Anlık Bildirim

Intel, 4 çekirdekli işlemcileri görücüye çıkardı; ilk Quad Core testleri

Oy Ver

Intel, 2007 yılından önce piyasaya sürmeyi planladığı 4 çekirdekli (Quad Core) işlemcilerini, Tayvan'ın baş kenti Taype'de gerçekleştirdiği Intel Developer Forum'da sergiledi. 2007 yılından önce piyasada olmaları beklenen ilk 4 çekirdekli işlemciler, sunucu pazarına yönelik olacaklar.

Intel Developer Forum'da çalışır halde sergilenen Clovertown kod isimli işlemci, 2 adet çift çekirdekli yapının bir arada paketlenmesinden oluşmakta. Yani 4 çekirdekte aynı silikon plaka üzerinde değil, ikili gruplar halinde tek pakette bulunmaktalar. İşlemci içerisinde bulunan her ikili birim, 4MB ortak tambon belleğe sahip, işlemcinin 4 çekirdeği ile birlikte toplam 8MB tampon belleği bulunmakta.

65nm üretim süreci ile üretilen Clovertown'un sergilenen ilk örneği 2GHz hızında çalışmakta. HKEPC'in aktardığı habere göre oldukça popüler olan ve çok işlemcili sistemleri destekleyen Cinebench 9.5 test programı ile yapılan testlerde işlemci, 1723 puan almış (Hızı 2.6GHz'e çıkartılmış Opteron 165 testten 700 puan almakta). Aynı testin tek çekirdek için verdiği skor ise 365 olarak kayıt edilmiş.

Intel'in, Clovertown'un yanında Tigerton kod ismini taşıyan bir diğer 4 çekirdekli işlemci üzerinde de çalışmaları devam etmekte. Clovertown, 2 soketli sunuculara kadar destek verirken (aynı anda 2 adet 4 çekirdekli işlemci, toplamda 8 çekirdek) Tigerton, 4 ve daha üstü soketli sunuculara yönelik desteğe sahip. Ayrıca Intel'in 4 çekirdekli mobil işlemciler üzerine planları olduğu gelen haberler arasında. Çekirdek sayısının fazla oluşu güç tüketimini arttıran bir etki olsada, Intel'in çift çekirdekli mobil işlemcilerinde güç tüketiminden tasarruf yapılabilmesi için çekirdeklerden biri kendini kapatabilmekte. Aynısı 2 den fazla çekirdekli işlemcilerde de uygulanarak güç tüketimi sorunu bir nebze hafifletilebilir.

Çift çekirdekli işlemcilerle yeni tanışmışken şu an için sadece sunucu tabanlı olsa da, 4 çekirdekli işlemcilerin bu kadar erken piyasaya çıkıyor olmaları oldukça heyecan verici. 4 çekirdekli işlemciler konusunda AMD'de boş durmamakta. Bir çok yerde kapalı kapılar ardında 4 çekirdekli Opteronları sergilediği belirtilen AMD'nin 2007 yılı içinde ilk 4 çekirdekli işlemci örneklerini piyasaya sürmesi bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim