Anlık Bildirim

Intel'in Larrabee mimarisinde ilk model 48 çekirdekli olacak

Oy Ver

Nehalem tabanlı yeni nesil işlemcilerini önümüzdeki Kasım ayında kullanıma sunacak olan Intel, kapalı kapılar ardında Larrabee kod adlı grafik işlemci mimarisini geliştirmeye devam ediyor. Nvidia ve ATi'den farklı bir yol izleyen ve bu doğrultuda merkezi işlem birimi (cpu) ile grafik işlem birimlerinin (gpu) ana özelliklerini bir araya getirmeyi hedefleyen firmanın çalışmaları hakkında bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Çok çekirdekli olarak tasarlanan ve mimari detaylarıyla günümüzün olağan GPU'larındana ayrılan Larrabee'nin kullanıma sunulacak ilk versiyonunun 48 çekirdekli olacağı belirtiliyor. Üretim teknolojisi ve ısıl güç tasarımından ötürü daha önce bahsi geçen 80 çekirdekli model şimdilik pek gündem de olmasa da firma gelecek senenin sonunda veya 2010 başında 48 çekirdekli ilk Larrabee çözümünü kullanıma sunabilir.

Intel, Larrabee ile oldukça iddialı. x86 tabanlı çok sayıda çekirdekten oluşan mimari dahilinde, uygun dilde yazılacak uygulamalar Larrabee tabanlı çözümler tarafından 3B performansının GPGPU doğrultusunda desteklenecek..

Bilindiği üzere günümüzün modern ekran kartları yaşanan hızlı gelişim karşısında kısa süre içerisnde günemden düşebiliyor. Donanım ve yazılım uyumundan da kaynaklanan bu sorun özellikle DirectX 9'dan 10'a geçiş sürecinde ciddi şekilde etkisini hissettirmişti. Mevcut GPU teknolojilerinin aksine Intel, Larrabee ile endüstriye yeni bir bakış açısı sağlamayı hedefliyor.

x86 tabanlı tam programalanabilir çekirdeklerden oluşacak Larrabee mimarisinde, API gelişmelerine ve diğer yazlım güncellemelerine kullanıcıların sağlanacak yeni sürücüler ile adapte olabileceği söyleniyor. Kısacası Intel, Larrabee projesinin kilit özelliklerinden biri olan programlanabilir yapı ile ekran kartlarının kullanım ömrüne olumlu katkı yapmayı da hedefliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim