Anlık Bildirim

Hynix'in DDR-3 bellekleri Intel tarafından onaylandı

Oy Ver

DDR-2 belleklerin hızları ile tavan yaptığı şu günlerde bellek dünyası yeni gelişmelere hazırlanıyor. DDR-1'den DDR-2 bellek kullanımına geçişte sektöre öncülük eden Intel, DDR-3 kullanımına geçiş konusunda da endüstriye rehberlik etmeye devam ediyor. Bilindiği gibi firmanın hazırladığı ve kod adı Bearlake olan yeni yonga seti ailesi DDR-3 bellek desteğine de sahip. Her ne kadar yeni yonga setini kullanan ilk anakartların çok büyük bir çoğunluğu DDR-3 bellek desteği yerine DDR-2 desteği ve/veya kombo çözümleri kullanıcılarına sunuyor olsa bile değişim kaçınılmaz ve özellikle X38 yonga seti ile işlemci devi Intel DDR-3 bellekleri de hayatımıza iyiden iyiye sokmaya başlamış olacak. Bu noktada bir diğer işlemci devi AMD'nin DDR-3 belleklere yönelik planları ise tamamen 2008 yılı üzerine kurulmuş diyebiliriz. Tabii belleklerin kullanımına yönelik alt yapının hazırlandığı şu günlerde dünyanın en büyük bellek üreticileri de yavaş yavaş DDR-3 belleklerini gün yüzüne çıkarmaya başlıyor.

Hynix'in yeni nesil DDR-3 bellekleri ile Intel tarafından onaylandı.

Bilindiği gibi bellek dünyasında aynı AMD-Intel cephesinde yaşandığı gibi özellikle Hynix ve Samsung arasında da ciddi bir rekabet yaşanıyor. Tutarlı analizleri ve güvenilir raporları ile tanınan araştırma kuruluşlarından Isuppli'nin açıkladığı 2007'nin ilk çeyreğine yönelik rakamlara göre, Hynix ile Samsung arasındaki pazar payı rekabetinde Samsung sadece %0,9'luk fark ile rakibinin önünde yer alıyor. Bu noktada son çeyrek performansı ile ciddi bir başarı yakalayan Hynix, DDR-3 bellekler konusunda önemli bir adım atarak Intel'den DDR-3 sertifikası almayı başardı. Zira son gelen bilgilere göre,

Hynix Semiconductor'ın ürettiği DDR-3 bellek komponentleri ve modülleri Intel tarafından onaylandı. Özellikle onaylanan donanımlar arasında, 80nm üretim teknolojisi ile üretilen 1GD DDR3 SD Ram komponentleri ve 1GB-2GB DDR3 Unbuffered bellekler oldu.

Intel'in Hynix tarafında sertifikalandırdığı DDR-3 belleklerin teknik özelliklerine de bakmakta fayda var. Zira ilk sertifikalandırılan belleklerin teknik spesifikasyonları sektör ve diğer üretici firmalar için referans olabileceği de ifade ediliyor. Hynix'in Intel onaylı DDR-3 belleklerinin çalışma frekansları 800 ile 1066MHz. 1.5v'lik çalışma gerilimine sahip olan bu belleklerin zamanlamaları ise DDR-3 800MHz için 5-5-5 ile 6-6-6, DDR-3 1066MHz için ise 7-7-7 olarak belirlenmiş durumda. Bilindiği gibi DDR-2 bellekler için zamanlamalar CAS 3 ile 6 arasında değişirken bu değerler JEDEC tarafında da onaylanan değerler çerçevesinde CAS 5 ile 10 arasında değişmesi bekleniyor. Tabii 1.5v'lik değer DDR-3 belleklerin hız aşırtma ile daha yüksek hızlara ve daha gelişmiş zamanlamalara sahip olabileceğinin de ilk habercisi olarak dikkatleri çekmekte. Ek olarak altını çizmekte fayda var, 80nm üretim teknolojisine sahip belleklerin üretiminin yanı sıra Hynix yıl sonuna doğru 66nm üretim teknolojisine geçiş yapmayı da hedeflemekte.

Hynix'in DDR-3 bellekleri Intel tarafından onaylandı

Bellek dünyasında son durum. Hynix'in son çeyrek yükselişi dikkat çekici.

DDR-3 belleklere yönelik üretici firmaların çalışmaları da artık son aşamaya gelmiş durumda. Başta Hynix ve Samsung olmak üzere Elpida ve Quimonda gibi firmaların yeni nesil DDR-3 modüllerinin artık hazır olduğ bildiriliyor. Yapılan ön görülere göre, bu yıl içerisinde son derece yumuşak ve yavaş bir dönüşümün beklendiği bellek dünyasında gelecek yıl adeta DDR-3 belleklerin parlayacağı yıl olarak dikkatleri çekmekte. Yine yapılan bazı araştırmaların sonucuna göre, 2008 yılında satılması beklenen belleklerin yaklaşık %25'lik kısmını DDR-3 bellekleri oluşturacaüı ifade edilirken, 2010 yılında ise sektörün DDR-3 bellekler tarafından domine edileceği vurgulanıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim