Anlık Bildirim

FSP VGA POWER - ekran kartları için özel güç kaynağı

Günümüzde işlemcilerin 100w üzerinde güç tüketimi artık standart sayılıyor. Ekran kartları da giderek daha fazla güç tüketmeye başlıyorlar. Öyle ki, nVidia' nın çift 7900 GPU taşıyan Quad ekran kartları 150w' a kadar çıkan güç tüketimleri ile merkezi sistem PSU' sunu oldukça zorlar hale geliyorlar. Hatta bunlardan 2 adet kullanıldığı zaman 300w güç tüketimi ortaya çıkıyorki bu da başlı başına ayrı bir güç kaynağı ihtiyacı demek oluyor. Bunun yanında çift çekirdekli işlemci, raid sabit diskler derken 500watt' lık güç kaynakları artık yetersiz gelmeye başlıyor.

Sisteminde zaten kaliteli güç kaynağı bulunanlar ve bunu değiştirmek istemeyenler yada güçlü dolayısı ile boyutları büyük olan güç kaynakları için kasaları uyumsuz olan kullanıcıları düşünen FSP, sadece ekran kartılarını beslemek üzere tasarlanmış 300W gücündeki 5.25" lik yuvaya oturan güç kaynağını duyurdu. Kasadaki konumu dolayısı ile ancak 2 adet 40mm' lik fan ile kendini soğutabilen PSU, doğal olarak biraz sesli çalışmak zorunda kalıyor. Fanların ön tarafa konumlandırılması onları daha kolay duyulur hale getirmiş. X-bitlabs yaptığı incelemede, PSU yük altındayken fanlarının sesinin, güncel ekran kartların seslerini duyulmayacak hale getirecek kadar arttığını söylemiş.

FSP VGA POWER  -  ekran kartları için özel güç kaynağı
FSP VGA POWER  -  ekran kartları için özel güç kaynağı

Normal güç kaynakları kadar komplike duruyor

PSU' nun içine baktığımızda oldukça dolu olduğunu görüyoruz, zira kaliteli 300W' lık sistem PSU' larından hiç bir farkı yok gibi. Ekran kartlarını beslediği için doğal olarak sadece 12V çıkışa sahip olan psu, bu hatta 25A ya kadar destek olabiliyor. PCI slotlarına takılan kapak sayesinde şebekeye bağlanan PSU' nun arkasında sizinde görebileceğiniz gibi bir molex girişi var. Sistem PSU' sunun boş molexlerinden biri buraya takılıyor ve ana PSU çalışmaya başladığını bu şekilde fark eden FSP otomatik olarak devreye geçiyor. Başka herhangi bir switch yada anahtara ihtiyaç duymadan kendini açıp kapatabilmesi çok pratik ve kullanışlı bir özellik.

FSP VGA POWER  -  ekran kartları için özel güç kaynağı

Karanlık ortamda kasa önü görüntüsü ve şebekeye bağlanması için pci aparatı

Kullanıma geldiğimiz zaman, günümüzde tek çekirdekli ekran kartlarından en fazla güç çekeni 120w ortalama ile X1900XTX, bunun 50w kadarı PCIe portu üzerinden sağlanıyor ve ekstra güç girişi ile sağlanabilecek olan destek 70w civarında kalıyor. Yani FSP vga power ekran kartlarının bütün yükünü merkezi PSU' dan alamıyor. Bu şu demek oluyor, quad SLI sistem kursanız bile FSP vga power a binecek olan maksimum yük 150-200w civarında kalıyor.


Piyasadaki en aç kart X1900XTX bile ekstra güç girişinden 72w çekiyor. Ayrıca 7900GT'nin düşük güç ihtiyacına dikkat

Yapılan testlerde %85 civarıdna verimlilik gösteren FSP vga power, stabil voltaj değerleri ile göz doldurmuş. Fakat sesli çalışması, ekstra 5.25" sürücü yuvasına ihtiyaç duyması onu standart kullanıcıların hedefi olmaktan çıkarıyor. Zaten kaliteli olan güç kaynaklarını değiştirmek istemeyen maksimum overclock tutkunları, güncel ekran kartlarının güç ihtiyaçlarını karşılayacak boyutlardaki güç kaynakları için kasalarında yer bulamayan kullanıcılar için mantıklı bir çözüm gibi duran FSP vga power yurt dışında 150 dolar civarı fiyat ile satılıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim