Anlık Bildirim

Microsoft' dan iPod' a rakip - Zune

Oy Ver
Apple iPod' larını güncelleyerek pazardaki yerini sağlamlaştırmayı planlarken, bir zamandır internette söylentileri dolaşan Microsoft' un taşınabilir medya oynatıcıları (PMP) resmi olarak duyruldu. Şimdiye kadar "Argo" adı ile duyurulacağı bilinen yeni ürünlerin adı "Zune" olarak açıklandı. Toshiba' ya üretim yaptıran Microsoft' un Zune serisi medya oynatıcıları ile ilgili detaylar daha önce FCC adlı site tarafından Toshiba 1089 adı ile prototip ürün incelemesi yapılarak duyrulmuştu.

Burada incelenen prototip ürüne göre, Zune 30Gb kapasite, 802.11b/g kablosuz bağlantı, radyo alıcısı, 3" LCD ekran ve USB 2.0 gibi özellikler ile beraber gelecek. Microsoft açıklanan bu özelliklerin hepsini onaylamış durumda ve daha fazlasını vaad ediyor. WMA, MP3, AAC, JPEG,WMV, MPEG-4, H.264 medya formatlarını destekleyecek olan Zune, 12 saat ses dosyası oynatma ve 3.5 saat video dosyası oynatma pil ömrüne sahip. 640x480 TV çıkış görüntüsü verebilen Zune, diğer Zune' lar üzerinden kablosuz dosya transferine destek veriyor ve ekranı hem yatay hem de dikey video oynatabiliyor. 158 gr ağırlığındaki Zune, 112 x 61 x 14.7 mm boyutlara sahip ve 3 farklı renk seçeneği ile gelecek (siyah beyaz ve kahverengi)

Apple' ın iTunes adlı yazılımına karşılık olarak Zune Marketplace' i duyuran Microsoft çok geniş bir tabana yayılmış olan Windows işletim sistemi sayesinde bu arabirimi çok kolay adepte edebilecek güce ve altyapıya sahip. Zune Marketplace ile beraber kullanıcılar örnek müzik parçalarını, ev yapımı kayıtları, şarkı listelerini ve resim gibi dosyları paylaşabilecekler. Paylaşılan şarkılar 3 gün içinde en fazla 3 kere dinlenebilecek, ve işaretlenip daha sonra Zune Marketplace' den satın alınabilecek.

Microsoft' dan iPod' a rakip - Zune

Daha önceden Toshiba tarafından duyrulan, Zune' un prototip hali Toshiba 1089

Zune Marketplace, belirttiğimiz gibi iTunes' a alternatif olarak planlanmış ve aynı zamanda medya oynatma, albüm-video yönetme, kayıt etme gibi özellikleri ile tam bir multimedya merkezi. Kullanıcılar bu arabirim üzerinden istedikleri bir şarkının parasını ödeyip satın alabilecekler, yada Zune şifresi satın alıp bu süre içinde istedikleri kadar şarkı indirebilecekler.

Bu arada Microsoft Zune' lar ile beraber kullanılmak üzere 3 yeni aksesuar daha duyurdu. Bunlar Zune Car Pack (fm radyolu araba şarjı), Zune Home A/V Pack (AV görüntü çıkış kablosu, masaüstü port, güç adaptörü ve kablosuz kumanda) ve Zune Travel Pack (kulaklık, kumanda, seyahat çantası, ve güç adaptörü). Bu aksesuarlar ile beraber oldukça güçlü hale gelen Zune' un hitap ettiği kullanıcı kitlesi de maksimum seviyeye çıkıyor.

Microsoft, oyun konsolundan sonra PMP (taşınabilir medya oynatıcı) pazarına da el attı. Sony' nin oyun konsolundaki hegamonyasına rağmen, yazılım gücü sayesinde XBox ile oldukça başarılı bir grafik çizen Microsoft, bizce kendisi için oyun konsoluna göre çok daha kolay gözüken PMP pazarında iPod' un başarısına büyük darbe vuracak gibi duruyor. Fiyat konusunda henüz Microsoft tarafından yapılmış bir açıklama yok fakat internette dolaşan söylentilere göre 30Gb kapasite sunan Zune 260$ gibi bir fiyat ile sunulacak ve 30Gb' lık yeni iPod' un aşağısında konumlanacak. Fiyat avantajı, Microsoft' un yazılım gücü ve desteği, 3" LCD ekran ve kablosuz bağlantı gibi özellikler göz önüne alındığında Zune' un iPod karşısında başarılı olmaması için herhangi bir neden yok gibi gözüküyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim