Anlık Bildirim

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Oy Ver

Bıraktı, çıktı, çıkıyor derken Nvidia tüm iddiaların aksine yonga seti pazarında var olmaya devam edeceğini açıklamış ve yeni nesil çözümler ile mevcut pazar payını arttırmayı hedeflediğini belirtmişti. Mevcut yonga setleriyle AMD platformunda zaten güçlü olan firma, Intel işlemcileri için hazırladığı ve birkaç defa ertelemek zorunda kaldığı MCP7A kod adlı yeni nesil yonga setlerini geçtiğimiz günlerde pazara sunarak vites yükseltti.

Bilindiği üzere Intel platformunda sık sık entegre grafik işlemcilerin performansı eleştirilmekte. Yüksek performanslı işlemcilerinin aksine IGP konusunda ATi ve Nvidia ile mücadele edebilecek çözümlere en azından şimdilik sahip olmayan Intel'in mevcut pozisyonundan yola çıkan Nvidia, Hyrid SLI desteği sunan ve grafik performansının yanında video yetenekleriyle de dikkat çeken MCP7A serisi yeni yonga setleriyle oldukça iddialı.

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Nvidia entegre grafik işlemcili yeni yonga setleriyle iddiasını ortaya koyuyor

Nvidia'nın özellikle Intel platformunda ciddi bir potansiyele sahip olduğu aşikar. Zira Intel'in aksine an itibariyle firmanın işlemcilerine yönelik ciddi bir hazırlık içerisinde olan Nvidia harici herhangi bir başka firma bulunmuyor. Geçmiş yıllarda ATi, SIS ve VIA da Intel için yonga seti hazırlamış olsa da ATi'nin AMD çatısı altına girmesi, VIA'nın kendi çözümlerine odaklanma planları ve SiS'in de bazı farklı nedenlerle Intel pazarından çekildiğini biliyoruz.

Entegre grafik işlemcili yonga setleriyle Intel pazarındaki potansiyeli değerlendirme arzusu içerisinde olan Nvidia, geçtiğimiz sene MCP73 kod adlı yonga setlerini pazara sunmuş olsa da tek kanal bellek desteği başta olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü açıkçası umduğunu pek bulamamıştı. Fakat firma MCP7A ailesiyle yeni bir sayfa açtığı konusunda kendinden oldukça emin.

Nvidia'nın yonga setlerinden sorumlu grup pazarlama yöneticisi Thomas A. Peterson da pazarın büyüklüğüne dikkat çekiyor. Gartner'ın araştırmasına göre geçtiğimiz yıl Intel tabanlı 18.9 milyon entegre grafik işlemcili yonga seti satıldığı belirtilirken, bu sene rakamın 25.5 milyona çıkabileceği ön görülüyor ki bahsi geçen rakam Nvidia için de ciddi bir potansiyel oluşturmakta ve firma bu potansiyeli değerlendirmek istemekte.

Nvidia'nın MCP7A kod adıyla geliştirdiği yeni yonga seti ailesinin statik örnekleri geçtiğimiz Mart ayında Hannover, Almanya'da gerçekleştirilen Cebit fuarında gösterilmiş olsa da belirlenen ilk lansman tarihi diyebileceğimiz 2. çeyrek 2008 hedefi yaşanan bazı sorunlardan dolayı tutturulamamış ve firma yeni yonga setleriyle ilgili resmi lansmanı ancak belirlenen ilk tarihten aylar sonra, geçtiğimiz hafta gerçekleştirebilmişti.

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

MCP7A serisinin GeForce 9300 ve 9400 olmak üzere "şimdilik" iki temsilcisi bulunuyor

MCP7A yonga seti ailesinin GeForce 9300 ve 9400 olmak üzere iki farklı varyasyonu bulunmakta. 65nm üretim teknolojisiyle geliştirilen ve hacimli üretimi TSMC tarafından gerçekleştirilen yonga seti ailesi, günümüzün olağan çipset tasarımlarının aksine kuzey ve güney köprüsü olarak iki yonga yerine sadece tek bir yonga tasarımına sahip. 17.6 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olan ve 1.1v geriliminde çalışan yonganın boyutu ise 35mm x 35mm..

Şimdi isterseniz yonga setlerinin genel özelliklerine değinmeye başlayalım ve GeForce 9300-9400 modelleri arasında farkı net bir şekilde ortaya koyalım. Nvidia'nın yeni yonga setleri Intel'in LGA775 formundaki tek, çift ve dört çekirdekli işlemcileriyle uyumlu olarak çalışabilmekte. FSB desteği 1333MHz olan yonga seti ailesi, hitap ettiği segmentler göz önüne alındığında, destek verdiği model çeşitliliği ile çekmeyecek gibi görünüyor.

MCP7A kod adlı yonga setleriyle gelen en önemli yeniliklerden biri de çift kanal bellek desteği. Belirttiğimiz üzere bir süre önce kullanıma sunulan MCP73 kod adlı GeForce 7 serisi yonga setleri özellikle tek kanal bellek desteğine sahip oldukları için eleştirilmişlerdi. Firmanın yeni yonga setleri bellek desteği konusunda anakart üreticilerine farklı alternatifler sunmakta. Zira GeForce 9300/9400 yonga setleriyle DDR3 kullanımı da mümkün.

Nvidia'nın yayınladığı resmi özellik tablosuna göre, MCP7A yonga seti ailesiyle 800MHz'e kadar DDR2, 1333MHz'e kadar da DDR3 bellek desteği mümkün. Anakart üreticilerine bırakılan tecih ağırlığını bellek maliyetlerinin ve kullanım yaygınlığının da etkisiyle DDR2'den yana hissettiriyor. Kısaca bir önceki seriye kıyasla dikkat çekici gelişmelerden biri olarak DDR3 ve çift kanal bellek desteğine geçilmiş olması gösterilebilir.

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Nvidia, Intel IGP'lerinin oyun ve grafik gücü gerektiren uygulamalarda beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu iddia ediyor

PCIe 2.0 desteği sunan GeForce 9300 ve 9400 yonga setlerinden özellikle GeForce 9400'ün 20x PCIe hattına sahip olduğu belirtilmekte. PCIe kurulumları için farklı konfigürasyonları destekleyebilen MCP7A serisinde hem GeForce 9300 hem de GeForce 9400, Hybrid SLI desteği sunabilirken, belirttiğimiz üzere çift ekran kartı kullanımına olanak tanıyan SLI teknolojisi için serinin farklı varyasyonları devreye girecek.

Grafik özelliklerine birazdan değineceğimiz MCP7A serisi yeni yonga setlerinin genişletilebilirlik özelliklerine bakmakta da fayda görüyoruz. 6x SATA-II desteği sunacak olan GeForce 9300 ve 9400 temelli anakartlarda ayrıca RAID 0, RAID 1, RAID 0 +1 ve RAID 5 gibi sabit disk kurulumlarını da destekleyecek. Hatırlanacağı üzere AMD de Temmuz ayında duyurduğu SB750 köprüsüyle RAID 5 desteği sunmaya başlamıştı.

Görüntü arabirimi olarak HDMI ve DisplayPort da dahil olmak üzere güncel teknolojilerin tamamına destek veren yeni yonga setlerin12x USB, harici donanımların kolayca bağlanabilmesi için eSATA ve Gigabit ethernet özelliklerini de beraberinde getiriyor. 8 kanal yüksek tanımlı ses desteğine de sahip olan yeni yonga setlerini rakipleri karşısında farklı kılan özellikleriyse grafik yeteneklerinde gizli.

Nvidia'nın MCP7A kod adlı yeni yonga setlerinin grafik performansı oldukça önemli. Zira geçtiğimiz Temmuz ayında pazara sunduğu RS780D kod adlı 790GX yonga setiyle entegre grafik performansı en güçlü yonga setine sahip olduğunu iddia eden AMD'nin bu hamlesine Nvidia'nın sessiz kalması beklenemezdi. Şimdi dilerseniz MCP7A serisi yeni yonga setlerinin grafik işlemci özelliklerine birlikte göz atalım.

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

GeForce 9300 ile gelen entegre grafik işlemcinin harici çözümler ile kıyaslaması

Entegre grafik işlem birimleri günümüz modern oyunlarını yüksek çözünürlük ve tam detay ayarlarında oynatamasalar da artan performanslarıyla giriş seviyesindeki harici ekran kartı satışlarını olumsuz yönde etkilemeye başladıkları biliniyor. 780G ve 790GX yonga setleriyle IGP pazarında çıtayı yukarı çeken AMD'ye karşı Nvidia, GeForce 9300 ve 9400 yonga setleriyle aradaki farkı kapamayı ve hatta lider olmayı hedefliyor.

Nvidia'nın GeForce 9300 ve 9400 yonga setlerinde GeForce 9400GT'de kullanılan G96 gpu'su temel alınıyor. AMD işlemciler için 80nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GeForce 8200 ve 8300 yonga setlerine göre grafik işlem yetenekleri geliştirilen yeni yonga setleri hem Nvidia'nın hazırladığı hem de Intel için hazırlanan grafik performansı en yüksek yonga seti çözümleri olarak dikkat çekiyor.

Nvidia yayınladığı sunumlarda, günümüzün modern 30 oyunundan 14'ünde Intel'in entegre grafik çözümlerinin başarısız olduğunu, diğer 16 oyunda ise ancak düşük ayar seviyesi ve yine düşük çözünürlüklerde oyunların açılabildiğini iddia ediyor. Ayrıca firma grafik işlemci gücü gerektiren hemen her alanda MCP7A serisinin Intel'in mevcut çözümleriyle kıyaslanamayacak kadar üstün olduğunu dile getiriyor.

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Entegre grafik işlemcili yonga setlerinde son durum

Tabloda da görüldüğü üzere Nvidia'nın GeForce 9300 ve 9400 yonga setleri arasındaki temel farkı entegre grafik işlem birimlerinin çalışma frekansı oluşturuyor. MCP7A-S kod adlı GeForce 9300'de grafik işlem birimi 450MHz ve paralel işlemciler 1.2GHz'de görev yaparken, MCP7A-Ukod adlı GeForce 9400'ün grafik işlemcisi 580MHz, paralel işlem birimleri ise 1.4GHz'de görev yapmakta.

GeForce 9300 ve 9400'ün entegre grafik işlemcileri belirttiğimiz üzere 16x paralel işlem birimine sahip. Nvidia'nın CUDA mimarisini destekleyen IGP'ler, destek veren uygulamalarda GPU tabanlı hızlandırma ile kullanıcılarına ekstra performans sunmayı da vaat ediyor. Şu an için ağırlıklı olarak video ve resim uygulamalarında varlığını hissettirmeye başlayan CUDA desteğiyle yeni yonga setleri farklı amaçlar için de kullanılabilecek.

Nvidia yeni yonga setleriyle çoklu ortam uygulamalarında da iddialı olmayı hedefliyor. Her ne kadar Intel, G45 yonga setiyle DirectX 10 ve Clear Video 2 teknolojisiyle yüksek tanımlı video hızlandırma da önemli yol almış olsa da Nvidia, PureVideo HD teknolojisiyle Intel platformundaki en etkin çoklu ortam çözümlerini kullanıcılar ile buluşturmayı ve Intel tabanlı HTPC'lerde ağırlığını hissettirmeyi amaçlıyor.

PureVideo HD teknolojisine destek veren GeForce 9300 ve 9400 yonga setlerinin IGP yani entegre grafik işlem birimleri MPEG-2, H.264 ve VC-1 formundaki videolar için donanımsal hızlandırma sağlayabiliyor. Yani entegre grafik işlem birimleri yüksek tanımlı (çözünürlüklü) videoların oynatımı sırasında merkezi işlem birimine (CPU) binen yükü en aza indererek sistemin rahatlamasını ve farklı uygulamalar için de kullanılabilmesini sağlıyor.

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Nvidia entegre grafik işlemcili yeni yonga setleriyle CUDA desteği de sunuyor

MCP7A serisi yeni yonga setleri Blu-ray Profil 1.1, dolayısıyla BonusView özelliğine (Resident Evil: Extinction, Sunshine, Jumper, Beowulf...) de destek verebilmekte. Yani Blu-ray videolar da PiP (Picture-in-Picture) özelliğini destekleyebilen IGP'ler bu sayede ana ekranda filmi oynatabilirken açılacak ufak bir ekran üzerinden Bonus materyal olarak ta bilinen filme ait ekstra içeriğin görüntülenmesine olanak tanıyabilecek.

Görüntü arabirimlerine verilen destek te önemli. Entegre grafik işlemcili yonga setlerinin ofis sistemlerinin yanında HTPC olarak bilinen ve oturma odalarımızı hedef alan bilgisayarlarda da kullanılacağını düşündüğümüzde bağlantı alternatifler oldukça önemli bir rol üstleniyor. Bu noktada Nvidia'nın yeni çözümleri CRT (D-Sub), TMDS (Dual-link DVI), HDMI ve DisplayPort ile mevcut tüm ara birimlere destek verebilmekte.

MCP7A serisi yeni yonga setlerinin dikkat çeken bir diğer önemli özelliği de Intel platformuna Hybrid SLI desteği kazandırmış olmaları. AMD cephesinde bir süredir kullanılan yeni teknoloji, temel olarak entegre grafik işlem biriminin destek veren harici bir ekran kartıyla kullanılmasına olanak tanıyarak ihtiyaca göre daha yüksek performans veya daha düşük güç tüketimi elde edilmesi amaçlanıyor.

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Nvidia yeni yonga setleriyle CUDA mimarisinin sektörde daha da yaygınlaşacağını düşünüyor

Gelen bilgilere göre, GeForce 9300 ve 9400 yonga setlerinin Hybrid SLI desteği ancak GeForce 8400GS ve GeForce 8500GT ile mümkün. GeForce 9 serisinin giriş seviyesinde yer alan 9400 ve 9500 modelleri içinse en azından şimdilik Hybrid SLI kurulumunun mümkün olmadığı belirtiliyor. Hybrid SLI teknolojisi çerçevesinde güç tüketimini hedef alan Hybrid Power teknolojisine de destek sunulmakta fakat...?

Evet bir üst paragrafı soru işaretiyle bitirdik çünkü yeni yonga setleri Hybrid Power teknolojisine destekliyor desteklemesine fakat tasarım kaynaklı bir nedenle GeForce 9300 ve 9400'de malesef bu teknolojinin değerlendirilemeyeceği, fakat MCP7A serisi dahilinde hazırlanacak, diğer yonga seti varyasyonlarında Hybrid Power teknolojisine tam destek verileceği belirtiliyor.

Nvidia GeForce 9300 ve 9400 için CUDA-PhysX desteğinin da altını çiziyor. Yazı içerisinde değindiğimiz üzere Nvidia'nın "çekirdek" olarak paralel işlem birimleriyle (16 adet), firmanın yeni yonga setleri CUDA destekli uygulamalarda hızlandırma yapabilecek. Badaboom, MotionDSP, TotalMedia Theater ve TMPGEnc 4.0 Xpress vb. gibi uygulamalara ek olarak 20-30 tanesinin daha yolda olduğu belirtiliyor.

Nvidia'nın yeni yonga setleri PhysX desteğine de sahip

CUDA mimarisiyle birlikte Nvidia'nın son dönemde üzerinde durduğu bir diğer önemli teknoloji de PhysX. Destek veren oyunlarda PhysX teknolojisiyle GPU tabanlı fizik hızlandırma yapabilen Nvidia, yayınladığı sunum dosyasında entegre grafik işlemcili yonga setlerinin Intel'in daha yüksek maliyetli işlemcileri karşısında hem daha yüksek PhysX performansı sunduğunun hem de maliyet avantajı sağladığının altını çizdi.

Üreticilerin MCP7A yaklaşımı; Anakartlar arası hızlı bir tur

Nvidia'nın önde gelen iş ortakları firmanın yeni yonga setlerini de kayıtsız kalmadı. ZOTAC, Gigabyte, MSI, Asus, DFI ve ECS gibi üreticiler GeForce 9300/9400 yonga setlerini kullanan yeni anakartlarını duyurdu.

ZOTAC'ın GeForce 9300 yonga setli yeni anakartı; GF9300-AE

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Kısa süre içerisinde Nvidia'nın önde gelen ekran kartı üreticilerinden biri olmayı başaran ZOTAC, benzer bir sıçramayı anakartlarında da gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu hedefi doğrultusunda çalışmalarına devam eden firma Nvidia'nın GeForce 9300 yonga setini temel alan GF9300-AE kod adlı yeni anakartını duyurdu. ZOTAC'ın yeni modeli aynı yonga setini kullanan raki çözümlerden sahip olduğu aktif soğutma ile ayrılıyor.

Intel'in LGA775 formundaki güncel işlemcileriyle kullanılabilen anakart, siyah renkli baskılı devresiyle de dikkat çekiyor. 4x DIMM slotuna sahip olan ve çift kanal DDR2 desteğiyle gelen ZOTAC'ın yeni modeli üzerinde harici ekran kartı kullanımı ve Hybrid SLI teknolojisi için 1x PCIe x16 slotu da bulunuyor. PCIe 2.0 spesifikasyonunu destekleyen anakart gigabit ethernet 8 kanal ses yüksek tanımlı ses özelliğinie de sahip.

Sahip olduğu entegre grafik işleci ile DirectX 10 ve yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma desteği de sunan anakart görüntü aktarımı için DVI, VGA ve HDMI konnektörleriyle geliyor. PCIe x16 slotuna ek olarak 2x PCI ve bir adet te PCIe x1 slotla donatılan anakart profesyoneller için Debug LED ekranına ve kart üstü güç-reset butonlarına da sahip.

Gigabyte'dan GeForce 9400 yonga setli model; GA-E7AUM-DS2H

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Anakart dünyasının yön veren isimlerden Gigabyte, elimize ulaşan bilgilere göre en azından şimdilik tercihini GeForce 9300 yerine 9400'den yana kullanacak gibi görünüyor. Yeni anakartını Ultra Durable II prensipleri çerçevesinde hazırlayan firma, tecrübesini konuşturarak rakipleri karşısında farklılık yarataca özelliklere yeni anakartı üzerinde yer vermeye özen göstermiş.

Gigabyte'ın GA-E7AUM-DS2H kod adlı yeni anakart ilk bakışta katı kapasitörleriyle dikkat çekmeyi başarıyor. Güç tasarrufu ve enerji verimliliği için Dinamik Enerji Tasarrufu Teknolojisiyle donatılan anakart, ZOTAC'ın modeliyle benzer şekilde Intel'in LGA775 formundaki güncel işlemcileriyle kullanılabiliyor ve 4x DIMM slotu üzerinden çift kanal DDR2 bellek desteği sunuyor ve Gigabit ethernet özelliğiyle birlikte geliyor.

ZOTAC'dan farklı olarak pasif soğutma ile desteklenen anakart ile Gigabyte, G96 tabanlı ve DirectX 10 destekli entegre grafik işlemcisiyle giriş seviyesinde kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamayı ve HTPC'lerin çoklu ortam gereksinimlerine cevap vermeyi hedefliyor. Hybrid SLI desteği de sunan anakart, farklı RAID konfigürasyonlarını destekleyen 6x SATA-II konnektörüne, 8 kanal ses desteğine ve VGA,DVI,HDMI konnektörlerine sahip.

MSI'ın GeForce 9300 çözümü; P7NGM-Digital

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Önümzüzdeki günlerde Tayvan'da Türkiye ekibinin Avrupa 2.si olduğu hız aşırtma yarışmasının dünya finalini gerçekleştirmeye hazırlanan MSI'ın yeni anakartı Nvidia'nın GeForce 9300 yonga setini temel alıyor. MSI'ın P7NGM-Digital kod adlı yeni anakartı giriş seviyesi masaüstü bilgisayarlar kadar, ofis sistemlerini ve oturma odalarımızı hedef alan, HTPC'leri yani çoklu ortam bilgisayarlarını da gözüne kestirmiş durumda.

Gigabyte gibi MSI da yeni anakartı katı kapasitörler ile desteklemiş durumda. Intel'in tek, çift ve dört çekirdekli güncel işlemcileriyle kullanılabilen anakart, çift kanal DDR2 bellek desteği de sunuyor. Pasif soğutmayla gelen P7NGM-Digital, entegre grafik işlemcisiyle, DirectX 10, yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma ve GeForce 8400/8500 serisi ekran kartlarıyla Hybrid SLI desteği de sunuyor.

6x SATA-II portuna ve çok sayıda USB 2.0 konnektörüne sahip olan ve 4 fazlı güç tasarımıyla gelen anakart harici ekran kartı ve Hybrid SLI kullanımı için konumlandırılan PCIe x16 slotuna ek olarak 2x PCI ve bir adet PCIe 16 slotlarına da sahip. Görüntü aktarımı için DVI,VGA ve HDMI konnektörlerini kullanabilen MSI'ın yeni modeli 8 kanal yüksek tanımlı ses ve gigabit ethernet gibi özelliklere de sahip.

DFI LanParty JR serisine GeForce 9300 yonga setli GF9300-T2RS modelini de ekledi

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Hız aşırtma (overclock) dostu, yüksek performanslı anakartlarıyla sektörün önemli isimlerinden biri olan ve yeni distribütörüyle ülkemiz pazarında yeniden boy göstermeye hazırlanan DFI, Nvidia'nın GeForce 9300 yonga setini temel alan LanParty JR GF9300-T2RS modelini duyurdu. Firmanın yeni anakartı rakip modeller karşısında ilk bakışta UV duyarlı komponentleri ve ısı iletim teknolojisini baz alan soğutucusuyla ayrılıyor.

Katı kapasitörleri ve soğutucusu dikkat çeken anakart Intel'in LGA775 formundaki güncel pek çok işlemcisiyle kullanılabiliyor. Firmadan beklendiği üzere aynı segmentteki diğer pek çok modelden yine SATA konnektörlerinin dizilimiyle ayrılan anakart, ayrıca farklı olarak çift PCIe x16 slotuyla geliyor fakat ikinci slot tahmin edebileceğiniz üzere 16x değil 4x hızında çalışıyor.

Segmentinin hız aşırtma potansiyeli en yüksek çözümlerinden biri olması beklenen DFI'ın yeni anakartı üzerinde Debug LED ve güç-reset butonları da yer alıyor. Görüntü aktarımı için DVI ve HDMI konnektörlerine sahip olan GF9300-T2RS'nin kaslı görünümü ve özellikleriyle performans odaklı HTPC'lerde kullanılması bekleniyor.

ECS'den Black serisi GeForce 9300 yonga setli GF9300T-A

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Sektörün en büyük anakart üreticilerinden ECS, son dönemde özellikle Black serisi anakartlarıyla gündeme geliyor. Siyah renkli baskılı devrenin ve renkli komponentlerin kullanıldığı Black serisi anakart ailesinin son temsilcisi Nvidia'nın GeForce 9300 yonga setini kullanan GF9300T-A kod adlı model oldu. ECS'nin yeni anakartı özellikle tam boy baskılı devresi aynı yonga setini kullanan diğer modellerden ayrılıyor.

Intel'in LGA775 formundaki güncel işlemcileriyle kullanılabilen GF9300T-A, form faktörünün bir avantajı olarak üç adet PCI slotu ile geliyor ve kullanıcılara rakip modelere nazaran daha fazla genişleme olanağı sunuyor. Pasif soğutma ile desteklenen anakartın DirectX 10 destekli entegre grafik işlemcisi bahsettiğimiz diğer modellerde olduğu gibi hem Hybrid SLI hem de yüksek tanımlı video hızlandırma özelliklerine sahip.

Dört adet DIMM slotu üzerinden 8GB'a kadar DDR2-800MHz bellek desteği sunan anakart, farklı RAID konfigürasyonlarını destekleyen 6x SATA-II konnektörüyle donatılmış durumda. 8 kanal yüksek tanımlıl ses ve gigabit ethernet özellikleriyle gelen GF9300T-A, görüntü aktarımı için D-Sub ve HDMI konnektörlerini kullanırken profesyonel kullanıcılar için güç ve reset butonlarına da sahip.

Asus'dan GeForce 9300 yonga setli P5N7A-VM

Nvidia'nın entegre grafik işlemcili yeni yonga setleri (GeForce 9300/9400) mercek altında

Anakart dünyasını şekillendiren isimlerden birisi olan Tayvan merkezli Asus, Nvidia'nın GeForce 9300 yonga setini kullanan P5N7A-VM modelini duyurdu. Firmanın yeni anakartı zengin özellik listesiyle iddialı olmayı planlarken dört farklı görüntü arabirimini destekliyor oluşu da dikkatlerden kaçmıyor. Katı kapasitörleriyle dikkat çeken anakartın diğer özellikleri ise şu şekilde.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm modeller gibi Intel'in tek, çift ve dört çekirdekli güncel işlemcileriyle kullanılabilen anakart, 4x DDR2 DIMM sotu üzerinden çift kanal bellek desteği sunmakta. Yine üstteki anakartlar gibi DirectX 10, Hybrid SLI, CUDA ve PhysX destekli entegre grafik işlemciye sahip olan anakart farklı olarak D-Sub, DVI ve HDMI konnektörlerine ek olarak DisplayPort konnektörünü de üzerinde barındırıyor.

Katı kapasitörleriyle dikkat çeken ve 4 fazlı güç tasarımına sahip olan Asus'un yeni modeli güç tasarrufu için EPU teknolojisini ve Windows bağımsız hızlı internet erişimi için ExpressGate teknolojilerini de desteklemekte. 6x SATA-II konnektörüne sahip olan ayrıca eSATA portu da bulunan anakart bir adet PCIe x16 slotunu üzerinde barındırıyor. Tabii anakartın 8 kanal HD ses desteği ve gigabit ethernet özelliklerinin olduğunu da hatırlatalım.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim