Anlık Bildirim

Nvidia DirectX 10 destekli mobil grafik işlemcilerini duyurdu

Oy Ver

Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana Nvidia'nın pazara sunduğu GeForce 8 serisi ekran kartları ile DirectX 10 desteğine sahip olan masaüstü bilgisayarlardan sonra dizüstü bilgisayarlar da DirectX 10 desteğine kavuştular. İşlemci devi Intel'in Centrino platformunun yeni basamağı olan Santa Rosa'yı resmen lanse etmesine paralel olarak Nvidia da dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı yeni nesil GeForce 8000M grafik çözümlerini pazara sundu.

Nvidia'nın hazırladığı yeni nesil mobil grafik işlemciler ilk etapta GeForce 8400M ve 8600M olmak üzere iki farklı seri halinde piyasaya sürülecekler. Gerek 8600M gereksede 8400M serisi doğal olarak kendi içlerinde farklı modellere de sahip olacak. Gelen ilk bilgilere göre, 8600M serisinin GS ve GT olmak üzere iki, 8400M serisinin ise GS ve GT'ye ek olarak G modeli ile birlikte toplam 3 farklı alternatife sahip olacak. Nvidia'nın yeni nesil DirectX 10 destekli grafik işlemcilerinden GeForce 8400G ve 8400GS modellerinin 64-bit bellek veri yoluna ve 256MB bellek ile piyasaya sunulması planlanırken diğer tüm modeller 128-bit bellek veri yoluna ve 512MB belleğe sahip olacaklar. Tabii bu detayların dışında grafik işlemciler kendi aralarında sahip oldukları stream işlemcilerinin sayısı, grafik ve belleklerin saat hızları ile birbirlerinden ayrılıyorlar. Teknik detaylara verdiğimiz tablo üzerinden ulaşabilrsiniz.

Nvidia'nın iddiasına göre yeni nesil mobil GeForce 8000M serisi DirectX 10 desteği ve H.264 full HD desteği bakımından dünyanın ilk grafik işlemcileri konumundalar. Yine firmanın açıklamalarına göre, yeni nesil grafil işlemciler farklarını özellikle Windows Vista üzerinde ortaya koyacak. Devrimsel olarak nitelendirilen yeni PureVideo teknolojisi ile Blu-Ray ve HD-DVD konusunda tam destek sağlanırken, PowerMizer teknolojisi ile de Nvidia dizüstü bilgisayarlar iiçn son derece önemli olan kullanım süresi ve performans arasında debge kurmaya çalışmış. Nvidia'nın yeni nesil grafik işlemcileri ilk etapta global anlamda pazarı kontrol eden Acer, Asus, HP, Samsung, ve Toshiba gibi firmaların kullanması bekleniyor.

Nvidia DirectX 10 destekli mobil grafik işlemcilerini duyurdu

Nvidia DirectX 10 destekli mobil grafik işlemcilerini duyurdu

Belirtmeden geçmeyelim, Nvidia mobilize olmayı seven profesyonel kullanıcıları da unutmuş değil. Firma eş zamanlı olarka yeni nesil Quadro-FX Go çözümlerini de gün yüzüne çıkardı. Özellikle Nvidia'nın yeni Quadro FX 3500M, 2500M, 1600M, 1500M, 570M, 360M, ve 350M modellerini Alienware, Dell, Eurocom, Fujitsu, Fujitsu-Siemens, HP, ve Voodoo PC gibi firmaların kendi çözümlerinde kullanmaları bekleniyor. Nvidia'nın yeni neisl Quadro-FX Go mobil grafik işlemcileri hakkında daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Not: Nvidia'nın yeni nesil mobil GeForce 8 serisi hakkında yayınladığı podcast te bulunuyor. Merak edenler buradan podcast dosyasına ulaşabilirler.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim