Anlık Bildirim

S3 Chrome 430GT testte; Giriş seviyesinde yeni bir yıldız mı doğuyor?

Oy Ver

Bir dönemin efsanevi grafik çözümleri üreticisi S3'ün yeni nesil grafik işlemcileri ile sektöre yeniden giriş yapmayı panladığını ve bu doğrultuda hazırladığı Chrome 400 serisinin ilk detaylarını daha önceki haberlerimizde sizler ile paylaşmıştık. Firmanın özellikle giriş seviyesini konumlandırdırdığı Chrome 430GT modeli başta DirectX10.1 desteği olmak üzere teknik özellikleri ve performansı ile aynı segmentte mücadele edeceği GeForce 8400GS ve Radeon HD 3400 serisine zorlu anlar yaşatacak gibi görünüyor. Giriş seviyesi grafik çözümleri için genel anlamda öncelikli satın alma kriterleri olan maliyet, fiyatına göre uygun performans ve çoklu ortam yetenekleri açısından üretici firma S3'ün giriş seviyesinin yeni yıldızı olmak için geliyor dediği Chrome 430GT'nin yapabildiklerini birlikte masaya yatıralım.

İsterseniz öncelikle S3 Chrome 430GT'nin teknik özelliklerini hatırlayalım. Chrome 430GT spesifikasyon anlamında segmentinde oldukça iddialı. Henüz Nvidia'nın destek vermek için herhangi bir adım atmadığı ve Windows Vista Hizmet Paketi 1 ile resmi olarak anons edilen DirectX 10.1 hususuna AMD-ATi'den sonra yönelen ikinci firma olan S3, Chrome 430GT ile işleri sıkı tutmuşa benziyor. 65nm üretim teknolojisi ile hazırlanan Chrome 430GT gpu'su üretim teknolojileri açısından da rakiplerinden geri kalmıyor. Zira bilindiği üzere AMD-ATi 55nm ile bir adım önde olsa bile endüstrinin bir diğer lider isimi Nvidia en azından şu aşamada hala 65nm üretim sürecinde. Tabi bu noktada Nvidia'nın da kısa süre içerisinde 55nm üretim teknolojisine geçiş yapmayı planladığını da hatırlatmakta yarar var.

Giriş seviyesinde kılıçlar çekildi; S3 Chrome 430GT, HD 3450,HD 2400 Pro ve GeForce 8400GS'ye karşı

S3 cephesinden paralel işlemcilerin mimarideki yapısı bizlere Nvidia'yı da hatırlatmıyor değil. Zira paralel işlemciler grafik işlemci ve belleklerden farklı bir saat hızı ile görev yapıyor. Teknik özelliklere baktığımızda Chrome 430GT üzerinde 900MHz'de çalışan 32 adet paralel işlem birimine (stream processors) sahip olduğunu görüyoruz. Bu açıdan değerlendirdiğimizde Chrome 430GT'nin paralel işlemci sayısı Radeon 3400 serisine göre geride olmakla birlikte (Radeon HD 3400 serisinde 40 paralel işlemci var) 16 adet paralel işlem birimine sahip olan GeForce 8400GS'nin ise önünde yer alıyor. Yine bu noktada önemli bir detayı daha hatırlatmakta fayda var. 8. jenerasyon GeForce ailesinin giriş seviyesindeki temsilcisi olan 8400GS'nin de yakında yerini 9400 serisine bırakacağını da belirtelim.

Çalışma frekansı açısından S3 Chrome 430GT, teste katılan kartlar arasında grafik işlemci hızı en yüksek model. 625MHz gpu saat hızına sahip olan Chrome 430GT'nin aksine Radeon HD 3450 600MHz, GeForce 8400GS ise 450MHz'de görev yapıyor. 256MB GDDR2 belleğe sahip olan grafik kartları içerisinde S3, bellek saat hızı açısından da rakiplerinden geri kalmıyor. 1GHz'lik bellek hızı ile GeForce 8400GS'nin önünde yer alan kart, HD 3400 serisi ile birlikte aynı frekans çizgisinde yer alıyor. Ayrıca segmentin beklenti ve ihtiyaçlarına ek olarak maliyetler sebebiyle Chrome 430GT, Radeon HD 3400 serisi ve GeForce 8400GS'nin 64-bit bellek veri yolu ile geldiğini de belirtelim. Tabi kartların temel teknik özellikleri bunlar ile sınırlı değil.

S3 Chrome 430GT testte; Giriş seviyesinde yeni bir yıldız mı doğuyor?

Yeni nesil teknolojilere verilen destek açısından S3, Chrome 430GT ile öncelikli olarak AMD-ATi'nin HD 3400 serisini gözüne kestirmiş gibi görünüyor. Çünkü segmentinde hem DirectX 10.1 hemde PCIe 2.0 desteği sunabilen yegane kartlar Chrome 430GT ile HD 3400 serisi. Her ne kadar bahsettiğimiz bu iki yeni teknoloji özellikle giriş seviyesi kartlara yönelik olarak en azından şu aşamada pratik bir fayda sağlıyor olmasa da yeni maliyet odaklı yeni bir kart alma niyetinde olan HTPC kullanıcıları veya ofis çalışanlarının bu tip parametleri de dikkate almalarında yarar var. Nvidia'nın yakında kullanıma sunacağı düşünülen GeForce 9400 serisin de PCIe 2.0 desteği ile gelmesi beklenirken DirectX 10 için belirttiğimiz üzere Nvidia cephesinde henüz bir hareketlilik gözlemlenmiyor.

Chrome 430GT ile ilgili olarak altı çizilmesi gereken iki çok önemli detay var ki bunlar Chromotion HD 2.0 ve S3 PowerWise teknolojileri. Chromotion HD 2.0 teknolojisi bu segmentte yer alan kartların olmazsa olmaz özelliklerinden biri olan gelişmiş video motoru fonksiyonu görüyor diyebiliriz. S3, Chromotion HD 2.0 teknolojisi ile yüksek tanımlı videolara yönelik olarak donanımsal hızlandırma sağlayarak merkezi işlem birimi üzerine binen yükü mümkün olduğu kadar hafifletmeyi amaçlıyor. Tabi giriş seviyesi, düşük profilli grafik kartlarının özellikle HTPC'ler gibi medma merkezi sistemlerde kullanılacağını düşündüğümüzde donanımsal video hızlandırma özelliğine olan gereksinim bir kez daha gözler önüne çıkmış oluyor.

S3 Chrome 430GT testte; Giriş seviyesinde yeni bir yıldız mı doğuyor?

AMD-ATi'nin Unified Video Decoder olarak bilinen UVD teknolojisine ve Nvidia'nın PureVideo HD teknolojisine bir noktada yanıt olması açısından hazırlanan Chromotion HD 2.0 teknolojisinin özellikle desteklenen medya formatı açısından rakiplerinden geri kalmadığı da ifade ediliyor. Bir diğer önemli teknoloji ise S3 PowerWise. Bu teknoloji temel olarak ekran kartının yük durumuna göre grafik kartının üzerinde kullanılmayan bazı iş hatlarını kapatarak enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor. PowerPlay ismi ile aynı amaca hizmet eden bir teknolojisi AMD-ATi cephesinde de olmak ile birlikte Nvidia'nın GeForce 8400GS serisinde malesef bu özellik yok ama gelen bilgiler GeForce 9400 ve 9500 serisinde muhtemelen PowerMizer adı ile benzer bir teknolojinin olabileceği yönünde.

S3 Chrome 430GT'nin fiziksel yapısını incelediğimizde ise kartın düşük profilli baskılı devresi ile özellikle HTPC'leri hedef aldığını söyleyebilmek mümkün. Bu noktada S3'ün 65nm üretim teknolojisi ile hazırlanan grafik işlemcisi üzerinde fanlı soğutma çözümü tercih ettiğini görüyoruz. İşin açıkçası HTPC gibi sistemler söz konusu olduğunda kullanıcıların öncelikli beklentilerinden biri de sessizlik oluyor ve buna paralel olarak pasif soğutmalı ekran kartları ön plana çıkabiliyor. Bu doğrultuda S3 de muhtemelen çeşitli çalışmalar yapacaktır. Sanyo tarafından üretilen katı kapasitörler ile donatılan grafik kartı, üzerinde daha önce yayınladığımız bazı haberlerimizde de belirttiğimiz üzere Qiomonda'nın bellek çözümleri kullanılıyor.

S3 Chrome 430GT testte; Giriş seviyesinde yeni bir yıldız mı doğuyor?

65nm üretim teknolojisi ile hazırlanan Chrome 430GT gpu'su

64-bit bellek veri yoluna ve 256MB bellek kapasitesine sahip olan kart üzerinde Qiomonda tarafından hazırlanan 2ns'lik GDDR2 bellek yongaları yer alıyor ve bu yongalar 1000MHz'de çalılşıyorlar. Görüntü aktarımı konusunda Chrome 430GT üzerinde DVI ve VGA konnektörlerinin olduğunu görmekteyiz. Yeni nesil monitör ve televizyonlar için HDMI desteğinin de doğal olarak desteklenmesi S3'ün skor hanesine ekstra puanlar kazandırabilirdi ama firma en azından şu aşamada bu yolu tercih etmemiş. Tabi bu noktada Chrome 430GT'nin yapısal anlamda HDMI desteği ve HDMI Audio desteklerine sahip olduğunu da ifade edelim. Ufak bir fan ile soğutulan kartın bu konuda sıkıntı yaşamadığı belirtilirken boyutları itibariyle muhtemelen fan bir miktar sesli çalışacak gibi görünüyor.

Şimdi dilerseniz test sistemi ile birlikte yavaş yavaş test sonuçlarına geçiş yapmaya başlayalım. Testleri gerçekleştiren Yesky sitesi test sisteminde işlemci olarak Intel'in 3GHz'de çalışan Core 2 Extreme QX9650 modelini, anakart olarak Asus'un DDR3 destekli Maximus Extreme'ini, bellek noktasında Apacer'in 1333MHz'de çalışan 2GB'lık bellek kitini, hard dik olaraksa Seagate Barracuda 750GB 16B modelini kullanırken sürücü noktasında ise ATi tabanlı kartlar için Catalyst v8.3, Nvidia cephesi içinse Forceware 169.25 WHQL sürücüsü kullanılmış. Ayrıca tüm testler 32-bit Windows Vista Ultimate altında gerçekleştirilmiş. Test sistemini de tanıdıktan sonra şimdi testlere geçme vaktidir diyoruz ve 3DMark 2006 ile başlıyoruz.

S3 Chrome 430GT testte; Giriş seviyesinde yeni bir yıldız mı doğuyor?

3DMark 2006 ile ilgili olarak Yesky 3 farklı çözünürlükte testler gerçekleştirmiş. Her üç çözünürlük testinde de S3 Chrome 430GT, HD 3450'nin yaklaşık %8 önünde yer alırken GeForce 8400GS ve Raden HD 2400'e ise ciddi fark atmayı başarıyor. Yine 3 farklı çözünürlükte gerçekleştirilen DirectX 9 tabanlı Far Cry testinde Chrome 430GT, çok az fark ile HD 3450'nin gerisinde kalırken HD 2400 ve GeForce 8400GS'ye %20'ye atmayı başarıyor. HDR'nin kapalı olduğu Seirous Sam testlerinde ise 800x600 testinde HD 3450'nin az farkla gerisine düşen S3 Chrome 430GT, diğer iki çözünürlükte rakiplerinin önünde yer almayı başarıyor. Sentetik testlerden ve DirectX 9 tabanlı oyunlardan sonra şimdi DirectX 10'a geçmedir vakti diyoruz.

S3 Chrome 430GT testte; Giriş seviyesinde yeni bir yıldız mı doğuyor?

Giriş seviyesinde DirectX 10.1 desteği sunabilen az sayıdaki alternatiften biri olan Chrome 430GT, Company of Hereos testide rakiplerinin hissedilir derecede önünde yer almayı başarıyor. Zira yapılan testlere göre Chrome 430GT, COH'da Radoen HD 2400 Pro'ya %137, GeForce 8400GS'ye %60 ve HD 3450'ye ise %77.8 fark atmayı başarmışa benziyor. Call of Juarez ve World in Conflict gibi DirectX 10 platformunun diğer iki oyununa baktığımızda da açıkçası tablonun değişmediğini görüyoruz. Sadece çözünürlüğe bir iki testte kıl payı ile HD 3450'nin gerisinde kalan Chrome 430GT yapılan testlere göre rakipleri karşısında ağırlığını koymuşa ve fark edilir derecede önde yer almışa benziyor.

S3 Chrome 430GT testte; Giriş seviyesinde yeni bir yıldız mı doğuyor?

Sonuç olarak Chrome 430GT test sonuçları doğrultusunda etkileyici olmayı başarıyor. Her ne kadar giriş seviyesine yönelik olarak hazırlanan bir çözüm olarak görülse de ekran kartı testlerinde uzun bir aradan sonra ATi ve Nvidia dışında üçüncü bir fimayı ön sıralarda görmek önemli bir gelişme. Üstelik S3 olgunlaştıracağı sürücüler ile performans anlamında çıtayı bir miktar daha yukarı taşıyabilir gibi görünüyor. DirectX 10.1 desteğinin yanı sıra PCIe 2.0 standardı ile uyum, yüksek tanımlı videolar için Chromotion 2.0 ile enerji tasarrufuna yönelik olarak PowerWize teknolojileri ile Chrome 430GT giriş seviyesinde yer alan modern bir ekran kartında olması gereken özellikleri segmentinde iddialı performans değerleri ile kullanıcılara sunmayı başarıyor.

S3 Chrome 430GT testte; Giriş seviyesinde yeni bir yıldız mı doğuyor?

Artık gözler S3'ün hazırlayacağı yeni grafik çözümlerinde. Firma eğer test sonuçlarının ortaya koyduğu tabloyu bozmadan 128-bit bellek veri yoluna sahip yeni grafik kartları ile maliyet odaklı orta segment çözümlerine yaklaşabilir ve HD 3600 ile GeForce 8500 serisine alternatif modeller sunmayı başarabilirse muhtemelen grafik dünyasında uzun bir aradan sonra üçüncü bir firma ismi de yeniden konuşulmaya başlanabilir. Tabi son dönemde artık iyice hızlanan ve hemen her 6 ayda performans çıtasının yükseldiği grafik endüstrisinde S3'ün alternatif olabilecek güçlü kartlar hazırlamanın yanı sıra doğru zamanlama ile hareket etmesi de firmanın kullanıma sunacağı grafik çözümleri için son derece önemli olacak.

Not: Detaylı test sonuçları için aşağıda yer alan ilgili sayfa linkini ziyaret edebilirsiniz!

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim