Anlık Bildirim

Oyunlarda bulunduğunuz ortamın kokusunu hissetmeye ne dersiniz? Virtual Smells inventor

Oy Ver

Gün geçtikçe gelişen donanım bileşenleri sayesinde artık evlerimizdeki Pc lerde sinema kalitesine yakın oyunlar oynayabiliyoruz. Half Life 2, Doom3 gibi çok gelişmiş grafiklere sahip oyunlar, bizlere gerçekten bir olayın içindeymişiz hissini verecek kadar etkili grafiklere ve ses efeklerine sahipler. Peki oyunlarla kullanıcı arasındaki etkileşim sadece grafik kalitesini daha uç noktalara taşıyarak arttırılabilirmi?

Evet belki biraz daha faydası olur ama şu noktadan sonra ses ve grafik kalitesindeki artışlar kullanıcıya daha fazla etkileşim ve olayı yaşıyormuş hissi vermeyecektir. PlayStation ile hayatımıza giren titreşimli gamepadler gibi oyun içi tepkimeleri fiziksel hareketlere çevirebilen oyun cihazları ile kullanıcının oyun ile etkileşimi bir üst seviyeye taşınabilir.

Oyundaki fiziksel tepkimeleri kullanıcıya aktarmak sözünü ettiğimiz titreşimli gamepadler ile rahatlıkla yapılabiliyor ama ya bulunduğunuz ortamın havasını, toprağın yağan yağmur sonrasındaki kokusunu yada ateşlediğiniz bir silahın barut kokusunu hissetmek nasıl olurdu? Gerçekten inanılmaz geliyor ama Virtual Smells inventor size oyun içinde bulunduğunuz ortamın kokusunu oluşturmak için dizayn edilmiş yaratıcılığın son ürünü bir cihaz.

Bilgisayara USB portundan takılan Virtual Smells inventor, XBox gibi oyun konsollarınada uyumlu. Kolay değiştirilebilir koku kartuşlarının her birinde 1 adet ana koku var ve 2 kartuş takılarak arada karışımlar yapılıyor, bu sayede ara kokular elde edilebiliyor. 4 farklı ana koku içeren kartuş cihazla birlikte piyasaya sürülecek ve oyuncular o an oynadıkları oyuna göre 2 li kombinasyonlar yaparak kartuşları cihazda kullanacaklar. 4 ana kokudan karışımlar yaparak 200 farklı koku oluşturabiliyor. Oyunun oynanma sıklığına göre kartuşlar birkaç ay değiştirilmeden kullanılabiliyorlar.

Sadece oyun sektörü için değil, film ve televizyon reklamları içinde kullanılması düşünülen Virtual Smells inventor, 6-9 ocak 2005 tarihleri arasında Las Vegas'da yapılacak olan uluslararası CES show da kullaıcılara tanıtılacak. Satış fiyatı için henüz tam bir rakam belli olmasada 200-300$ arasında olacağı tahmin ediliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim