Anlık Bildirim

Sony'den HD Video 1080i kayıt yapabilen compact kamera ; HDR-HC1

Oy Ver

HD Video, son günlerde multimedya sektöründe sık sık anılan teknolojiler arasında. Geleceğin video standartı olan HD Video, 1440x1080 gibi oldukça yüksek kalitede görüntüleri desteklemekte. Günümüzde DVD filmler SDTV standartında yani 700x480 çözünürlükteler. Video görüntülerinde daha yüksek çözünürlük kaybın az olduğu, detaylı görüntüler anlamına geliyor. Günümüzde bu tip görüntüleri gösterebilmek için HDTV olarak adlandırılan yüksek çözünürlükte TV ekranları piyasada satılmaktalar ve bir çok uydu kanalı şimdiden HDTV yayınlar yapmaya başladı.

Piyasada HD Video standartında kayıt yapabilen çeşitli firmalar tarafından üretilmiş kameralar mevcut. Fakat üretilen cihazlar hep üst düzey kullanıcılara hitap eden modeller olduklarından fiyatları oldukça yüksek. Sony, geçtiğimiz günlerde basına tanıttığı HDR-HC1 video kamerasıyla, HD Video standartını günlük hayatta kullanılabilecek kadar ufak ve özelliklerine göre ucuz bir kamerada toplamayı başardığını gösterdi. Artık bizlerde tatillerimizi veya benzer aktiviteleri HD Video standartında, canlı ve kayıpsız bir şekilde kayıt altına alabileceğiz.

HDR-HC1, 1080i/60 (1440x1080) çözünürlükte görüntü kaydı yapabiliyor ve video kaydı haricinde 2.8 mega piksel resim çekebilmekte. Video kaydı ile aynı anda resim çekmek istenirse resmin çözünürlüğü bir (1) mega piksele düşmekte. Cihaz çektiği resimleri memorystick pro duo kartlara kaydetmekte. Kamera da Carl Zeiss Vario-Sonnar T lens kullanmış. Ürünün az ışıklı ortamlarda performansının yüksek olduğu firma tarafından özellikle vurgulanıyor ve sıfır ışıkta dahi infra red görüş sistemi sayesinde belli bir mesafeye kadar olan alanı kayıt etmek mümkün. HDR-HC1, 10x optik, 120x dijital yakınlaştırma yeteneğine sahip.

71x188x94mm boyutlarında ve 680 gram ağırlığında olan cihaz, video kaydı için miniDV kaset kullanmakta. InfoLithium M pil sayesinde 90 dakikaya kadar sürekli video kaydı yapmak mümkün. HDR-HC1, görüntü çekilirken ön izlemek yapmak için 2.7'' lik yatayda uzun dokunmatik bir ekrana sahip. Cihaz DV formatında 4:3 ve 16:9 video kayıt seçeneklerini kullanıcının seçimine sunmuş. Ayrıca içerisinde bir çok video efekti ile çekim esnasında gerçek zamanlı geçişler yapmak mümkün.

Sony'den HD Video 1080i kayıt yapabilen compact kamera ; HDR-HC1

Kamera bilgisayar ile i-Link (ieee1394 / Firewire) üzerinden haberleşiyor. Bu sayede çektiğiniz video görüntülerini kalite kayıpsız rahat bir şekilde makinanıza aktarabilirsiniz. 2005'in Temmuz ayında piyasaya çıkması beklenen ürün için düşünülen yurtdışı satış fiyatı 2000$. Desteklediği video standartı düşünülürse fiyatı piyasada şu an satılan üst düzey compact kamera göre oldukça makul kalıyor. HD Video standartını oturma odamızda doya doya yaşamak için bir HDTV'ye ihtiyaç var, fakat PC'lerimiz çoktan bu sistemi kullanmaya başladılar bile.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim