Anlık Bildirim

Intel'in düşük güç tüketimli "ATOM" karıncaları piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Core 2 Quad 9000 ve Core 2 Extreme serisinde yer alan yeni işlemci modelleri son kullanıcılar tarafından merak ve heyecanla beklenen Intel, yüksek performansı daha uygun maliyetle elde etmek isteyen müşterilerine yönelik olarak bahsettiğimiz seriler dahilinde hazırladığı işlemcilerini önümüzdeki günlerde kullanıma sunmaya başlayacak. Tabi öte yandan özellikle geçtiğimiz yıl kendini ciddi şekilde göstermeye başlayan küresel ısınmanın olumsuz etkileri, Al Gore'un gerçekleştirdiği küresel ısınma temalı konferansların katılım rekoru kırması gibi pek çok gelişme ışığında üreticiler de çevre duyarlılığı ekseninde ihityaca göre çözümler üretmek üzere düğmeye basmış durumdalar. Bu noktada silikon teknolojisinin sihirbazlarından biri olan Intel düşük güç tüketimine sahip yeni işlemcileriyle hem masaüstünde hemde mobil cihazlarda enerji tasarrufu ve maliyet kazanımı sağlamayı amaçlıyor.

Bilindiği gibi Intel sektörel anlamda farklı beklenti ve ihtiyaçlara yönelik olarak geliştirmekte olduğu iki farklı programı bir arada yürütmekteydi. Firma bir yandan ultra-taşınabilir cihazlar ve MID'ler için Silverthrone kod adıyla hazırladığı işlemcilerini öte yandan da daha kompak, enerji tasarruflu ve maliyet odaklı sistemler için Diamondville kod adlı işlemci ve platformunu geliştirmekteydi. Intel geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile her iki işlemci programını da ATOM serisi altında birleştirdi. Firma, 45nm High -K Metal Gate teknolojisi ile ürettiği ve yeni bir mimari kullandığı işlemcilerini pazara Centrino ATOM ve ATOM markaları altında sunacak. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Centrino ATOM serisinde yer alan işlemciler mobil platformlar, ATOM serisi dahilinde yer alan işlemciler ise masaüstü sistemler için kullanıma sunulacaklar. Bu noktada endüstri devleri Intel, 0.6 watt'a kadar düşen güç tüketimine ve 1.8GHz'e kadar ulaşan saat hızlarına sahip çok sayıda yeni işlemci alternatifini kullanıma sunacak.

Intel'in Litte Falls Ailesi

Girdiği hemen her alanda agresif bir politika takip eden Intel gözünü VIA'nın pazar payına dikmişe benziyor. Tayvan anakart endüstrisinden elde edilen bilgilere göre firma ATOM serisi altında hazırladığı Diamondville kod adlı tek ve çift çekirdekli işlemcilerinden oluşan yeni platformlarını önümüzdeki 6 ay içerisinde kullanıma sunacak. Intel yılın ikinci çeyreği içerisinde tek çekirdekli Diamondville işlemcisini temel alan Little Falls platformunu, yılın üçünçü çeyreği içerisinde ise çift çekirdekli Little Falls 2'yi kullanıma sunacak.

Intel'in düşük güç tüketimli 'ATOM' karıncaları piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Little Falls ile Little Falls 2 platformları genel özellikleri itibariyle son derece benzer olacak. Aslına bakılırsa iki platform arasında var olan en temel ve hatta tek fark kullanılan işlemcilerin çekirdek sayısından ibaret. 1.87GHz'de çalışan tek çekirdekli, 512Kb L2 bellekli ve 533MHz FSB'ye sahip olan Diamondville SC kod adlı işlemci Little Falls 2'de çift çekirdekli kimliğe bürünecek. Çekirdek sayısı haricinde aynı temel özellikler üzerine kurgulanan iki işlemciden Diamondville-DC kod adlı çift çekirdekli model yapısı gereği çok daha fazla güç çekecek ve TDP seviyesi 12 watt olacak.

Hem Little Falls hemde Little Falls 2'nin genel özelliklerine baktığımızda her iki platformda 6.75"x6.75" boyutunda olan Mini-ITX form faktörü üzerine kurgulanıyor. Intel'in 945GC ve ICH7 yonga seti paketinden oluşan anakartlar her iki sisteminde en önemli komponentlerinden biri olacak. Tabi elimize ulaşan bilgilere göre Intel, Mini-ITX formundaki sistemleri için daha güncel yonga setlerini de devreye sokmaya hazırlanıyor. 2GB'a kadar tek kanal bellek mimarisi üzerinden DDR-2 800MHz bellek desteği sunan platformların grafik yükünü ise Intel'in entegre GMA 950 grafik işlemcisi üstleniyor.

Intel'in düşük güç tüketimli 'ATOM' karıncaları piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Hem Little Falls hemde Little Falls 2 üzerinde bir adet PCI slotu yer alacak. Entegre ses ve ethernet gibi özelliklerinde yer alacağı sistemlerde 4 adet USB ve 2 adet te SATA konnektörü yer alarak genişleme imkanı da sunulmuş olacak. Ayrıca üreticisine göre değişmekle birlikte sistemler pasif veya fanlı soğutma ile donatılabilecek. 7.5 watt'lık tek çekirdekli ve 12 watt'lık çift çekirdekli Diamondville işlemcilerinden oluşan sistemler için GIGABYTE, MSI, Acer gibi üreticiler düğmeye başmış durumda.

VIA'nın düşük güç tüketimleri ve form faktörleriyle dikkat çeken C3 ve C7 işlemcili platformlarının yer aldığı kulvarda daha güçlü işlemci ve entegre grafik alt yapısı ile ön plana çıkmak isteyen Intel'in neler yapacağını zamanla göreceğiz.

GIGABYTE'ın Mini-ITX anakartı hakkında daha fazla bilgi almak için;
http://forum.donanimhaber.com/m_21657709/tm.htm

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim