Anlık Bildirim

PCIe anakartınızda AGP ekran kartı - ATOP

Oy Ver
Son zamanların gelişim gösteren firmalarından olan Albatron, oem firmalara üretim yapan markadan artık kalbur üstü bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Ek kartlar ile değişik işlemcileri destekleyerek, çevirici adaptörler konusundaki iddasımı kanıtlayan Albatron, şimdi de PCIe anakartlarda AGP8X ekran kartlarını kullanabilmenize olanak sağlayan ATOP' u (AGP-To-PCIe Bridge Card) duyurdu.

Her türlü ekran kartının AGP modelinin hala üretimde olması ve şu anki duruma bakıldığında bu durumun uzun süre devam edeceği düşünülürse, büyük miktarda para ödeyerek aldığı AGP ekran kartnı değiştirmemek için yeni sistemlere geçemeyen kullanıcılar için bu adaptöre oldukça işe yarayacak gözü ile bakılabilir. Fakat durum gerçekte böyle mi? Bu soruya cevabımız hayır. Çünkü ATOP' u PCIe portuna taktığınız zaman üzerine takacağınız AGP kart oldukça yükselmek zorunda kalıyor. Dolayısı ile güncel kasalarda dahi bu tarzda bir çözüm düşünemiyoruz.

Prototip resminden görebildiğimiz kadarı ile ATOS, resimlerde görüldüğü gibi düşük profile sahip GeForce 6200 ile birlikte kullanıldığında standart kart boyutlarına ulaşıyor ve her türlü kasaya sorunsuzca monte edilecek hale geliyor.

PCIe anakartınızda AGP ekran kartı  -  ATOP

Ancak düşük profilli bir ekran kartı ile beraberken kullanışlı

Performansı hakkında, Albatron' un yaptığı maksimum %10' luk bir fark oluşacak açıklamasından başka net bir bilgiye sahip değiliz. İlginç olan bir durum ise Ati'nin PCIe kartlarına köprü yonga ekleyerek AGP' ye çevirme operasyonunu aylardır tamamlayamamış olması. Albatron maksimum %10'luk performans kaybı ile bu tarz bir soket üretebildiyse, Ati' nin bu işi çok daha hazlı yapabilmiş olmsı gerekiyordu. Zaten üretim sıkıntısı çektiği bilinen Ati' nin AGP' ye geçiş dönemindeki sıkıntısının altında maddi sorunlar yattığı çeşitli kaynaklarca belirtiliyor.

Sonuç olarak, Albatron' un PCIe anakartınızda, AGP ekran kartlarını kullanmanızı sağlayacak ürün diye tanıttığı ATOP, bizce vaadettiğini tam anlamı ile karşılayamıyor. Bir kere sadece low-profile kartlar ile birlikte kullanılma zorunluluğu çok sınırlayıcı bir faktör. İleride çıkacak olan diğer low-profile kartlar ile birlikte kullanabildiğimiz seçenekler artacaktır mutlaka. Ayrıca ek köprü stabilite sorunu yaratacak mı? yada performans kaybı %10' un altında kalabilecek mi? gibi sorular da ancak ürün tam olarak çıktığı zaman test edilince açıklığa kavuşacak. Bu arada ATOP' un fiyatının 20 dolar civarında olması bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim