Anlık Bildirim

AMD'nin 45nm Phenom'ları yılın ikinci yarısında, 65nm B3 revizyon işlemciler ise 2.çeyrekte geliyor

AMD ve Intel arasındaki mücadele geride bıraktığımız yıllar itibariyle kabuk değiştirdi ve farklı bir boyuta taşındı. Saat hızı ve bellek miktarı ile başlayan yarış kendini son olarak çekirdek sayısı ve performans / watt noktasında gösterirken yeni yıl ile birlikte mücadele daha çok üretim teknolojileri ekseninde gelişecek gibi gözüküyor. 65nm üretim teknolojisine AMD'den yaklaşık bir sene önce geçmeyi başaran Intel eğer güncel yol haritalarında bir değişiklik olmazsa 45nm üretim teknolojisine de AMD'den yaklaşık bir sene önce geçmiş olacak. 65nm üretim teknolojisine sahip Phenom işlemcilerini Intel'in 45nm üretim teknolojisini duyurduğu günlere paralel olarak 19 Kasım'da lanse eden AMD cephesinde gözler 45nm üretim sürecine kitlenmiş durumda. Gelen son bilgiler AMD'nin yılın ikinci yarısı ile birlikte 45nm üretim sürecine geçiş yapacağını ve ilk işlemcilerini duyuracağını ifade ediyor. Şimdi isterseniz detaylara birlikte bakalım.

Yaklaşık 1,5 yıl gibi teknoloji ve donanım dünyası için uzun sayılabilecek bir bekleyişin ardından AMD, 65nm üretim teknolojisi ile üretilen doğal dört çekirdekli yeni nesil Phenom işlemci ailesini duyurmuş ve Phenom 9500 ile Phenom 9600 modellerini kullanıma sunmuştu. Firmanın yeni işlemcilerinin kullanıcılara sunabildiği performans ve test sonuçlarının tartışıldığı günlerde işlemcilerin L3 belleklerinde var olan bir hata nedeni ile her ne kadar laboratuar ortamında olsa bile işlemcilerin sistem çakılmasına sebebiyet verebilmesi akabinde sorunun çözümü için hazırlanan BIOS güncellemesinin L3 bellek ünitesini neredeyse devre dışı bırakarak %15'e varan oranda performans kaybına neden olması AMD'yi harekete geçirmiş ve firma sorunlardan arındırılan B3 revizyonu üzerinde çalışmaya başlamıştı. Firmadan gelen bilgiler, B3 revizyonlu çekirdek ile bahsi geçen sorunun aşıldığını ve B3 temelli işlemcilerin yılın ikinci çeyreği ile birlikte kullanıma sunulacağını işaret ediyordu.

AMD bir yandan Phenom üzerindeki çalışmalarını devam ettirirken öte yandan IBM'in de ciddi katkısı ve iş ortaklığıyla yeni üretim teknolojileri üzerinde araştırma-geliştirme çalışmalarına da devam ediyor. Firmanın başkanı Dirk Meyer yaptığı açıklamalarında firmanın an itibariyle 45nm üretim teknolojisi ile üretim yapabilecek yeteneğe sahip olduğunu ve yeni üretim teknolojisi için ilk örneklemelerin yakın zamanda başlayacağını farklı toplantılarda dile getirmişti. AMD'nin 45nm üretim teknolojisine yönelik belirlediği iş planının yeni detayları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Firma yılın ikinci yarısında özellikle de son çeyrek içerisinde 45nm üretim teknolojisi ile üretilen soket AM2+ formundaki dört çekirdekli işlemcilerini kullanıma sunmayı amaçlıyor. Peki firma 45nm ile rakip Intel'in Pentium D hamlesi gibi sadece nanometrik küçülmeyi mi hedef alacak yoksa yine rakip Intel'in Penryn hamlesi gibi nanometrik küçülmenin yanında çeşitli iyileştirmeler ile performans artışı da sağlayacak mı ?

Bilindiği gibi firmanın yeni nesil Phenom işlemci ailesi K10 kod adlı güncel mikroişlemci mimarisini esas alıyor. 45nm üretim teknolojisi ile geçiş ile birlikte kullanılan mikroişlemci mimarisi ise K10.5 olarak adlandırılmaya başlandı bile. Firma yeni üretim teknolojisine geçiş ile birlikte performans artışı sağlayacak çeşitli iyileştirme ve geliştirmeleri de mimimariye ekleyecek. Yeni üretim sürecinin Intel cephesinde olduğu gibi ilk olumlıu yansıması işlemci bellek miktarında görülecek. AMD'nin Deneb kod adlı 45nm üretim sürecine dahil dört çekirdekli işlemcileri 6MB paylaşımlı seviye 3 belleğe sahip olacaklar. Bilindiği gibi mevcut Phenom işlemcilerin de L3 miktarı 2MB. Ayrıca Deneb kod adlı işlemci ailesinin L2 bellek miktarı da yine muhtemelen 2MB olarak kalacak gibi gözüküyor. 45nm üretim teknolojisinin sihirini sergileyeceği bir diğer konu başlığı ise güç tüketimi olacak. Zira bu konuda da önemli gelişmeler söz konusu.

Elimize ulaşan bazı yeni bilgilere göre, 45nm üretim teknolojisi ile birlikte AMD cephesinde 140 watt'lık TDP'ye sahip olan dört çekirdekli işlemcilerin termal güç tasarımları 125 watt'a, 125 watt'lık TDP'ye sahip olan işlemcilerin termal güç tasarımları ise 95 watt'a çekilecek. Tabi güç tüketiminde yapılan iyileştirmelerin işlemci çalışma sıcaklığına olan olumlu etkisinin de katkısı ile AMD, Phenom ile birlikte yaşadığı iddia edilen yüksek saat hızına ulaşabilme sorununu da 45nm ile birlikte aşabilmeyi hedefliyor. Üstelik endüstri dahilinde yer alan bazı kaynakların iddiasına göre firma 45nm ile birlikte Athlon64 serisi ile birlikte yakaladağı başarıyı tekrarlamayı ve genel performansın yanında hız aşırtmaya elverişli olan işlemcileri piyasaya sürmeyi bunlara ek olarak Black Edition serisi özel işlemci grubunun üretimini de devam ettirmeyi planladığı belirtiliyor.

AMD'nin 45nm Phenom'ları yılın ikinci yarısında, 65nm B3 revizyon işlemciler ise 2.çeyrekte geliyor

AMD cephesinde 45nm üretim sürecine geçiş konusunda işlerin belirlenen güncel takvim doğrultusunda yolunda gittiği de ifade ediliyor. 45nm için pilot wafer üretim safhasını tamamlayan firmanın yılın ikinci çeyreği ile birlikte EVT (engineering verification testing) safhasına geçeceği de gelen haberler arasında. Herşey yolunda giderse firma yılın üçüncü çeyreğinde DVTaşamasına geçmeyi son çeyrekte ise ilk işlemcileirini endüstrinin beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Firmanın 45nm üretim teknolojisi için Dened ve Propus kod adlı iki işlemci ailesi olacak. Her iki işlemci ailesi arasında var olan temel fark ise Propus serisinin paylaşımlı L3 belleğe sahip olmaması gösteriliyor. Yani dört çekirdekli Propuse serisi işlemciler AMD'nin daha ekonomik model gamını oluşturacak. Bir diğer önemli nokta ise ilk çıkacak Deneb ve Propus serisi işlemciler soket AM2+ formunda ve DDR2 desteği ile gelecekler devamında 2009 yılında çıkacak yeni modeller ise soket AM3 formunda ve DDR3 bellek desteği sunan dahili bellek kontrol üniteleri ile pazara sunlacaklarının da altını çizelim.

AMD'nin 45nm üretim teknolojisi ile kısmen daha uzun vadeli planlarının yanı sıra yakın zamanda kullanıma sunmayı planladığı üç ve dört çekirdekli Phenom işlemcileri ile ilgili bazı yeni bilgiler de yok değil. Tayvanlı anakart üreticilerine dayandırılarak yapılan haberlere göre yeni revizyon işlemcilerini Mart ayında Hannover/Almanya'da yapılacak olan uluslararası Cebit fuarında sergilemeyi planlayan AMD'nin model planlanmasında bazı değişiklikler olduğu ifade ediliyor. Gelen bilgilere göre Phenom 8700, Phenom 9700 ve Phenom 9900 iş hattından çıkarılırken AMD'nin yılın ilk yarısı içerisinde 2.6GHz'lik yeni nesil herhangi bir Phenom işlemcisini ise kullanıma sunmayacağı belirtiliyor. Bununla birlikte firmanın Cebit sonrası kullanıma sunulması beklenen yüksek saat hızına sahip bazı modellerin de ikinci çeyreğin sonuna kaydırıldığını görebilmek mümkün.

AMD'nin 45nm Phenom'ları yılın ikinci yarısında, 65nm B3 revizyon işlemciler ise 2.çeyrekte geliyor

Firmanın daha önce duyurusunu yaptığı ve detaylı bilgilerini verdiği Phenom 9100e, 9150e, 9550e, 9650e ve üç çekirdekli seri dahilinde yer alan Phenom 8400 ve 8600 modelleri ile ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz iken özellikle Phenom 9700 ve 9900 modellerinin yerlerini 9750 ve 9950 modelleri alacak gibi gözüküyor. 2.4GHz'lik saat hızına, B3 revizyona, 95-125 watt seviyesinde TDP'ye sahip olacak Phenom 9750 modelinin Mayıs-Haziran aylarında, 2.6GHz'lik Phenom 9950 modelinin ise yılın ikinci yarısı içerisinde muhtemelen Temmuz ayında kullanıma sunulması bekleniyor. Phenom 8000 serisinde ise B3 revizyonuna sahip 2.1GHz'lik Phenom 8150 modelinin 2.3GHz'lik 8450 modeli ile Mayıs-Haziran aralığında benzer şekilde 2.4GHz'lik saat hızına sahip Phenom 8750 modelinin de diğer iki model ile hemen hemen aynı zaman dilimi içerisinde kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim