Anlık Bildirim

Sony Vaio VGC-LS1 - PC ve TV birarada

Oy Ver

Apple'ın daha önce çıkardığı, ana sistemin monitöre entegre edilerek yerden tasarruf sağlayan modellere bir yenisini de Sony ekledi. Firmanın duyurusunu yaptığı yeni model, Vaio serisinden gelen VGC-LS1. Kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanan All-in One çözümlerden biri olan VGC-LS1 güçlü özelliklerinin yanısıra tasarımı ile de dikkat çekici. PC/TV karışımı olan bu melez model işlemciden hard diske tüm komponentleri monitör üzerinde bulunduruyor.

Sony'nin yeni Vaio'su özellikleri ile oldukça dikkat çekici ama onu asıl ilginç yapan nokta sistemde kullanılan monitör daha doğrusu hem monitör hemde tv. Vaio VGC-LS1'in yanında gelen ve tüm sistemi üzerinde barındıran LCD monitör ayrıca High Definiton (yüksek çözünürlüklü) yayınlara uyumlu geniş ekran bir televizyon. Bu sayede bilgisayarınız çalıştırmadan monitörü sadece tv amaçlı olarak ta kullanabiliyorsunuz. 19 inç'lik WSXGA monitör 1680x1050 çözünürlüğe ve 16:9 ekran oranına sahip. Monitör ayrıca Sony'nin XBrite teknolojisine de sahip. Bu teknoloji aslında Sony'nin diz üstü bilgisayarlarında kullanılan ve yüksek kontrast ve parlaklık sağlayan bir teknolojiydi fakat o kadar başarılı olduki Sony bu teknolojiyi LCD monitörlerede adapte etti. XBrite teknolojisinin temelinde monitörden gelen ışığı kırmayan ve ekranının yüzeyine uygulayan özel bir Anti-Glare filtresi bulunmakta. Bu sayede renkler gerçeğe oldukça yakın bir şekilde elde ediliyor. Monitör'ün genel performansı oldukça yüksek ayrıca gerek HDTV gerekse SDTV yayınlarında başarımı oldukça iyi. Bu noktada dikkat çeken önemli bir nokta ise ürün üzerinde malesef HDMI ve composite-video girişleri bulunmuyor. Özellikle HDMI (High Definiton Multimedia Interface) desteğinin olmaması ürün için önemli bir kayıp.

Sony Vaio VGC-LS1 ile birlikte tv yayınları için tv alıcısı da geliyor. Genel performans olarak oldukça başarılı olduğu söylenen alıcının tek olumsuz yönü malesef HD yayınları alamıyor. Bunun dışında tv alıcısı ile zaman ayarlı olarak tv yayınlarını kayıt edebilmek de mümkün. Vaio VGC-LS1 üzerinde gelen 7200rpm'lik 250GB kapasiteli hard disk tv yayınlarını kayıt için yeterli alanı sunarken ayrıca DVD-RW sayesinde kayıtları dvd medyaya kayıt edebilmek te mümkün. Sony'nin ayrıca kutu içeriğine dahil ettiği "Click to DVD" yazılımı ile dvd hazırlamak son kullanıclar için oldukça basite indirgenmiş. Bu özellikler ile Sony Vaio VGC-LS1 oturma odasındaki tv ve bizim ülkemizde pek yaygınlaşması bile yurt dışında oldukça popüler olan dijital video kaydedicilerin (DVR) yerini alacağını iddia ediyor.

Sony Vaio VGC-LS1'in teknik özelliklerine baktığımızda ilk dikkat çeken nokta üründe tercih edilen grafik çözümü oluyor. Sony'nin tercih etttiği Intel tabanlı entegre grafik çözümü olan GMA950 artık milat olmak üzere olan bir çözüm. Zira şu anda Intel GMA950'nin daha gelişmiş modeli olan GMA3000'ini müşterilerine sunmakta. Rakiplerine nazaran Vaio VGC-LS1 grafik çözümü olarak gerçektende sınıfta kalıyor. İşlemci tercihi olarak kullanılan 1.83GHz'lik çift çekidekli Core Duo T2400 oldukça tatminkar sonuçlar verirken 64bit desteğinin olmaması dikkat çekici. Belirtmekte fayda var Intel'in diz üstü bilgisayarlar için hazırladığı çift çekirdekli 64bit "Merom" işlemciler kısa bir süre sonra satışa çıkacaklar. Anakart olarak ekran kartı çözümünden anlıyacağınız üzere Intel'in 945G yonga setine sahip bu tip bir sistemin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir anakart. Sistemde kullanılan 2GB toplam bellek birçok multimedya uygulaması için oldukça yeterli.

Üründe dikkat çeken diğer özelliklere baktığımızda, Vaio VGC-LS1'in yaından Wi-Fi adaptörü ve monitöre entegre webcam de gelmekte. Wi-Fi adaptörü ile kablosuz cihazları Vaio VGC-LS1 üzerinden kontrol edebiliyor ve Wireless (kablosuz) LAN (802.11 b/g) kurabiliyorsunuz. Entegre web kamerası ile de video kaydı yapabilmek mümkün. Ürün üzerinde dikkat çeken bir diğer nokta ise klavye ve fare ikilisi. Alüminyum'dan yapılmış olan kablosuz klavye ve fare oldukça dikkat çekmekte. Yine ürün yanında gelen kumanda ile hem Windows XP Media Center'ı hemde tv olarak kullandığınızda monitörü kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca Sony Vaio VGS-LS1'i ilk duyrduğunda ürün ile birlikte Blu-Ray sürücüsü'nün de geleceğini belirtmişti fakat şuan itibari ile üründe Blu-Ray yerine DVD-RW bulunuyor. Ayrıca farklı formatları destekleyen kart okuyucu da Vaio VGC-LS1'in özelliklerinden. Sony Vaio VGC-LS1 ayrıca Windows Vista Premium'a hazır olarak geliyor.

Sony'nin Vaios VGC-LS1'nin en büyük rakipleri daha önce incelemesini verdiğimiz Dell XPS M2010 ve Apple iMac oluyor. Fiyat olarak Sony ve Apple'a göre oldukça pahalı olan Dell XPSM2010'u bir kenara bırakırsak eğer Sony Vaio VGC-LS1 ve Apple iMac'in biribirlerinie yakın özelliklere sahipler. Tabii burda Vaio VGC-LS1'i gerek Dell gerekte Apple'dan ayıran en önemli özellik Sony'nin Vaio VGC-LS1 ile tv ve pc'yi başarılı bir şekilde bir araya getirirek melez bir ürün yaratmış olması.

Sony, VGC-LS1'i en başta PC/TV karışımı konsept bir ürün olarak sergilenmek üzere tasarlamayı planlandı fakat sonra seri üretime geçme kararı aldı. Yaklaşık olarak 2100$'lık yurt dışı fiyatı ile Kasım ayında satışa çıkacak olan Vaio VGC-LS1'in ülkemize gelip gelmeyeceği hakkında şuan için bir bilgi bulunmuyor.

Not: Bu arada Sony'nin CRT monitörlerden sonra LCD monitör pazarından da çekiliyor. Gelen bilgilere göre daralan pazar, kar marjlarının düşmesi ve artık tüm ürünlerinin birbirine benzemesi dolayısıyla farklılaşmanın oldukça zor olması gibi sebeplerden dolayı Sony, LCD monitör pazarından da çekiliyor. Ekim ayı gibi Japonya ve Amerika pazarlarındaki satışlarını durdurmayı planlayan Sony satış yaptığı tüm ülkelerde en geç 2007'nin ilk yarısının sonuna kadar satışları bitirmeyi planlıyor. Fakat Sony garanti ve teknik desteğini devam ettirecek.

* PC Magazine
* Cnet
* Digitimes ( Sony'nin LCD Monitör Pazarından Çekilmesi )

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim