Anlık Bildirim

Abit BH7 İncelemeleri

3

Overclock severlerin gözdelerinden abit, BH7 ile yine dikkatleri çekeceğe benziyor.i845PE çipsetini taşıyan bu board overclockcuların şikayetçi olageldikleri vcore ve dimm voltajlarının yetersizliği gibi sorunları ortadan kaldırmış, overclock için fazlasıyla voltaj arttırım seçenekleri mevcut.AGP voltajınında ayarlanabiliyor olması çok yararlı.

İleriye dönük 800 mhz fsb desteği bulunan boardda DDR333 desteği,USB 2.0,Serial ata 150,Hyper Threading, 6-Channel AC 97 CODEC-Professional digital audio interface supports 24-bit S/P DIF optical IN/OUT on board ses, onboard LAN ve bildik abit soft Menü III gibi özellikler var.

Gelelim bios özelliklerine; Bir abit sever olarak benimde beğenimi kazanan boardun biosu oldukça zengin.cpu fsb 1 mhz lik basamaklarla 250 mhz e kadar arttırılabiliyor. vcore voltaj ise %5,10,15,20,25,30 olarak 1.95 volta kadar yükseltilebiliyor,ram divider ise 1:1,3:4 ve 4:5 olarak ayarlanabiliyor tuhafıma giden nokta ise incelemesini yapan sitelerin bazılarının biosda 3:4 dividerın bulunmadığı(!) ve bunun bir sonraki bios update'i ile giderilmesi gerektiğini belirtmeleriydi.Halbuki abit soft Menülerinde dram ratio H/W strap high,low ve by cpu olarak işlemci fsb sine göre(100 yada 133)tercih edilebilmekte ve buna binaen strap low olarak seçildiğinde otomatikman ram dividerında 3:4 seçeneği selectable olmakta,bunun gözden kaçırılması gerçekten biraz komik.

Ram voltajı 2.55 ten 3.05 e kadar 0.10 voltluk aralıklarla arttırılabiliyor. Bu cpu ve ram voltajları overclock için oldukça memnun edici rakamlarda.AGP voltajında ise 1.5 ve 1.6 volt seçenekleri var.

Bu boardun tek olumsuz yönü sadece AGP voltajında 1.6 gibi az ve tek arttırım oluşu(zaten default 1.5).En azından 1.7 de yer almalıydı.Belki ilerki bioslarda bu artabilir.Pci ve agp hızları 33,37,44 mhz gibi değerlerde sabitlenebiliyor yani siz cpu fsb sini kaça çıkarırsanız çıkarın pci/agp hızını sabitledikten sonra alakalı donanımlardan ötürü sorun çıkmayacaktır,bu stabil ve ileri düzey o/c için çok önemli. Ram timing kısmında zaten bildik ayarlamalar mevcut.

Default değerlerde yapılan çeşitli testlerde diğer emsallerinden çok az bir miktar geride kalmış gibi gözüksede bu aldatıcı olmasın çünkü üst düzey overclock özellikleri ve bildik abit kalite ve rock solid stabilitesiyle kendini kanıtlıyor.İncelemenin birinde diğer boardlarda 150 fsb üzerini göremeyen bir 1.8a BH7 de 160 fsb de çok stabil şekilde çalışabilmiş,buda onun kalitesini gösteriyor.

Kısaca fiyatıda özelliklerine göre oldukça makul olan bu board herkese tavsiye edilebilir. Ayrıntılı incelemeler aşağıdaki linklerde mevcut.

extremeoverclocking - ocworkbench - hardocp - vr-zone Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim