını da belirtelim. Dell XPS 720 H2C Edition'ın yurt dışı satış fiyatı yaklaşık 6000$ olacak.

Dell XPS 720 H2C  ve Alienware Area-51 ALX ile  limitler zorlanıyor

Dell'in yanı sıra firmanın geçen sene satın aldığı ve oyunculara özel sistemler üreten alt markası haline getirdiği Alienware de yine yeni ve çok iddialı sistmeini duyurdu. Firmanın anons ettiği yeni modeli Area-51 ALX donanım özellikleri açısından detyaylarını yukarı da verdiğimiz Dell'in XPS 720 H2C Edition çözümüne göre biraz daha sönük kalsa da etkileyiciğinden açıkçası çokta birşey kaybetmiyor. Sistemin üzerinde saat hızı 3.2GHz'e çıkarılmış yine dört çekirdekli Core 2 Extreme QX6700 işlemcisi kullanılmış. Nvidi'nın GeForce 8800GTX ekran kartının iki tanesinin SLI modunda kullanıldığı Area-51 ALX'in depolama kapasitesi tam 4 terabyte'a kadar arttırılabiliyor. Donanımları seçenekleri arasında kullanıcılara AGEIA'nın fizik kartı da sunulmakta. Yine piyasadan alınabilecek en iyi donanımların kullanılabildiği Alienware Area-51 ALX'in diğer teknik spesifikayonları ve donanım özellikleri için firmanın wwb sitesine bakmanızda fayda var. Zira bildiğiniz gibi Alienware tarafında kullanıcılar web üzerinden farklı donanım alternatifleri ile kendi sismtemlerini konfigüre edebiliyorlar.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim