Anlık Bildirim

Artan sıcaklıklar, yaban arılarının toplu olarak yok olmasına neden olabilir

Londra ile Ottawa Üniversiteleri’nde görev yapan araştırmacıların yaban arıları üzerinde yapmış olduğu araştırmaya göre hayvanlar, küresel ısınma nedeniyle “toplu yok oluş” durumuyla karşı karşıya.

Artan sıcaklıklar, yaban arılarının toplu olarak yok olmasına neden olabilir Tam Boyutta Gör

Geride bıraktığımız yıl İngiltere merkezli Londra Kraliyet Coğrafya Derneği tarafından Dünya üzerinde yaşayan en önemli canlılar olarak ilan edilen arılar, artan sıcaklıklar nedeniyle ciddi tehdit altında bulunuyor. Londra ile Ottawa Üniversiteleri’nde görev yapan araştırmacıların yaban arıları üzerinde yapmış olduğu araştırmaya göre söz konusu hayvanlar, küresel ısınma nedeniyle “toplu yok oluş” durumuyla karşı karşıya.

66 adet yaban arısı türünü 115 yıla yayılan coğrafi kayıtlara göre inceleyen araştırmacılar, canlıların nüfus hareketlerini bölgesel sıcaklık değişimleri ile kıyaslayan bir model geliştirmiş. Elde edilen sonuçlar ise sıcaklık artışlarıyla yaban arısı nüfusunun düşüşü arasında belirgin bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Aynı araştırma, arıların artan sıcaklıklardan kaçmak için yüzyıllardır koloni olarak yaşadıkları bölgelerden uzaklaştığını ortaya koyuyor.

Araştırmada görev alan ekibin lideri Peter Soroye bu konuda yaptığı açıklamada, “Sıcaklıkların arttığı bölgelerde nüfusun ortadan kaybolmaya başladığını gördük. İklim değişikliğinin hayvanların yok olmasına neden olacak riskler oluşturmaya başladığını zaten bir süredir biliyorduk. Ortaya koyduğumuz çalışmada, neden ve nasıl sorularına cevap olabilecek çıkarımlarda bulunduk. Çok daha sık tepe noktalara çıkmaya başlayan sıcaklıkların, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki türlerin yok oluşuna sebebiyet verdiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmış.

Hayatta kalma şansında %30'luk azalma

Araştırmada dikkat çekilen noktalardan biri de arıların daha soğuk bölgelere yaptıkları göç olmuş. Ancak ne yazık ki nispeten serin bölgelere yapılan göç sonucu oluşturulan koloniler, genel kaybın oldukça gerisinde kalmış. Araştırmacılara göre bir insan neslinde, arıların ilgili bölgede hayatta kalma şansları %30 kadar azalmış durumda.

Soroye’e göre arı nüfusu eğer aynı oranda azalmaya devam ederse bu türlerin çoğu, önümüzdeki birkaç on yılda yok olacak.

Artan sıcaklıklar, yaban arılarının toplu olarak yok olmasına neden olabilir Tam Boyutta Gör

Arıların en önemli özelliklerinden olan polinasyonun (bir çiçeğin erkek organındaki polenin başka bir çiçeğin dişi organına ulaşması) dünyadaki tarımsal faaliyetlerin %70’inin de sorumlusu olduğunu ifade eden araştırmacılar, bu durumu ortadan kalkması halinde faunanın da (belirli bir bölgede, devirde ve/ya biyosferde yaşayan hayvanların tümü) var olamayacağı belirtiliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim