Anlık Bildirim

Ati GX2' ye cevabını hazırlıyor - (RV560 - RV570)

Ati 80nm üretim teknolojisine geçeceğini ve bu geçiş sürecinin ilk meyvelerinin RV560, RV570, RV516 ve RV505 ile olacağını kısa bir süre önce açıklamıştı. 80nm' e geçiş ile beraber GPU' ların güç tüketiminin düşmesi ve doğal olarak ısı sorununun azalmasına ek olarak entegre komposite motor sayesinde yeni GPU' lar tek kart üzerinde CrossFire desteği kazanacaklar. PEX 8532 adındaki köprü yonga sayesinde aynı kart üzerindeki iki GPU, 16X PCIe grafik portu band genişliğini 8-8 olarak bölüşüyorlar ve tek kart ile CrossFire performansı sağlanıyor. PCIe portunun band genişiğindeki esneklik sayesinde anakart üzerinden yapılan paylaşım küçük bir köprü sayesinde tek kart üzerinden yapılabilir hale geliyor. Resimden de görebileceğiniz gibi GPU' lar ile hemen hemen aynı boyutlara sahip olan köprü yonga sadece 7 watt güç tüketiyor ve dolayısı ile soğutmaya dahi gerek duymuyor. Benzer bir çözümü daha önce burada haberini verdiğimiz gibi nVidia BR03 köprüsü ile GX2 serisi kartlarda yapmıştı. Ati' nin çözümünden farklı olarak iki farklı pcb' yi üst üste koyarak SLI desteği kazandıran nVidia' ya nazaran Ati' nin üretimi daha mantıklı gözüküyor. Zira ince soğutucu gerekliliği ortadan kalkıyor, üreticilerin daha esnek ve yaratıcı olmasına yardımcı oluyor.

PEX 8532 yongasının ilk çalışan örnekleri daha önce burada haberini verdiğimiz gibi HIS ve GeCube' ün Gemini serisi X1600 GPU' ları (RV530). Ati bu kartları daha çok yeni gelecek olan RV560 ve RV570 için önayak olarak üretmiş gibi duruyor. Bir nevi nVidia' nın GX2 serisine daha sağlıklı ve sorunsuz cevap verebilmek için altyapı çalışmaları diyebiliriz.

Ati' nin CrossFire' ı nVidia SLI' a göre çok daha esnek olduğun bilinen bir gerçek. Öyleki daha önce yine burada haberini verdiğimiz gibi kartlardan biri isteğe göre fizik motoru olarak bile kullanılabiliyor. Aynı şekilde Gemini serisi ve bu serinin beklenen üyelerinden dual RV570 olan tek ekran kartında, bir GPU grafik motoru olarak çalışırken diğer GPU isteğe göre fizik yada grafik motoru olarak çalışabilmeye olanak sağlıyor. Son olarak, çift GPU tek karta sığdırıldığı zaman normalde kullanılabilen 4 DVI portu 2 ile sınırlı kalmaması için DMS59 adı verilen 2 adet DVI çıkışını tek bir porttan sağlayan arabirimden iki adet kullanılmış.


DMS59 arabirimi

Tek kartta çift GPU çözümleri şimdiye kadar hep prototip olarak kalan projeler oldular. nVidia GX2 serisi kartlar ile iki pcb' yi tek PCIe slotuna takarak olaya yeni bir boyut kazandırsada olay aynı mantık. Fakat GX2 sayesinde bu tarz kartlar resmiyet kazandı diyebiliriz ve olayın farkına varan Ati RV560 ve 570' in Gemini vesiyonları ile nVidia' ya cevap verme hazırlığında. nVidia' nın aksine tek pcb kullandığı için ince tasarımlı soğutucu mecburiyeti olmaması ve GPU' lardan birini fizik motoru olarak kullanabilmeye olanak sağlaması gibi esnek özellikler Ati' yi hayli avantajlı konuma getiriyor. Tek sorun bu kadar uzun kartın her kasaya kolayca sığmayacak olması. 80nm RV570 ve RV580' lerin Ağustos yada Temmuz ayı civarında piyasada olması bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim