Anlık Bildirim

Nvidia'dan Go Force 5500 ; Cep telefonlarına ve taşınabilir ürünlere performans dopingi

Cep telefonları hızlı bir şekilde hepsi bir arada çoklu ortam üssü olma yolunda ilerliyorlar. Nvidia, yeni Go Force 5500 mobile işlemcisi ile cep telefonlarının çoklu ortam üssüne dönüşümlerine hız katmaya hazırlınıyor. Go Force 5500, cep telefonları ve taşınabilir çoklu ortam cihazlarında oyun konsolları kalitesinde 3D grafik performansı, yüksek çözünürlükte video gösterimi, 10 mega piksel çözünürlüğe kadar dijital kamera desteği ve popüler ses formatlarını çalabilme gibi gelişmiş özellikleri bir arada sunuyor.

24 bit stereo ses işleme kabiliyeti bulunan Go Force 5500, AMR NB (12.2kbps), AMR WB (23.5kbps), AAC LC, HE-AAC (AAC+), AAC+ Enhanced (128kbps), MP3 (320kbps), AAC (320kbps), WMA, WAV, PCM, Real Audio 8,9,10 ve Bluetooth SBC ses formatlarını çalabilirken AMR NB (12.2kbps), AMR WB (23.5kbps), AAC LC (128kbps), MP3 (320kbps) ve Bluetooth SBC formatlarında ses kaydı yapabilmekte.

Go Force 5500'ün video oynatım kabiliyetleri oldukça heyecan verici. Nvidia'nın belirttiğine göre H264 Codec'i ile kodlanmış DVD kalitesindeki video dosyalarını görüneleyebilen işlemci (720x480 30fps ve 720x576 25fps), WMV, MPEG4 ve Real Time Video 9 formatlı video dosyalarınıda donanımsal olarak hızlandırabilmekte. 1024x768 çözünürlüğe kadar LCD ekran destekli olan ürün Nvidia'nın belirttiğine göre bir önceki nesil Go Force grafik işlemcisi olan Go Foce 4000'in 2 katı oyun performansına sahip. Go Force 5500, 3D grafik hızlandırma için Nvidia'nın Pixel Shader komut setleri ile genişletilmiş OpenGL ES desteği sunmakta. Nvidia yeni mobile işlemcisinin 1024x768 piksel çözünürlüğe sahip 3D sahneler yaratılabileceğini belirtiyor.

Nvidia'dan Go Force 5500 ; Cep telefonlarına ve taşınabilir ürünlere performans dopingi

Go Force 5500, kullanıcılara video oynatım, yüksek kalitede ses ve oyun yanında gelişmiş resim işlemede sunmakta. Donanımsal olarak DCT, RLE, Huffman sıkıştırma yapabilen işlemci, resimlerin ön izleme için küçük görüntülerini oluşturma içinde ek donanımsal destek içermekte. Böylece resim galerisine girdiğinizde resimler yavaş şekilde ekrana gelmek yerine hızlı bir şekilde listelenebilecekler. Harici ekran desteğide sunan işlemci çektiğiniz resim ve video'ları daha büyük bir ekranda izlemenizede olanak veriyor.

Günümüz taşınabilir ürünlerinde genişletilebilirlik oldukça önem kazanmış durumda. Go Force 5500, 1bit ve 4bit SD/SDIO kart desteği sunmakta. SD/SDIO slotu ile kullanıcıya kablosuz erişim kartları ve ek hafıza kartlarını ürüne ekleme şansı veriliyor. Nvidia Go Force 5500, taşınabilir cihazlarda diğer önemli unsurlardan biri olan pil ömrünün arttırımına yönelik teknolojiler de içeriyor. 90nm üretim süreci ile üretilen işlemci kullanılmayan iş hatlarını kapayarak gereksiz güç tüketimini engelliyor. 200MHz çekirdek saat hızı 640kb tampon belleği bulunan Go Force 5500'ün 2MB, 8MB sabit bellekli ve 32MB'a kadar harici bellek destekli olmak üzere 3 farklı tipi bulunmakta.

Sahip olduğu video, ses ve 3D performansı ile oldukça popüler olan Sony PSP'den çok daha fazlasını sunabilecek olan Go Force 5500, gelecek nesil telefonlarda bizleri nelerin beklediğini daha net görmemizi sağlıyor. DVD kalitesinde video, 24bit yüksek çözünürlükte ses, detaylı grafiklere sahip 3D oyunlar ve yüksek resim işleme gücü bunların hepsi cep telefonunuzda yerini alacak. MP3 çalarlar, taşınabilir video oynatıcılar ve oyun konsolları, bu cihazların yapabildiklerinin hepsini yapabilmenin yanında İnternete bağlanma, sesli veya görüntülü görüşme yapabilme, randevuları düzenleme ve ofis işlerini yürütebilme gibi ek özellikleri bulunan cep telefonları ile rekabet etmek zorunda kalacaklar.

Henüz Go Force 5500 kullanıcağı kesinlik kazanmış ürünler duyrulmuş değil. Tabi ürünler olmadığı için işlemcinin sağladığı özelliklerin ne kadarı kullanılabilecek, bu ürünlerin fiyatları ne olacak gibi bir tahmin yapmak şu an için imkansız.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim