Anlık Bildirim
Sıradaki Video

200TL altı, Fiyat/Performans canavarı "Rampage Alpha X incelemesi"

Bu videoda Rampage'ın 200TL altı, Fiyat/Performans canavarı Alpha X oyuncu kulaklığının tasarımını ele alıyor, sürücü detaylarına iniyor, oyunlardaki çevresel ses ve müzik performansını sınıyoruz.
Öncelikle Rampage artık Everest, Snopy ve Addison’un oyuncu odaklı bir çatı markası değil, bundan sonra tek başına, kendi marka algısıyla yol alacak bir marka. Bu yoldaki ürünlerinden biri de Alpha X oyuncu kulaklığı.

Siyah-kırmızı detaylı bir kutusu var, tüm niteliklerinden bahsedilmiş, rafta bu kulaklık nedir ne değildir her şey net. Vitrin tasarımlı, gerçekten kaliteli bir kutusu var, içerisinden kulaklığın kendisi ve garanti belgesi çıkıyor, iki yıl garantili.

Alpha X’in aydınlatması kırmızı, yeşil ve mavi şeklinde üç seçeneği var, aydınlatma rengi dışında bir farkları yok. USB arayüzüyle bağlanıyor kulaklık, 2.1m kablosu şu ana kadar gördüğüm en sağlam hissettiren kablolardan biri, kumaş-naylon karışımı bir malzemeyle sarılmış, hazneyle birleşme noktasında da kırılmaya karşı bayağı bir önlem alınmış. PC dışında PS4 ve XBOX desteği de var, bu yüzden kablo rakiplerinden neredeyse yarı yarıya uzun.

Kafa bandı askılı tarzda, metal ipler üzerinde hareket ediyor. Yastık gayet ince, içi sünger dolu, esnek yapıda. Şeritler metalden, plastiğe kıyasla kırılma derdi yok. Kafanız büyük ya da küçük, dert değil, istediğiniz kadar esnetebiliyorsunuz, çatırtı çuturtu yok. Birleşme noktalarındaki kablolar düz yapıda olduklarından ekstra bir şey yapmazsanız kırılmazlar arkadaşlar.

Hazneler sabit, açı almıyorlar. Dış çeperi sert plastik, iç kısmı mesh malzemeden, altında ışığı gayet homojen dağılan bir aydınlatma var. Logo da aydınlatılmış, hem şık görünüyorlar hem de dışarıdan bakanın gözünü almıyorlar, ışık şiddeti kıvamında.

Sol haznede ses ayarı var, öyle çok sürüklemeye gerek kalmadan ayar yaptırıyor. Bir de çıkarılamayan yönlü bir mikrofonumuz var, nispeten yön alıyor. Ucundaki aydınlatma sabit, haznedeki aydınlatmayla aynı renkte, mikrofon sessizde kırmızısı değil yani bu. Kapatılabilseymiş güzel olurmuş, çözümü şu, geriye atın, görüş alanından çıksın.

Yuvarlak yapıdaki yastıklar suni deriden, yumuşaklar, yuvarlak süngerleri şekil almaktan daha çok kendi şekillerini korumaya meyilliler. Toplamda 10CM, içleri de 5.5CM çapında, nispeten büyük kulaklı birisi olarak kulağım sağa sola temas edip rahatsız etmedi beni.

Teknik altyapısına geçelim. İki haznede birer 50mm’lik neodmiyum mıknatıslı sürücü var. 20Hz-20KHz frekans aralığına sahip 32ohm’luk bir kulaklık, USB’den bağlandığı için kendi ses yongası var, dijital yani, ses kartım bu kulaklığa yeter mi yetmez mi düşünmenize gerek yok. 7.1 Dolby sanal çevresel ses desteğine sahip olduğunu da belirtelim, oyun testlerimize geçelim.

CS:GO. Rakiplerin ayak seslerini, geldikleri yönü duymamız, tabiri caizse ses kasmamız gerekiyor ki Alpha X’te nerede ne oluyor, kapışma hangi yönde, ne taraftan mermi sıkılıyor, sadece sağ sol değil, sağ yukarı, sol aşağı gibi köşelerden de net bir şekilde olup biteni duyabildim, yön hissiyatı gayet kuvvetli, çatışmanın hangi mesafede gerçekleştiğinin ayrımı da başarılı. Misal veriyorum koridorda birinin dolaştığını duyuyorsunuz, ona göre hazırlanıp kapışmaya giriyorsunuz gibi gibi.
League of Legends. Burada mesele adım sesi değil, takım irtibatı, şimdi mikrofonu birebir test edelim. Aslına bakarsanız kaydettiği ses detaylı, doğal bir ses lakin ince bir dip ses söz konusu, siz de dinlediniz sesi yorumlarınızı bekliyorum bu konuda.

Overwatch. Yüksek tempolu, hem etrafınızdan haberdar olmanızı gerektiren hem de takım arkadaşlarıyla irtibat kurmanızı gerektiren bir oyun. Çevresel sesi yine gayet iyi, arkadan usul usul yaklaşmaya çalışanları duyuyorsunuz. Silahların sesleri, silahına göre tok ve kuvvetli, karakter sesleri de ortam gürültüsünden ayrışıyor, genel olarak başarılı yani.

Uzun maratonlarda konfor önemli. Suni deri yastıklar kulaklarımı iyi sardı, hava almayan yapısıyla doğal olarak iyi bir ses izolasyonuna sahip, takıyorsunuz, ortam gürültüsünden büyük ölçüde ayrılıyorsunuz. Yastıklarda kullanılabilecek iki tür malzeme var zaten, suni derinin ses izolasyonu iyi, kullanıcısına göre terletebiliyor, mikrofiber daha az terletiyor ama izolasyonu suni deriden çok geride, bu konu tamamen tercih meselesi. Kulaklık kafanıza daha çok yastıklarla tutunuyor, ortalamadan biraz daha fazla uyguladıkları baskı, ani hareketlerde bile yerinden oynamıyor.

Müzik performansı. Kulaklığın maksimum sesi hem oyun hem de müzik için gayet yüksek, distorsiyon yok, daha anlaşılır olması için boynunuza alıp yine bir şeyler dinleyebileceğiniz kadar yüksek diyebiliriz. Bass ve tok sesler bir iki tık daha ön planda ama tizler yeterince ayrışabiliyor, midler ve vokaller de aynı şekilde. Bass sesler kulağınızı hafiften titreştiriyor hani, fiyat segmenti için gayet toklar, trap ve rap parçalarda güzel gidiyor.

Model numarası SN-RW66, Rampage Alpha X. Videonun çekildiği tarih itibarıyla fiyatı 170 lira civarında. Fiyatına göre özellikle kablosunun sağlamlığı gerçekten iyi, zorla koparmaya çalışanları engellemek için yapılmış adeta. Maksimum sesi fiyatına göre hayli yüksek, tok seslerdeki başarımını beklemiyordum açıkçası, oyunlarda da tekrar söylüyorum ses kasabilirsiniz rahatlıkla, özetle de hem oyuncu hem de bir müzik kulaklığı olarak fiyat segmentinde parasının hakkını veriyor Rampage Alpha X.
 
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim