Anlık Bildirim

Santa Rosa öncesi Monster ile son turlar

Oy Ver

Aslına bakılırsa başlangıç noktası olarak daha eski bir tarihi alabilmek mümkün olsa bile sektör içinde yer alan birçok uzmana göre, içinde bulunduğumuz zaman dilimini de etkileyen çok önemli teknolojik gelişmelerin çıkış noktası endüstri devirimi olmuştur. James Watt isimli abimizin buhar makinasını bulması ile başlayan ivmelenme ve ardından peşi sıra gelen teknolojik gelişmeler derken bu hızlı değişim sürecine paralel olarak değişen yaşam yaşam şartları, artan beklentiler ve ortaya çıkan yeni iş kolları günümüz modern dünyasında insanların sürekli mobilize olma ihtiyaçlarının doğmasına sebep odu diyebiliriz.(Not: Amacımız kişi yada kuruluşları suçlamak değildir :D) Tabii bizim için en önemli etken faktör ise İnternetin gelişimi olmuştur diyebiliriz. Bugün artık özellikle üniversiteler de bile derslerin PC'ler üzerinde verilmesi ödevlerin "kara tahta" yerine PC üzerinden Power Point sunumları şeklinde istenmesi gelinen noktayı açıklayabilecek en güzel örneklerden biri olsa gerek. Tabii bahsettiğimiz tüm bu gelişmeler doğal olarak dizüstü bilgisayarlara olan ihtiyacı da arttırdı. Bunu son yıllarda dizüstü bilgisayarların satışlarının ciddi şekilde artmasından ve 2015 yılına kadar masaüstü PC'lerin yerini alacaklarına yönelik ortaya atılan iddialardan da anlayabiliriz.

Santa Rosa öncesi Monster ile son turlar

Günümüz dizüstü bilgisayar dünyasında hakim firmanın açık ara fark ile Intel olduğunu söyleyebiliriz. İçinde bulunduğumuz günlere kadar Intel'in dizüstü pazarındaki halkimiyetini görmezden gelen yada cevap olabilecek çözümler hazırlayamayan AMD'de geçtiğimiz günlerde Intel'in yeni nesil Santa Rosa platformuna cevap olarak kod adı Griffin olan yeni mobil işlemcilerini ve yeni dizüstü platformu olan Puma'yı duyurdu. AMD yeni platformunu en azından şimdilik bir kenara bırakalım zira pazara giriş tarihi konusunda bir süre daha beklememiz gerekecek. Intel tarafındaysa açıkçası herşey yolunda gidiyor diyebiliriz. Zira firma son derece başarılı olan Centrino Duo platformunu Santa Rosa güncellemesi ile çok daha iyi bir noktaya getirdi. Bildiğiniz gibi Intel Santa Rosa güncellemesi ile dizüstü kullanıcılarına 800MHz fsb'ye sahip daha güçlü işlemciler, GM965 ile daha iddialı yonga seti ve entegre grafik işlemci ve "n" destekli yeni ağ kartı ile daha hızlı ve "çekici" kablosuz ağ desteği sunuyor. Tabii Santa Rosa platformunu kullanan ilk anakartlar fiyat konusunda beklenilenin biraz daha üzerinde olabilirler. Büyük ihtimalle bu hafta içerisinde bir Santa Rosa video incelemesini de sitemizde bulabileceksiniz. Fakat biz Santa Rosa platformuna geçmeden önce mevcut Centrino Duo platformunu kullanan dizüstü bilgisayarlar son durumuna bir kez daha karar verdik ve Monster'ın T235HEL801 modeli ile bazı testler yapalım istedik.

Santa Rosa öncesi Monster ile son turlar

Monster'ın T235HEL801 modeli genel özellikleri ile bir dizütü bilgisayardan beklenebilecek tüm ihtiyaçları karşılayabiliyor. Dizüstü bilgisayar üzerinde Intel'in Core Duo T2350 işlemcisi yer alıyor. 65nm üretim teknolojisine sahip olan bu işlemci 1.86GHz'lik saat hızının yanı sıra 533MHz FSB hızını destekliyor ve üzerinde 2MB seviye 2 ön bellek bulunuyor. Yonga seti tarafındaysa platformun bir özelliği olarak Intel'in 945PM yonga seti kullanılıyor. Test modelimiz üzerinde Kingston üretimi 1GB'lık DDR-2 667MHz bellek kullanılıyor. Bellek boyut miktarı birçok uygulama için son derece yeterli. Monster'ın elimizdeki modelinin en iddialı olduğu noktalardan biri sahip olduğu harici ekran kartı ki ürün üzerinde 256MB'lık kendi belleği olan GeForce Go 7600 ekran kartı bulunuyor. Evet "extreme" modeller de çok daha güçlü grafik çözümlerine sahip olan dizüstü bilgisayarlar da olmak ile birlikte elimizde bulunan model kendi fiyat segmenti içerisinde günlük uygulamaların yanı sıra 3D oyunları da belli bir noktaya kadar oyanatbilecek gücü kullanıcılara sağlayabiliyor. Monster T235HEL801'in diğer özellikleri arasında 5400rpm dönüş hızına sahip olan 120GB sabit disk, 1280X800 çözünürlüğe destek veren 15,4 inç ekran parlak ekrana ve ekran üzerine entegre 1.3MP dahili kamera, 8X DVD +/- RW sürücü, 802.11 a/b/g+ desteklerine sahip olan Intel'in 3945 ağ kartı, yüksek tanımlı ses, gigabit ethernet ve Biometric parmak okuyucu gibi özellikler yer alıyor.

Testlere geldiğimiz ise stanadart testlerin yanı sıra dizüstü bilgisayar ile "günlük kullanım" testi yaptığımı da ifade etmeliyim. Zira bilgisayarı birkaç gün boyuna yanımda gerek iş gerekse de eğitim amaçlı olarak yanımda taşıyarak ürünün günlük kullanımdaki verimliliğini irdelemeye çalıştım. Açıkçası peformans anlamında son derece yeterli olan bilgisayar büyük ekranı ve zengin donanım özelliklerinin negatif etkisini malesef kullanıcılara ağırlık tarafında yaşatıyor. Zira yaklaşık 2.9KG'lık ağırlığa sahip olan ürün biraz daha hafif olabilseymiş çok daha iddialı bir konumuna sahip olabilirdi ama zaten 15+ ekran boyutuna sahip ve piyasada satılan diğer modellerin hemen hemen aynı ağırlıkta olduğunu ifade edebilmek te mümkün. 6 hücreli bataryaya sahip olan dizüstü bilgisayarın şarj süresi ise yine kullanım stiline ve donanım karakteristiğine göre değişiyor. Özellikle harici bir ekran kartına sahip olan Monster T235HEL801 kullanıma göre değişmek ile birlikte yaklaşık sarj süresinin 2 saat aralığında olduğunu ifade edebiliriz. Amacımız bir ürün incelemesi ve testi yapmaktan ziyade Santa Rosa öncesi piyasanın son durumunu gözlemlemek olduğu için derinlemesine testlerden ziyade kullanıcıların sataın alma kritelerine etki eden bazı test yazılımlarının sonuçlarını yazımıza eklemeyi uygun gördük.

İşte yazımız için kullandığımız ve detaylarını yukarıda verdiğimiz Monster ile elde ettiğimiz bazı test sonuçları,

Santa Rosa öncesi Monster ile son turlar

Test sonuçları ortada. Yeni ve güncel bir dizüstü almak isteyen kullanıcılar bir süre daha bekleyerek ülkemizde Santa Rosa platformunun yaygınlaşmasını ile birlikte yeni bir dizüstü alabilirler. Fakat Centrino Duo platformu da hala son derece yeterli. Açıkçası elinde bizim yukarıda bahsettiğimiz Monster'ın modeline benzer nitelikte dizüstü bilgisayarı olanların Santa Rosa platformuna geçmesine sebep olabilecek çok önemli bir gelişme malesef bulunmuyor. Bu noktada belkide en önemli kriter DirectX 10 desteği olabilir. Zira Nvidia'nın hazırladığı DirectX 10 destekli yeni nesil mobil grafik işlemci ailesinin ilk üyeleri olan GeForce 8400M ve 8600M serisi çözümler Santa Rosa temelli dizüstü bilgisayarlar ile kullanıcılara sunulacaklar.

Yine daha önce haberini verdiğimiz üzere Santa Rosa'nın ömrü son derece kısa olabilir. Intel, 2008 yılıyla birlikte 45nm işlemciler ile ve Wi-Max desteğini de devreye sokacağaı kod adı Montevina olan yeni dizüstü platformunu da lanse edecek. Üstelik bu lansmanın gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde olabileceği de ifade ediliyor. Tabii bu noktada satın almaya yönelik en önemli kriteri kullanıcıların ihtiyaçları belirleyecek. Yazımızda bahsi geçen Monster ise Santa Rosa sonrası yeni bir fiyat ayarlaması ile son derece albenili bir konuma da gelebilir. Özellikle müşteri memnuniyet programı çerçevesinde ürün değişimi ve para iade garantisi de veren Fokus Bilgisayar bu konuda bir adım öne geçmeyi başarıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim