Anlık Bildirim

Nehalem'in hız aşırtma performansı; Core i7 XE 965 ile 4.2GHz

Oy Ver

Intel'in Nehalem kod adlı yeni nesil mikroişlemci mimarisini temel alan Core i7 serisi işlemcilerinin hız aşırtma performansları da netleşmeye başladı. Yeni mimari ile birlikte entegre bellek kontrolcüsüne geçiş yapan Intel'in kullanıma sunacağı yeni modellerinin an itibariyle satılmakta olan mevcut işlemcilerin ulaştığı yüksek saat hızlarına ulaşılmayacağı düşünülüyordu fakat gelen rakamlar Nehalem jenerasyonuyla da yüksek frekans değerlerinin görülebileceğini işarete ediyor.

Intel'in Kasım ayında kullanıma sunacağı üç yeni Nehalem modelinin en iddialısı ve Extreme kulübüne üye olan tek modeli Core i7 XE 965'in hız aşırtma potansiyelini gözler önüne seren yeni bazı ekran görüntüleri yayınlandı. Çarpan kilidi açık olarak gelen ve standart olarak 3.2GHz'de görev yapan işlemci yapılan ilk denemelerde 4.2GHz'e çıkartıldı.

Nehalem'in hız aşırtma performansı; Core i7 XE 965 ile 4.2GHz

Yapılan çalışmalarda çarpanı 21x olarak belirlenen işlemcinin çalışma gerilimi ise 1.72v'ye çıkartılmış. Tabii gerilim düzeyinin Intel'in önerdiği seviyeinin bir miktar üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var. Zira daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere Nehalem için önerilen maksimum gerilim seviyesi 1.65v. X58 yonga setli anakart üzerinde 1600MHz'de (8-7-7-24 zamanlamalarıyla) çalışan 3 kanal DDR3 kiti ile teste alınan işlemcinin bazı test sonuçları da yayınlandı.

Nehalem'in hız aşırtma performansı; Core i7 XE 965 ile 4.2GHz

1GHz'lik artış ile saat hızı 3.2GHz'de 4.2GHz'e çıkartılan mühendislik örneği Core i7 XE 965, 3DMark Vantage testinde 25663 puanlık işlemci skoruna imza atarken CPU 1 testinden 3596.76 plan/sn, CPU 2 testinde ise 32.87 step/sn'lik sonuçlara imza attı. Everest'te yapılan bellek bant genişliği testinden ise 16,000 MB/sn'lik sonuç elde edildi. Tabii kullanılan işlemci ve muhtemelen anakart mühendislik örneği olduğunu ve özellikle anakart tarafında olgun örneklerle yapılacak denemelerde skorların gelişebileceğini de hatırlatalım.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim