Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  Sıradaki Video

  AMD Radeon Fury X video inceleme: "AMD yeniden liderlik yarışında, detaylar videomuzda!"

  6 yıl
  25,3b
  1
  Ekran Kartı
  İnceleme, Test ve Analiz Editörü
  AMD sessizliğini bozdu ve şimdiye kadar geliştirmiş olduğu en güçlü grafik işlem birimi olan Fiji XT ile donattığı Radeon Fury X ekran kartını duyurdu. Peki AMD, yeni ekran kartı ile neler vaad ediyor, rakibi Nvidia'dan liderlik bayrağını alabiliyor mu ? Merak edilen tüm detaylar, test sonuçları, oyun tecrübeleri ve detaylı teknik analiz bu videomuzda, iyi seyirler.
  Editörün Notları:  
  - AMD'nin yeni Fiji GPU'su, mimari seviyede GCN tasarımına bazı önemli yenilikler getirirken, tamamiyle yepyeni bir tasarım değil. Şirketin bir önceki en büyük GPU tasarımı olan Hawaii ile kıyasladığımızda, Radeon R9 285'deki delta tabanlı renk sıkıştırma teknolojisi, GPU'nun en büyük yenilikleri arasında.Hiç şüphe yok ki bu sayede GPU, daha az bellek bantgenişliğine ve kapasitesine ihtiyaç duyuyor. Bantgenişliği, HBM sayesinde sorun değil lakin, kapasite kullanımı en yüksek çözünürlük ve kalite ayarlarında, ne kadar verimli kullanılırsa, 4GB'lık büyüklük için o kadar verimli olur.
  - Fiji XT GPU'su, 598mm2 zar büyüklüğü ile aynı üretim teknolojisindeki Nvidia GM200 GPU'suna 601mm2 (GeForce GTX 980 Ti / GeForce Titan X)  az daha küçük. 438mm2 olan Hawaii GPU'suna göreyse %36'lık bir artış var. Ancak önemli olan AMD'nin artan zar alanını verimli kullanabilmesi. %36'lık hacimsel artışın bir karşılı olarak transistör sayısının %43, paralel işlem birimleri (Radeon çekirdekleri) sayısının %45 ve doku ünitesi sayısının da %45 arttığını görmekteyiz. Yani GPU'nun fiziksel büyüklüğündeki artıştan daha fazla kas gücü artışı daha düşük güç tüketimiyle (tipi kart güç tüketiminde  Hawaii ile kıyasladığımızda %5) sağlanabilmiş, üstelik üretim geometresi değişmeden. Açıkçası benzer bir adımı Carrizo kodlu APU'larda da görmüştük. AMD'nin hem CPU hem de GPU ekibi, görünen o ki ya verimlilik konusuna artık daha fazla eğiliyor ya da daha önce gereği kadar çok eğil(e)mediler. 
  - AMD'nin Fiji GPU tasarımı, şematik olarak şu ana kadar gördüğümüz diğer tüm GPU tasarımların ayrılan MCM dediğimiz çok çipli bir modül formatından geliştirildi. Bu profilin merkezinde Fiji GPU'sunun kendi zarı geliyor. AMD'nin geliştirdiği bu zar, TSMC'nin üretim bantlarından 28nm geometrisiyle çıkıyor. İkinci unsur ise SK Hynix tarafından 20nm üretim geometrisi ile hazırlanan 4 adet 1GB HBM bellek yığını. Üçüncü ve son parça ise Fiji'nin genel resminde hayati öneme sahip olan Interposer. Elektriksel zemini oluşturan ve UMC tarafından 65nm ile üretilen bu 1011mm2 büyüklüğündeki bu özel pasif (üzerinde transistör yok) silikon, GPU - ve ileride belki CPU ile APU'nun da - doğrudan HBM bellek yığınlarıyla iletişim kurmasını sağlayan arayüzü oluşturuyor. İşte tüm bu karmaşık düzeninin oluşturulabilmesi için, konusunda uzman firmalar ile işbirliğine giden AMD, Hynix ile birlikte UMC, Amkor ve ASE gibi firmalardan teknik danışmanlık alarak, mevcut tasarımı mükkemel bir hale getirmiş. Geleneksel GPU tasarımlarıyla kıyasla çok süreçli, çok karmaşık ve üretimi zor bir GPU tasarımı Fiji XT.
  - GPU'nun kendi içindeki performansa yönelik teknik karakteristiğin, Hawaii GPU'su ile benzerlik gösterdiği noktalar da var. Örneğn Fiji GPU'su da dört adet shader motoru içerisinde konfigüre ediyor paralel işlem birimlerini ancak her bir Shader motoru için 11'den 16'ya çıkan işlem ünitesi, her shader motoru için 1024 olmak üzere 4096 adet paralel işlem birimini sağlayan temel kazanç. Yine aynı üniteler için 16'şar olmak üzere toplamda 64 adet ROP birimi bulunuyor. Yani çözünürlük orantılı grafik hesaplamalarında önem arz eden ROP tarafında Hawaii ile aynı sayıda alt eleman bulunuyor. Ancak çalışma hızı ve verimliliğinde geliştirmeleri göz ardı edemeyiz. Rekabet açısından değerlendirecek olursak eğer, Nvidia'nın Maxwell 2 tabanlı GM200 GPU'sunda 96 adet ROP birimi bulunuyor. Ultra HD için duruma bakacak olursak eğer, ROP sayısının yanı sıra GPU'nun kendi bellek büyüklüğü de önem arz ediyor. GM200'un 3MB bellek büyüklüğüne AMD, Hawaii'nin 1MB olan kapasitesini Fiji de 2MB'a yükselterek yanıt veriyor. Tabi ki bu bellek birimleri tek blok halinde kullanılamıyor ama yüksek detay ve kalite seviyesinde yüksek çözünürlük için, GPU alt birimlerine avantaj kazandırıyor. 
  - Video içerisinde Mesut ile sohbetimiz esnasında HBM bellek teknolojisini detaylı bir şekilde anlattım lakin teknik seviyede bazı önemli figürleri burada hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyorum. Öncelikle kapasite ile başlayalım. Kartın 4GB olması, AMD'nin maliyet hesabı yaparak düşündüğü bir unsur değil. Şu an ideal verimlilik koşullarının yakalanabildiği en yüksek kapasite limiti bu. Dediğim gibi, ana mantık çipi üzerine bir binanın katları gibi dikey olarak dizilen HBM bellek yığınlarının 20nm üretim geometresindeki verimliliği kadar, bunların derlenerek GPU ile aynı paket içerisindeki üretim karmaşıklığı ve derlenme sürecinin de sorunsuz aşılması gerekiyor. En azından çok yakın gelecek için, çift GPU'lu AMD Fiji X2 dışında 8GB bellek kapasitesine sahip olan bir kart görmemiz pek olası görünmüyor.
  - GDDR5 bellek teknolojisinin artık ölçeklenememesi, hem kendisinin aşırı güç tüketmesi hem de kullanıldığı ekran kartının daha büyük dolayısıyla aynı zamanda daha pahalı regülatör unsurları ile donatılma ihtiyacı, HBM'i ekran kartı dünyasının yeni zorunluluğu ve aynı zamanda yıldızı haline getirdi. Temel gaye bellek yongalarını GPU ile olabildiğinde yakın konuşlandırıp, bu yakınlık ile ultra geniş bantgenişliği elde etmek ki GDDR5'de DRAM yongası için 32-bit'lik genişlik, HBM tarafında bir yığın için 1024-bit düzeyine çıkıyor, yine yakınlık sayesinde daha düşük hızda, daha düşük güç tüketimi ile daha yüksek bantgenişliğine çıkabilmek mümkün oluyor ki bu enerji tasarrufu sağlıyor. Sonuç olarak baktığımızda ise daha fazla bantgenişliği, daha yüksek performans ve daha iyi watt başına kazanım sunuluyor. Burada sadece erişim süreleri yani latency seviyesinde agresif olunamama durumu yaşanabilir ancak SK Hynix bunu çözmüş gibi görünüyor. 
  İlginizi Çekebilir Avatar Tek PC'de iki kişi, 2 farklı oyun açma | Unraid testi
  - HBM bellek teknolojisinin bir başka çok önemli özelliği, bağlantı için kablolamaya ihtiyaç duymaması. Bu AMD'nin geliştirdiği ya da ilk defa Radeon Fury'deki HBM bellekler için düşünülen bir teknoloji değil. Özellikle Hynix'in çok uzun süredir üzerinde çalıştığı TSV (Through Silicon via) isimli bu yeni bağlantı teknolojisi, bellek yongasının aynı substrat üzerinde ilgili bileşenin diğer unsurları ile bağlantı için ultra minik kablolar kullanıyordu. (https://goo.gl/587pTA) İşte burada dikey yığın tasarımının bir avantajı olarak, üst üste gelen katmanlar arasında haberleşme, kablolama yerine ufak kanallar ya da bir başka ifade ile yollar açarak bağlantı noktaları oluşturmak. Bu aynı zamanda kablo bağlantısına kıyasla haberleşme için daha az alana ihtiyaç duyulması ve aynı zamanda bant genişliğinin de ciddi şekilde artmasını sağlıyor. 
  - Yeni bellek teknolojisiyle ilgili eklemek istediğim şimdilik son notum ise kontrol üzerine olacak. HBM'yi sürebilmek için AMD, Fiji GPU tasarımında yeni bir kontrolcü kullanmak zorunda kaldı. Bu iyi yönde bir zorunluluk zira GDDR5 bellek teknolojisinde güç tüketim handikapı yaratan x+y faktörünün baş aktörü kontrolcü. Kaldı ki GDDR5 kontrolcüsü aynı zamanda GPU tasarımında genelde ~%25 civarı bir zar alanına ihtiyaç duyuyor ki örneğin Radeon R9 290X'in kullandığı kontrolcü yaklaşık 110mm2 bir alanı işgal ediyor. HBM için gerekli olan kontrol birimi ise toplam zar alanının sadece %10'una ihtiyaç duyuyor. Üstelik daha az karmaşık bir yapıda, daha yüksek bantgenişliği sunmasına karşın.
  - Bir de OpenCL senaryosundaki duruma bakmak gerekiyor. AMD Radeon Fury X, tek hassasiyetli işlemlerde, 8.6 TeraFLOP seviyesinde hesaplama gücü sunuyor. Nvidia GeForce Titan X ile  kıyasladığımızda işlem gücü farkı AMD lehine %40. Ancak buradaki ironik durum, özellikle bilimsel hesaplamalar için uygun olan bu kriterde, AMD'nin rakibi Nvidia kadar aksiyon alamaması. Nvidia dünya genelinde pek çok üniversite ile CUDA ortamı ve kendi GPU'larını kullanmaları kaydıyla ücretsiz donanım ve danışmanlık verebilirken, AMD'nin henüz bu ölçekte bir politikası yok ya da en azından yok denecek kadar az. Böylesi bir işlem gücü avantajının değerlendirilebilmesi için, bu tür yeteneğe ihtiyaç duyan kullanım senaryoları ve ar-ge laboratuvarlarında AMD'nin daha fazla varlık göstermesi gerekiyor. 
  - AMD Radeon Fury X'in kullanım noktasındaki artı ve eksiklerine gelecek olursak eğer, sevindirici olan nokta AMD'nin en hızlı GPU yarışına tekrar dahil olması. Üstelik oyun için güç tüketim değerlerinde, rakibiyle başa başa mücadele edip, testine ya da oyununa göre, kendisinden  %80-90 daha pahalı olan Titan X'e de yer yer kafa tutabiliyor. Asıl rakibi olan GeForce GTX 980 Ti ile değerlendirdiğimizde ise kimi koşulda, bazen az bazense belirgin şekilde Nvidia'nın biraz daha hızlı, oyun deneyimi özelinde ise daha rahat ve akıcı bir deneyim sunduğu net bir şekilde görülebiliyor. Yepyeni bir teknoloji ile gelen Radeon Fury X'in sürücü optimizasyonu ile daha güçlü bir performans vereceği aşikar, üstelik DirectX 12'den de daha fazla kazanım elde edecek lakin bugünün koşullarında aynı sınıfta yer alan GTX 980 Ti ile mücadelesinde az farkla geride kalıyor. GeForce Titan X ve GTX 980 Ti'ı kendi içlerinde kıyasladığımızda ise, şunu hatırda tutmak gerekiyor; Titan X daha pahalı ve hem az daha fazla çekirdek hem de iki kat daha fazla bellek barındırıyor ama performans söz konusu olduğunda Titan X ve GTX 980 Ti'ı küçük farklar ayırıyor.  
  - Kartın diğer özelliklerine geçecek olursak eğer, sıvı soğutma sistemi ile geliyor olması büyük avantaj. Yoğun gük altında genel olarak 55-60 derece bandında hareket ediyor ve üstelik çok sessiz çalışıyor Fury X. Üstelik radyatör fan hızını manuel kontrol ile arttırdığınızda bu değerler daha da düşüyor.  Soğutucunun hız aşırtma başarımına olan etksinine baktığımızda ise, kısa süreli denemelerimizde standart olarak 1050MHz'de çalışan GPU'yu %10 ekstra güç kullanım toleransı ile 1125MHz'de çalıştırarak aldığımız stabil test sonucunda, frekanstaki %7'lik artışın 3DMark Fire Strike Ultra'daki performans kazanımı ise %5 civarında oldu. Benzer kazanımlar, oyunlar için de konuşulabilir. HBM'den dolayı, ekran kartının kapalı olan bellek frekansı ile oynayamadık lakin GPU ile kıyaslandığında zaten bellek üzerinden hız aşırtma ile daha yüksek performans kazanımları elde etmek çok mümkün değil, ciddi bir artış genelde minik bir avantaj sağlıyor.
  - Radeon Fury X'in AMD adına sevindiğim en büyük kazanımlarından bir diğeri ise yüksek malzeme kalitesi. Özelleştirilmiş kartlara izin vermeyen AMD, zaten buna da ihtiyaç bırakmamış. Kart güzel, güzel göründüğü kadar da kaliteli. AMD'nin tercih ettiği sıvı soğutma sistemi, Cooler Master imzası taşıyor. Radyatörde kullanılan 120mm çapındaki fan ise Nidec firmasından geliyor. AMD'nin açıklamasına göre sıvı soğutma sistemi, 500 Watt'a kadar etkin performans gösterebiliyor. Yaptığımız ölçümler de bunu doğrular nitelikte. AMD Radeon Fury X, pek çok koşulda hem çok serin hem de çok sessiz çalışıyor. Ancak sıvı soğutmayı hız aşırtma yani overclock için kullanacaklar için bir başka ironik durum ortaya çıkıyor. Kartın özel versiyonları olmayacağı için, bir Asus Matrix ya da MSI Lightning veya Gigabyte WindForce serisi gibi özelleştirilmiş komponent kullanan serilerdekine benzer, yapısal kalite ve buna bağlı hız aşırtma farkı olmayacak. 
   
  Diğer kartların da hız aşırtma ile daha yüksek hızlara ulaşabildiğini unutmamak gerekiyor!
  FijiXT'de %7 frekans artışı, %5 performans artışı getirdi.
  - AMD Radoen Fury X'in günlük hayatı etkileyebilecek bir önemli eksiği ise bağlantı özelliklerinde karşımıza çıkıyor. HDMI 2.0 desteği olmadığı için özellikle 4K için 60Hz yeteneğini DisplayPort arayüzüne devreden kart, sistemini 4K televizyon ile kullanmak isteyenleri zorlayacak gibi görünüyor. Eğer böyle bir niyetiniz varsa,  AMD'ye göre bu yaz döneminde çıkacak DisplayPort 1.2a'yı HDMI 2.0'a dönüştürecek bir aktif adaptör kullanabilirsiniz ancak açıkçası bu çok ucuz bir adaptör olmayacaktır. Ayrıca kart üzerinde DVI konnektörünün olmaması da belli koşullarda sıkıntı yaratabilir zira dönüştürücü kullanılsa bile, tek link bağlantı olacağından Full HD için özellikle 60Hz üstü mümkün olmuyor. Özellikle öncül nitelikteki 144Hz monitörlerin pek çoğunda DisplayPort olmadığı için, bu eksiklik, orada daha fazla öne çıkıyor. 
   
   


  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  Speed-Step (Mesut Çevik) 6 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen Hobar
  Merhaba,  Yurt dışı kaynaklı testlerin çoğu GTA5'i ultra değil very high detay seviyesinde test ediyor.  Ne tesadüftür ki AMD, Fury X test klavuzunda da aynen bunu tavsiye ediyor.  Gölgeleri, yansıma efektlerini ve tesselation ı en üst düzeyde açmayın, yansıma yumuşaması yapmayın bizi öyle karşılaştırın diyor.  Dediği gibi yaparsak evet fark az ama bu kartı alıp onu kıs bunu kapat yapacaksak bu iş baştan yanlış demektir.  Biz her şeyi açtık rakibi tık demedi Fury masada kaldı.  Sevgiler,

  Mesut Çevik
  Merhaba, Yurt dışı kaynaklı testlerin çoğu GTA5'i ultra değil very high detay seviyesinde test ediyor. Ne tesadüftür ki AM...
  Devamını Gör
  oKsyqeN (İsmail Çetin) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  Şimdi GTA V sonucuna bakıyorum. Tabi GTX980Ti ile Fury X'i kıyaslıyorlar fiyatları aynı diye. Yorumu dinliyorum ,arada öyle aman aman fark yok diyorlar. Sonuca bakıyorum, fury'nin 40fps aldığında gtx980ti 60fps almış. Bu işte ya bir gariplik var yada ben bu mevzuyu anlamadım. Ultra detay gta 5'ten bahsediyoruz. 20 fps almak bu kadar kolay olmamalı diye düşünüyorum. Bana kalırsa şuan amd'nin herhangi bir kartı nvidia'ya rakip bile olabilecek bir düzeyde değil maalesef.
  Şimdi GTA V sonucuna bakıyorum. Tabi GTX980Ti ile Fury X'i kıyaslıyorlar fiyatları aynı diye. Yorumu dinliyorum ,arada öyle aman aman fark yok diyorlar. Sonuca ...
  Devamını Gör
  EmreDFace (Emre Dogan) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  Beklentilerin altında kalmış , birde fiyat konusunda da bir avantaj sağlanmamış.Amd resmen harakiri yaptı diyebilirim.980ti varken aynı fiyata kimse bu kartı almaz.
  Beklentilerin altında kalmış , birde fiyat konusunda da bir avantaj sağlanmamış.Amd resmen harakiri yaptı diyebilirim.980ti varken aynı fiyata kimse bu kartı al...
  Devamını Gör
  Yorumlar (62) Yorum Yaz Forumda Gör
  1
  bulgar84 (S... YLMZ) 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  intel'in reklam giderlerinin AMD'nin bütçesine yakın olmasının , apple'ın reklam giderlerinin samsung ve sony veya HTC'nin bütçelerinin ciddi bi bölümünün oluşturulduğu saçma bi pazar rekaberinde. AMD , samsung , sony , veya HTC'nin testlerde geride kalmasına hic sasırmıyorum.
  D DH Misafiri 5 yıl ( Mesaj Silindi )
  arkadaşlar merhaba. ben bu kartı amd tasarlamaya başladığından beri bekliyorum. oyun oynamak için değil işim 3d tasarım. 3ds max kullanıyorum. şu an kullandığım hd7950. bu ekran kartı render kısmında işime yarar mı? yani 980ti ye nazaran hangisini almalıyım? oyun bazında değil render ve çizim için. quattro demeyin param yok :)
  UzmaN345 (Serhan Dağdaşan) 6 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  AMD güzel bir iş çıkarmış ama GTX980Ti rakip olabilmiş ne yazıkki! Titan X geçmeden üst seviyede rekabetçi olmak zor doğrusu ve nvidia hala üst seviyede p/f AMD önünde yer alıyor.. Beni en çok rahatsız eden drıver sorunları oluyor. Böyle bir kart rahatlıkla GTX980Ti daha iyi olurdu eğer AMD şu drıver sorunu çözse. Ve bellek HBM bile olsa kapasite az ne yazıkki. En az 6GB olmalıydı çünkü bu fullHD kartı değil. Şuan Nvida bariz bir şekilde önde. Su soğutmaya gelirsek çok başarılı özellikle kartı 55C tutabilmesi beğenimi kazandı ama bu karttan 2CF veya daha fazla crossfire yapmak istersen işin cidden zor doğrusu. Sonuçta 2K bile ikili CF yapmak istiyebilirisin, onda bile sorun olucaktır kart. Bu kart 4K'yı hedefliyor nasıl 4 kartı anakarta bu halde takıcaksın!

  Ve HBM çok iyi bir bellek teknolojisi ama şuan hazır olmadığı ortada AMD 4096 bit yararlanmak istiyorsa yazılımda çok iyi olması lazım ama tam aksine nvidia'ya göre çok çok geride... Zaten GTA5'te bunu açık bir şekilde görüyoruz oyun HBM desteklemediği sürece ciddi performans kayıpları göreceğiz kartta... Ve karttı AMD lütfen özel tasarıma açsın firmalar yeteneklerini göztersinler!
  ankaland (mehmet yok) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  Amd (ati) 4xxx serisinde dx11 ve ddr5 bilgisayarlarımıza taşımıştı. nvidia ddr3 ve yüksek elektrik tüketimleri ile bocalıyordu. yıllar geçti nvidi gtx 460 ile tekrar başarı yakaladı üstelik sadece amd nin doannaım yeniliklerini revize ederek. nvidia arka arkaya atılımlar yaptı. sonuçta yüksek mhz hızını doğal aşan ve üstelik çok düşük elektrik tüketen 9xx serisi ama her zaman olduğu nvidia oyun oynatır ama sizinle oynar. 900 serisi kim ne derse desin çok başarılı bir karttır.
  Amd nin Fury bir devrimdir aslında.. tıpkı dx11 ve ddr5 te olduğu gibi dx12 ve HBM ile yeniden şahlanıyor. ama bir yıl sonra herkes görecek ki nvidia tüm yenilikleri elden geçirip çok daha iyi kart ortaya koyacaktır.
  amd çalışır nvidia yer..
  BU ARADA SİSTEMİMDE GTX 970 KART VAR.
  unknownartist (Emre ışık) 6 yıl ( Mesaj Silindi ) ankaland
  Daha eskisine gidersek x1900 serisi ile ati öndeydi, 8800gt ler ile nvdia piyasa hakimi oldu, daha sonra amd 4800 5800 serisi ile geri döndü, 6 serisinde pek birşey veremedi,

  Böyle gidiyor, bakalım tekrar ati ipleri eline alacak mı görecez
  oTToMaNeK (oTTo MaNeK) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  memlekette ve dünyada halen donanım editörleri vb kişiler halen sistem önerilerinde gtx 970 ekran kartı önerdiği şu zamanda amd ileri teknoloji kart yapmış kime ne ... taraflı tarafsız kabul edin etmeyin teknoloji olarak amd ekran kartında tartışmasız önde ve nvida yi gelişmeye zorlayan iten bir firmadır.

  nvida özür dileyip toplamadığı kartlara koşa koşa giden alanları gördükten sonra amd yi eleştirenlere lafım yok .. herkese iyi forumlar.
  oTToMaNeK (oTTo MaNeK) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  size ne gerek var yeni kart gidin gtx970 alın siz nasılsa 3.5 ram yeter size
  hsntrk (Tarık ) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  Fiyatı aşağı çekmesi lazım,nvidia'nın karşısında durabilmek için.
  oKsyqeN (İsmail Çetin) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  Şimdi GTA V sonucuna bakıyorum. Tabi GTX980Ti ile Fury X'i kıyaslıyorlar fiyatları aynı diye. Yorumu dinliyorum ,arada öyle aman aman fark yok diyorlar. Sonuca bakıyorum, fury'nin 40fps aldığında gtx980ti 60fps almış. Bu işte ya bir gariplik var yada ben bu mevzuyu anlamadım. Ultra detay gta 5'ten bahsediyoruz. 20 fps almak bu kadar kolay olmamalı diye düşünüyorum. Bana kalırsa şuan amd'nin herhangi bir kartı nvidia'ya rakip bile olabilecek bir düzeyde değil maalesef.
  carlos1111 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  AMD bu HBM ile şu an Nvidiayı performans ve güç tüketiminde yakaladıysa , yeni gelecek HBM li Nvidia kartlar şimdiden beni heyecanlandırmaya başladı. Keşke AMD daha düşük bir fiyat ile giriş yapıp fiyatları düşürseydi. Artık eskisi gibi karşılıklı fiyat düşüşleri pek göremiyoruz.
  mamad 6 yıl ( Mesaj Silindi ) carlos1111
  Ne performansta ne de güç tüketiminde yakaladı. Yalnızca yaklaştı.
  C CozgurY (Celal Özgür YAĞCI) 6 yıl ( Mesaj Silindi )
  arkadaşlar o bu değildi amd fena çakmışya..:)) Birde testlerde şöyle hızlıyız böyle yaparız gibi bir sürü argüman vardı... Neyse tükürdüğümü yalamak zorunda kalmadığım için çok mutluyum..:) Herzman dediğim gibi arkadaş NVIDIA dan şaşmayacaksın AMD de işte bir oyunda benzer performans gösterir ama başka bir oyunda yerin dibine geçer ve bu hep böyle oldu(5970 ten ağzı yanan bir kullanıcı)...

  ATI tarihinden beri hemen hemen bu olayda hep böyle oldu nedendir bilmem ama Nvidia hep bir adım öndeydi bir türlü Nvidia yı geçemedi çift çekirdekli ekran kartları hariç... Bende gittim zamanında 5970 aldım almaz olsaydım aldığım gün bile oyunların hepsini 1080p de full detay 30 fps gördüremiyordum böyle saçma bir karttı...
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sıradaki
  Bitince Sıradakine Geç

  Sorgu: 0,406 saniye (WEB2)
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim