Anlık Bildirim

SLI ile 2 kat performans !

Dört aydır performansının nasıl olacağı beklenen SLI' ın testleri, artık referans anakart ve beta sürücülerden kurtulup son hali ile sunuldu. SLI denince aklımıza gelen anakart nForce4 nihayet piyasaya çıktı. Haberini burada sitemizde verdiğimiz ASUS A8N-SLI ilk çıkan anakart. MSI ve Gigabyte' ın anakartlarının da hazır olduğu biliniyor. SLI performans değerlendirmelerine geçmeden önce, bu yeni teknoloji hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca toparlayalım;

İlk olarak, Intel için henüz kullanabileceğiniz SLI destekli anakart mevcut değil. Yani SLI kullanmak istiyorsanız şu an için tek seçeneğiniz AMD tabanlı sistemler. nVidia, Intel işlemciler için anakart çipi üretmek üzere Intel ile anlaştı ancak henüz ortada birşey yok. Yine aynı şekilde Ati' de Intel ve AMD sistemler için SLI destekli anakart çipleri üreteceğini açıkladı fakat önümüzdeki sene piyasaya sunulacaklar ve performansları merak konusu. Ekran kartı tarafında işler çok farklı değil. Ati, haberini burada verdiğimiz AMR (SLI) destlekli ekran kartlarını çıkartabilmiş değil, ancak 2005' te hazır olabilecek. Dolayısı ile şimdilik sadece nVidia tabanlı ekran kartlarını kullanabileceksiniz. Fakat nVidia, Ati' nin AMR sistemi le karşılaştırıldığında SLI konusunda çok katı. SLI sistemde kullanılacak kartların ikisininde aynı model olması, aynı bios sürümü yüklenmiş olması, "nVidia SLI sertifikası" onayını almış olması ve iki kartında aynı hızlarda çalışıyor olması gerekiyor, aksi taktirde çok büyük stabilite sorunları oluşabiliyormuş. 66.93 sürücüleri dışında SLI desteği bulunmayan nVidia, en kısa zamanda bütün sürücülerini bu desteğe kavuşturacağını açıkladı. Bütün bunlara ek olarak, 6800GT ve Ultra gibi watt canavarı kartları SLI olarak ve bunlarla beraber sisteminizide sorunsuz şekilde besleyebilecek bir güç kaynağına ihtiyacınız var. Aşağıdaki tablo, Athlon64 4000+ işlemcili sistemin yük altında iken farklı modlarda ne kadar güç çektiğini gösteriyor.

SLI' ın en can alıcı noktası olan çift kart ile iki kat performans iddasının doğru olup olmadığı en çok merak edilen konuydu. Test sonuçlarına bakıldığında yüzde 90 lara varan performans artışı gözüküyor. Buda nVidia' nın iddasının yerinde olduğunu kanıtlıyor. SLI' ın beklenen performans artışını getirmediği bir kaç oyun var fakat bunun henüz daha yeni yeni oturmaya çalışan sürücülerden kaynaklandığı ve zamanla bütün oyunlara göre opimizasyonun yapılacağı biliniyor. Sonuçlara bakıldığında, düşük çözünürlükler ve detaylarda, yani ekran kartına fazla yük binmediği durumlarda, sistem darboğaz oluşturuyor ve SLI' ın getirdiği ekstra performans belirgin hale gelemiyor. Yüksek çözünürlüklere çıkıldıkça ve AA-AF devreye girince sistem performansı darboğaz olmaktan çıkıyor ve yük ekran kartlarına binmeye başlıyor. İşte bu noktada SLI' ın farkı ortaya çıkıyor ve performans belirginleşiyor.

Dikkat edlilmesi gereken diğer bir nokta ise, normal çözünürlüklerde SLI 6600GT tek 6800GT ile genelde yakın performans sergilerken, Çözünürlük arttıkça ve bu çözünürlüklerde AA ve AF devreye girince açığa çıkan yüksek bant genişliği ve hafıza performansı gereksinimine, 6600GT ler SLI modda çalışmalarına rağmen, çok iyi optimize edilmiş hafıza altyapısına sahip olan ve daha yüksek bant genişliği sunan 6800GT' tek başına olduğu kadar iyi karşılık veremiyor ve biraz geriye düşüyorlar. Buradan şöyle bir yorum çıkartılabilir, nVidia SLI' ı sadece ham GPU gücünü paylaşmak için kullanıyor. Yani SLI aktif durumda iken hafıza bant genişliğinde bir rahatlama olmuyor.

SLI ile 2 kat performans !

SLI' ın farkı ortada. Önümüzdeki sene Intel sistemler ile beraber kullanılabilir hale gelecek olan teknoloji, Ati' nin anakart ve ekran kartları ile piyasaya girmesi ile daha yaygınlaşacak ve önümüzdeki senenin performans gözdesi olacak gibi. Aceleci olup SLI' a erken geçmeyi planlayan okuyucularımızın dikkat etmesi gereken birkaç nokta var. Şimdilik 6600GT alırım, sonra yetmez hale gelince bir tane daha 6600GT takıp 6800GT performansını yakalarım diyenlere, yüksek çözünürlüklerde 6600GT ikilisinin 6800GT' nin optimize bellek performansı karşında daha zayıf kaldığını ve geriye düştüğünü hatırlayoruz. Biraz daha bekleyip 6800GT alarak, hem ileriye dönük daha esnek bir yatırım yapabilir hemde şimdiki oyunlarda daha yüksek performans alabilirsiniz.

 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim