Anlık Bildirim

Intel yeni yıla 2MB önbellek dopingi ile giriyor - Pentium 4 6xx

Oy Ver
Şu anki Prescott çekirdeği ile 4 GHz' e çıkamayacağını daha önce açıklayan Intel, Pentium 4 serisini 2005 yılında da MHz olarak hızlandıramayacağı için başka yönlerden geliştirmeye karar verdi. 1 MB L2 önbellek sunan 5xx serisinin geliştirilmiş hali olan 6xx serisi, 2 MB ikinci seviye önbellek, güncel işlemcilerinde bulunan güç ve sıcaklık koruma özelliği olan Speed Step' in gelişmiş hali olan EIST ve 64bit işletim sistemlerine destek vermek için simultane EM64T komut desteğine sahip.


Japon kaynaklı bir internet sitesi olan HkePC, bir şekilde eline geçirdiği bu yeni seri işlemciyi test etmiş ve sonuçlar aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi hiçte fena değil. Büyük önbelliğin avantajını kullanan 3.6 GHz hızındaki 660, 10' a varan farklar yaratıyor. Önbelleğin önemli olmadığı uygulamalarda ise fark yok. Farkın en çok olduğu yer olan grafik uygulamaları ise Intel' in AMD işlemcilere karşı en zayıf kaldığı bölüm. Buda başka illginç bir ayrıntı.


MHz olarak büyütemediği işlemcilerini başka şekilde geliştiren Intel, bu yeni çekirdeği çift kullanarak en büyük performans artışını elde etmeyi düşünüyor. 2005' in üçüncü çeyreğinde x20 (2.8GHz), x30 (3.0GHz) ve x40 (3.2GHz) olmak üzere 3 farklı çift çekirdek işlemcisi üretmeyi planlayan Intel, işlemcilerine herbir çekirdek için 1MB olmak üzere toplam 2MB ikinci seviye önbellek, EIST, EM64T, bir bakıma virus koruma özelliği diyebileceğimiz XD-bit teknolojisi ve 800 MHz fsb hızı gibi özellikler bulunuyor. Xeon' larda olması beklendiği gibi hem çift işlemci hem Hyper Threading değil, sadece çift işlemci olarak çalışan bu işlemcilerin kod adı Smithfield. Akıllara gelen bir sorui zaten çok ısınan Prescott çekirdeğinin 2 tanesini bir arada, çalışma sıcaklığında tutmak mümkün olabilecek mi? Intel' e göre sınır hızda çalışmayan (3.2 GHz) ve EIST teknolojisi ile senkron bir şekilde çalıştırılarak iki çekirdeği soğutmak mümkün olabilecek. Bekleyip göreceğiz. Tabi unutulmaması gereken diğer birşey de fiyatlar, x20 800 ila 1100 dolar arası bir fiyat ile satışa çıkacak iken x40' ın 1400 dolar seviyesini geçmesi bekleniyor. Ki bu fiyatlar şu an için çok astronomik, hitap ettiği kitle Xeon' un hakim olduğu server uygulamaları değil ise hangisi çok merak ediyoruz.

Intel yeni yıla 2MB önbellek dopingi ile giriyor  -  Pentium 4 6xx

MHz arttırmanın yersiz olduğunu yeni yeni anlayan ve 3.6 GHz' den yukarısında da fazla başarılı olamayan Intel, uzayan iş hattı ile popüleritesini kaybeden Prescott' a eklenen ekstra ön bellekler ile performans eksikliğini telafi edecek gibi ve 6xx serisi ile bir miktar hız dopingi sağlamış gibi gözüküyor. AMD' yi 64 bit teknolojisine erken geçmekle suçlayan Intel, bu işlemcilere 64 bit işletim sistemlerini desteklemek için AMD' den örnek aldığı ve onunki kadar başarılı olmayan EM64T komut setinin de ne kadar başarılı oşacağı şimdilik mechul.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim