Anlık Bildirim

Ricoh'dan şifre korumalı CD-R ; EncryptEase CD-R

Bilgisayarlarımızda yabancı kişiler tarafından görülmesini istemediğimiz bir çok resim, not ve benzeri döküman bulunmakta. Bu tip dökümanların bulundukları bilgisayarları şifrelemek yabancıların ulaşımını büyük ölçüde engellemekte. Peki ya bu özel bilgileri bilgisayar dışında depolamanız gerekliyse! Bu durumda bilgilerinizi izinsiz gözlerden nasıl koruyacaksınız? Ricoh yeni EncryptEase yazılabilir CD serisiyle depolanan bilginin şifrelenmesini ve sonrasında tekrar okunmasını oldukça kolaylaştırıyor.

EncryptEase CD'lerin içlerinde daha önceden yüklü olan bir program sayesinde, hangi bilgisayarda olursanız olun CD'ye bilgi yazmak ve okumak için bir başka medyaya ya da programa ihtiyaç duymuyorsunuz. Ricoh'un ürünlerinde RR logosu ile yer alacak olan Hybrid teknolojisini taşıyan EncryptEase yazılabilir CD'ler, yazılımın yüklü olduğu CD ROM ve içine bilgi yazılabilecke alan olan CD-R yi bir arada bulunduruyorlar.

Kullanıcı bilgisayarında ilk kez EncryptEase CD-R kullanıcaksa CD'nin içinde önceden yüklü olan yazılımı kurması gerekiyor. İlk kurulum ardından sürücüye her EncryptEase CD-R takışınızda CD'nin içindekileri okumanızı ve CD'ye bilgi aktarmanızı sağlayan program otomatik olarak çalışıyor. CD'ye şifreli olarak yazılan bilgiler, Windows gezgini veya benzeri dosya yönetim programları tarafından görüntülenememekteler.

Kullanıcı 255 karaktere kadar belirlediği bir şifre ile şifrelediği dökümanlarını CD'ye en fazla 40x hızında aktarabiliyor. CD eğer birden fazla oturum destekli olarak yazıldıysa, kullanıcılar değişik zamanlarda kapasitenin hepsi dolana kadar CD'ye bilgi eklemeye devam edebiliyorlar (en fazla 20 kez). CD'ye yazma işlemi bir kaç aşamadan oluşmakta. İlk aşamada program yazılacak dosyaları listeleyip yazma işlemine başlamaya hazırlanıyor. Daha sonra belirlenen şifreye göre şifrelenen dosyalar sabit diskteki bir image dosyasının içine aktarılıyorlar, en son olarak bu image dosyası CD'ye aktarılıyor ve işlem sonlandırılıyor. CD'ye bilgi aktarılan her farklı oturum için farklı şifre belirlenebilmekte.

İçerisinde şifreli bilgi bulunan CD makinaya takıldığında eğer 1 den fazla kez bilgi aktarıldıysa her aktarım ayrı bir tablo olarak görüntüleniyor ve içerikteki dosyalar bu tabloların altında listeleniyor. Kullanıcı hangi dosyaları diske aktaracağını seçtikten sonra kopyala komutunu verdiğinde, bilgileri yazarken belirlediği şifreyi girmesi isteniyor. Eğer doğru şifre girilmez ise kopyalama işlemi gerçekleştirmek mümkün olmuyor.

Özellikle şirket içi yazışmaların ve üzerinde çalışılan projelerin saklandığı veya taşındığı medyaların izinsiz gözler tarafından görülmemesi büyük önem taşımakta. Ricoh'un Hybrid CD ile sağladığı içerisinde kendi yazma ve okuma programı yüklü EncryptEase CD-R'leri şifreleme ve sonrasında okuma işini kolaylaştırarak güvenli bilginin taşınabilirliğini arttırıyor. CD'lerin içinde yüklü gelen program Windows 95 hariç bütün Windows sürümleri ile uyumlu. Böylece kullanıcı sorun yaşamadan her Windows yüklü makinada bilgilerine ulaşabiliyor veya CD'ye tekrar bilgi ekleyebiliyor.

Tanesi 7$'dan satılan EncryptEase yazılabilir CD'ler kullanıcıya 600MB depolama alanı sunuyorlar. Fiyatları bir tek yazılabilir CD için pahalı gibi görünse de, her CD ile kullanıcıya CD yazarken bilgi şifrelemeye yarayan bir yazılımında verildiğini unutmamak gerekli.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim