Anlık Bildirim

GSM katili Wi-Fi telefonlarla VOIP üzerinden ücretsiz görüşün.

Oy Ver

Kablosuz ağ bağlantısı ülkemizde oldukça popüler bilgi teknolojileri arasında yerini aldı. ADSL'in yayılmasından sonra ev veya ofislerinde birden fazla makinaya Internet bağlantısı paylaştırmak zorunda kalan bir çok kişi ek kablolama ve benzeri dertlerden kurtulmak için kablosuz çözümleri tercih ediyorlar.

Yurtdışında kablosuz Internet bağlantısı sadece ev veya ofislerle sınırlı değil, servis sağlayıcılar şehirleri sokak sokak kapsama alanına alarak kablosuz Internet bağlantısını her yere yaymaya başlamış durumdalar. Ülkemizde de hava alanları, cafe ve restorant larda kablosuz Internet bağlantısı hizmeti verilmeye başlandı. Kullanıcılar bu tip yerlerde kablosuz bağlantıyı destekleyen PDA, notebook veya benzeri cihazlarla Internete bağlanabilmekteler.

Kablosuz Internet bağlantısı aslında sadece sayfalara ulaşmak, e-posta kontrolü yapmak veya anında mesajlaşma yazılımlarını kullanmak için değil aynı zamanda VOIP (Voice over IP) ile oldukça makul fiyatlardan telefon görüşmeleri içinde kullanılabilmekte. Yurtdışında bir çok şirket VOIP destekli ürünlerini tanıtmış veya pazara sürmüş durumda.

Wi-Fi destekli VOIP telefonlar her ne kadar ilk çıkan cep telefonları gibi siyah beyaz ekranlara ve kaba görünüşlere sahip olsalarda düşük ücretleri ve avantajları görünüşlerini önemsiz kılıyor. Kablosuz VOIP servisi sayesinde şirket içi görüşmeleri ya da şirket ofisleri arasındaki görüşmeleri rahatlıkla nokta bağımsız yapabilirsiniz. Wi-Fi telefonlar ile herhangi bir kablosuz Internet bağlantı noktası bulmanız yeterli. İster hava alanı olsun isterse başka bir şirketin kablosuz Internet ağı fark etmeksizin VOIP üzerinden görüşmeler yapabilirsiniz.

Siz başkalarına ulaşabildiğiniz gibi kapsama alanı içinde olduğunuz süre içerisinde de size ulaşılabilir. Zaman kısıtlaması olmadan kablolama olmadan dilediğiniz kadar konuşu bilirsiniz servis tamamen ücretsiz.

Şu sıralar küçük firmaların ürünleri ile boy gösterdiği Wi-Fi telefon pazarına büyük firmalarında girmesiyle çok heyecan verici bir gelişme sürecine girilebilir. Öyleki şu sıralar bilgisayarlarımızdan VOIP görüşmeler yapmamızı sağlayan Skype ya da cep telefonu üreticisi Nokia gibi firmalar bu sektöre eğilirlerse ortaya çok değişik ürünler çıkabilir. Cep telefonu üreticileri hem Wi-Fi üzerinden VOIP destekli hem de GSM destekli telefonlarla kullanıcılara oldukça büyük olanaklar sunabilirler ya da Skype'nin desteklediği bir Wi-Fi telefon ile kablosuz Internet ağı üzerinden normal cep telefonlarını ya da sabit telefonları düşük bir ücret karşılığında aramak mümkün olabilir ki buna kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum.

Bu ana kadar aslında Wi-Fi telefonların tam anlamıyla yaygınlaşmamasının sebebi topluma açık yerlerdeki görüşmelerin rahatlıkla başkaları tarafından dinlenebilecek olması. Wi-Fi telefon teknolojileri geliştiren bir firma olan Hop-on bu güvenlik açığına Virtual SIM (sanal simkart) teknolojisi ile bir çözüm getirmeyi amaçlıyor. GSM telefonlarda kullandığımız simkartların yazılım ile similasyonuna dayanan sistem oldukça düşük maliyetle konuşmaların Wi-Fi telefonlar arasında şifrelenmesini sağlıyor. Burada sanal simkartların şifrelerini kontrol eden ara bir server kullanılması gerekli olmakta. Fakat Wi-Fi telefonların geleceği için atılmış iyi bir adım.

İleride GSM'e büyük rakip olabilecek Wi-Fi telefonlarla konuşma maliyetlerini olabildiğince kısmak mümkün, Siemens ve Skype nin sizlere daha öncede haberini yaptığımız ev tipi VOIP çözümleri mevcut. Şu an için bize kalansa Wi-Fi üzerinden Internet bağlantısının ülkemizde yaygınlaşmasını bekleyip hemen ardından yurtdışında 40$ ile 100$ arasında satılmakta olan Wi-Fi telefonlardan bir tane edinmek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim