Anlık Bildirim
Sıradaki Video

Kasası sağlam eğitim dizüstüsü “Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik“

Bu videoda Dynabook Satellite Pro E10-S eğitim odaklı dizüstüyü deniyoruz. Güçlendirilmiş gövde, düşmeye karşı dayanıklılık, kopmayan tuşlar, fansız ve sessiz ama başka neler sunuyor?

Arkasında aslında Toshiba’nın olduğu, eğitim faaliyetleri düşünülerek geliştirilmiş bir dizüstü bu. Dayanıklılık, taşınabilirlik, en önemlisi de uygun fiyat amaçlanmış.

Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik Tam Boyutta Gör

Sert plastik bir gövdeyle geliyor, standart bir dizüstü bilgisayarın aksine tüm çerçevelerin kauçuk bir malzemeyle sarıldığını görüyoruz, çarpma ve düşme esnasındaki şoku emiyorlar, çatlamıyor veyahut kırılmıyorlar. Klavye etrafı bu kauçuk ile bütünleşik, alttaki kapağı vidalarıyla açabiliyorsunuz.

Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik Tam Boyutta Gör

1.1KG ağırlığında ve 19.9mm kalınlığında, genel itibarıyla bir defter boyutlarında diyebiliriz, tek elinizle, koltuğunuzun altında rahatlıkla taşıyabileceğiniz kadar kompakt. Ekran 180 derece açılanabiliyor, kullanışlılığın yanısıra bir kaza anında ekranı en geriye itip menteşelerden kırma ihtimalini ortadan kaldırmışlar. İçinde hareketli parçalara sahip bir HDD değil SSD var, SSD’yi fiziksel hasarla bozabilmeniz pek olası değil. İçerisinde bir fan da yok, mütevazı yonga dolayısıya ihtiyaç duymuyor zaten. 40W’lık böyle küçük bir adaptörü var, kendi gibi taşıması kolay. İçindeki 45.6W/h’lik bataryayla %80-%100 arası ekran parlaklığı, %80 civarı ses olmak üzere 7 saat civarı kullanım süresi elde edebildim.

Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik Tam Boyutta Gör

Giriş çıkış anlamında gayet iş görür bir kurulum var. Solunda güç girişi, tam boy bir HDMI portu, USB 3.0 Tip A portu ve Tip C portu, sağında RJ-45 portu ki çoğu dizüstüde artık yok, 3.5mm kombo jack, bir USB 3.0 Tip A portu daha ve Micro SD kart okuyucu var, gri buton da güç butonu.

Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik Tam Boyutta Gör

11.6 inçlik bir ekran, 768P LCD bir ekran, mat kaplamalı, bu da güneş ışığı altında aynaya dönmesini engelliyor, ekrandakileri yine görebiliyorsunuz. Çözünürlüğü 11.6 inç için yeterli düzeyinde, metin okurken veya yazarken yorucu değil. Renklerin sapmaması için bakış açınızı iyi ayarlamanız icap ediyor, bilginiz olsun. Çerçeveler kalınca, maliyet hesabının da bir sonucu tabii ama bir yandan da dayanıklılığın bir parçası oluyor. 720P webcam’i var, gürültü engellemeli mikrofonarı var, çevrimiçi eğitimde olmazsa olmazlar, şimdi karşıya gidecek görüntünün ve sesin kalitesini kendiniz görün dinleyin.

Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik Tam Boyutta Gör

Klavye. Dışarıdan bakınca standart çiklet bir klavye ama Dynabook bu tuşları sabitlemiş, yani bu tuşları çıkartamıyorsunuz, çıkarmak isteyeceğinizden değil, bir şey takılır veya öğrencinin biri inat eder tuşu kaldırır alır ya, onu engellemek için, toplamda dayanıklılık anlamında yine bir önlem. Klavye küçük, alışması zor olur mu? Hayır, aralarındaki mesafe iyi ayarlandığı için sıkış tıkış değil, yön tuşları da var, bileklerinizi gereksiz kırmaya gerek bıraktırmıyor, hatta alıştıktan sonra oldukça hız kazanabileceğiniz bir klavye, ben beğendim. 

Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik Tam Boyutta Gör

Touchpad öyle minyon boyutlarda değil, gayet kullanılır boyutlarda. Alt bölgesi tıklanabilir halde, sertlikleri normal, imlecin keskinliği de normal, böyle kompakt dizüstülerde yanımda ekstra bir fare taşımak istemem ben, çok gerek kalacağını da sanmıyorum gerçi, touchpad yeterli.

Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik Tam Boyutta Gör

Kalbinde Intel Celeron N4000 var, 2 çekirdekli, 2.6GHz’e kadar çıkabiliyor, genel olarak enerji tasarrufu odaklı, tekli işlemlerde ve ofis uygulamalarında yetebilecek bir işlemci. 8GB RAM eşlik ediyor, birkaç sekme açıkken tekrar önbellekleme yapmadan internette sörf mümkün, Zoom ve Microsoft Teams’te sorunsuz çalışıyor. Depolama tarafında 128GB’lık bir SSD bulunuyor, biçimlendirme ve sistem dosyaları derken 102GB kullanılabilir alan var. İşlemci tasarruf odaklı bir işlemci ama SSD sistemi atik kılıyor, uzun vadede sistemlerin yavaşlamaması için SSD şart. 

Wi-Fi modülü 802.11ac standardında, dolayısıyla 2.4GHz ve 5GHz yayınlarına bağlanabiliyorsunuz, özellikle menzilini test ettim, 75 metre/karelik dairenin bir ucundan diğer ucuna sorunsuz bağlandı, stabilite sorunu yok.

Dynabook Satellite Pro E10-S'yi denedik Tam Boyutta Gör

Dynabook Satellite Pro E10-S. Amacı net, dayanıklılık. Kauçuk çerçeveler, çizilmeye dayanıklı sert plastik gövde, 180 derece ekran, sabitlenmiş tuşlar, güçlendirilmiş şarj bağlantı yuvası, SSD kullanımı, fansız tasarım, yani hor kullanılacağı durumlara karşı önlemler alınmış bir makine. Windows’u kurulu olsun, öğretmen gerektiğinde uzaktan yönetim yapabilsin, Intune for Education ile mesela ve her şeyden önce sağlamlık, uygun fiyatı benim için önceliklidir diyorsanız Satellite Pro E10-S ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. 

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim