Anlık Bildirim

HD Radio ile ücretsiz CD kalitesinde 100 lerce radyo kanalı

Amerika'da 1992 yılından bu yana devam etmekte olan uydu üzerinden radyo yayını, dijital yayın teknolojilerinin kullanıcılara sunabilecekleri gelişmeyi oldukça güzel ortaya koyuyor. Konuya özel yayınlar yapan bir çok radyo kanalı, çalan parça hakkında detaylı bilgi görüntüleyebilme, parazitsiz ve CD kalitesinde ses, ufak bir aylık sabit ücret karşılığında kullanıcılara sunulmakta.

Şimdi HD Radio ile uydu kalitesinde ki radyo yayını analog radyo yayınının yerini almaya hazırlanıyor. Yine sayısal bir yayın teknolojisi üzerine kurulu HD Radio, aynı normal radyo yayınlarında olduğu gibi karasal verici istasyonları üzerinden yapılmakta ve kapsama alanı yine her karasal yayında olduğu gibi verici istasyonların yayın alanıyla sınırlı.

HD Radio'da yayın yapan kanallar analog ve dijital yayını aynı anda yapmaktalar. Dijital yayın ve analog yayın vericiye gönderilmeden evvel dijital yayın sıkıştırılma işlemine tabi tutuluyor. Vericiden analog yayın ve sıkıştırılmış dijital yayın birlikte yayınlanıyorlar ve HD Radio destekli donanıma sahip kullanıcılar ses kalitesi daha yüksek, daha fazla kanala sahip ve parazitsiz yayını alırken, HD Radio'su bulunmayan kullanıcılar standart analog yayını almaya devam ediyorlar.

HD Radio ile ücretsiz CD kalitesinde 100 lerce radyo kanalı

Dijital yayında sıkıştırma oranı çok fazla olduğundan analog yayında ki tek kanalın kapladığı band alanına 3-4 farklı radyo kanalı sıkıştırılabilmekte. Bu sayede şimdikine nazaran 4 kat daha fazla yayın hiç bir parazit ve karışma olmadan kullanıcıların beğenisine sunulabilmekte. HD Radio'nun avantajı eski ve yeninin bir arada sunularak Radyo yayını yapan şirketlerin ulaşabildikleri insan sayısını kısıtlamaması.

HD Radio yayınları yine AM ve FM bandlarında yapılmaktalar. AM bandında yapılan yayınlar sınırlamalardan dolayı ancak FM kalitesine kadar çıkartılabilirken, FM bandındaki yayınlar CD kalitesinde yapılmaktalar. Ayrıca yayınlar esnasında çalan şarkının albüm ve sanatçı gibi bilgiler de alıcı cihaza yollanmakta. Bu müzik esnasında şarkı hakkında bilgi olurken, haber yayını esnasında gündem içeriği ve hava durumu hakkında bilgiler içeren yazılı yayın da olabilmekte.

Amerika'da bir çok üretici araç ve ev kullanıcılarına yönelik 150$'dan 400$'a kadar başlayan fiyat etiketleri taşıyan HD Radio destekli ürünlerini piyasaya sürmüş bulunmaktalar. HD Radio, radyo yayını yapan şirketlere uydu yayını gibi ülkenin bir ucundan bir ucuna kapsama alanı sunmasa da aynı yayın kalitesini ücretsiz olarak sunmasıyla rekabet oranı yüksek bir teknoloji.

BMW'da bu sene sonbahara doğru araç modellerine HD Radio destekli ses sistemleri takmaya hazırlanıyor. HD Radio'ya geçiş hemen olmasada zamanla gerçekleşecek bir olay. Sadece kuzey Amerika'da vericileri güncellenmesi gereken 2,500 radyo istasyonu için 250 milyon dolar harcama yapılması gerektiği hesaplanıyor. Şu ana kadar 300'den fazla radyo istasyonu vericileri güncelleyerek dinleyicilerine HD Radio hizmeti vermeye başlamış durumda. Ülkemizde de sağladığı avantajlar nedeniyle radyo yayını yapan şirketlerin dikkatini çekip bir kaç sene içerisinde ilk deneme yayınlarının başlayacağını umut ediyoruz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim