Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  3 yıl (Son Güncelleme: 3 yıl)
  3,4b
  1
  11
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Yazar
  Oy Ver

  Tıbbın gelişmesiyle birlikte sağlık sorunları nedeniyle veya başka nedenlerle çocuk sahibi olamayan bireyler sıkça IVF, halk arasındaki ifadeyle tüp bebek yöntemini denemekte. Bu yöntemde de ne yazık ki bazen embriyo ana rahmine tutunamıyor bazense embriyodaki önemli defektler nedeniyle implantasyon işlemine hiç başlanmadan embriyo direk atılıyor.

  İlk doğum 42 yaşında

  Peki bu tür durumlarda hasta hiç çocuk sahibi olamayacak mı? Son gelen haberlerdeki gelişme de bu tür bir duruma örnek olarak verilebilir. Monica Halem ilk çocuğunu kucağına aldığında 42 yaşındaymış üstelik bu bebeğin doğması da kolay olmamış 15-20 IVF siklusu ve 6 düşükten sonra böyle bir mutlu son meydana gelmiş.

  Süre az kaldı, risk artıyor

  Halem ardından denemeye devam etmeye karar vermiş ki bu kararı aldığında 44 yaşına girmiş bulunmaktaymış . Bir dişi bireyin vücudunda ergenlikten itibaren sadece 400 adet yumurtası bulunduğu ve bu hücrelerin genelde 50 yaş civarında tükendiği düşünüldüğünde kendisi de dermotolog olan hastanın oldukça kısa bir süresinin kaldığı söylenebilir.
   
  Burada önemli bir nota yer vermekte fayda görüyoruz, fizyolojik olarak hem erkek hem de dişi bireyde yaş ilerledikçe üreme hücrelerinde çeşitli mutasyonların görülme sıklığı artar ve bunun yanı sıra dişi bireylerde 35 yaşından sonra yumurtaların kalitesi ciddi oranda düşer. Üstüne üstlük 42 yaşından sonra atılan ovumların %90 gibi oldukça yüksek bir oranında anöploid durumu gözlemlenir.

  Anöploid nedir?

  Peki nedir bu anöploidi? Normalde 2n kromozomlu üreme ana hücresinden mayoz bölünme sürecinin sonucunda erkeklerde 4 adet, dişilerde ise 1 adet n kromozomlu gamet meydana gelir. İşte bu süreç esnasında gerçekleşen hatalara bağlı olarak bazen eksik kromozomlu bazense fazladan bir kaç adet kromozom çiftine sahip hücreler oluşur ve bunlardan eksik olanların bulunduğu duruma monosomi adı verilirken fazladan kromozom çifti bulunan duruma ise trisomi adı verilir. Sonuç olarak bu şekildeki kalıtsal sorunlara anöploidi denilmekte.
  Olayı daha somut hale getirecek olursak, örneğin Down Sendromu 21. kromozomun fazladan bir kopyasının bulunması sonucu görülen bir otozomal kalıtsal rahatsızlıktır. Bununla birlikte eksik kromozomlu embriyolar genelde gelişemez fakat geliştiği durumlar da yok değildir. Gonozomal kromozomlarda eksiklerden gidecek olursak, örneğin annesinden sadece 22 adet otozomal kromozom çiftini alan bir zigot babasından eğer 22+Y gelirse yaşayamaz. Tam tersine babadan 22+X gelseydi bir Turner dişisi doğabilirdi. Bu durum X kromozomunun Y kromozomuna göre daha hayati genler içeriyor olabileceği şeklinde yorumlanmaktadır.

  18 embriyodan sadece 1 tanesi

  İlginizi Çekebilir Avatar PTT ücretsiz maske dağıtacak [Güncelleme]
  Neyse, daha fazla uzatıp sizlere sekmeyi kapattırmadan olaya devam edelim. Monica Halem’in kararlı öyküsünün önündeki en büyük engeller de doğal olarak anlattığımız bu durum olmuş. Üstelik bu süreç esnasında bazı immünolojik sorunların da varlığı farkedilmiş. Tüm bunların ardından 44 yaşına geldiğinde New York’taki bir IVF kliniğine giden Halem’in 18 adet yumurtasının biyopsisi yapılmış ve dışarıda fertilizasyon işlemi gerçekleştirilmiş ancak Maalesef ki aksaklıklar devam etmiş.
   
  Elde edilen 18 embriyonun hepsi de ciddi anormalilere sahipmiş fakat 4 tanesi diğerlerine nazaran daha düzgün bir görünümdeymiş. Bunlardan da erkek olan üçünde monosomi saptanırken dişi olan 4. embriyoda kısmı bir trisomilik gözlemlenmiş. Buna karşın hepsinin de sağlıklı göründüğü kontrolü yapan uzmanın aktardıkları arasında.

  Ümit ve azim

  En azından bir ihtimalin olduğunu gören Halem bir hayli zor bir karar vererek denemeye karar vermiş. Ek olarak Monica Halem’in bu süreçte hem maddi olarak hem de manevi olarak ciddi manada bir yorgunluk içerisinde bulunmasına karşın, içindeki  ümit ve azminin onun en büyük destekçisi olduğunu aktarmakta fayda var.
   

   Zorlu bir süreç ve ardından gelen mutlu son

  Hastanın onayının ardından New Hope Fertility Center’daki Dr. John Zhang tarafından gerekli işlemler gerçekleştirilmiş. Sevindirici bir gelişme olarak 2 hafta sonra yine sağlık merkezine giderek hamilelik testi yaptıran Monica’nın testi pozitif çıkmış. Bu güzel gelişmenin akabinde hamilelik süreci bir hayli sancılı geçmiş. Öyle ki zaman gelmiş bebeğin kaybedilmesi riski ile karşı karşıya kalınmış. Nihayetinde 33 hafta geride bırakıldıktan sonra sağlıklı bir kız bebek dünyaya gelmiş.


  PGS'nin sunduğu doğruluk oranı yeterli mi?

  Normalde çoğu tüp bebek kliniğinde 18 embriyonun tamamı anormal olduğu gerekçesiyle denenmeye bile değer görülmezdi fakat Dr. John Zhang'ı böylesi riskli bir adım atmaya karar verdiren ne olabilir? 
  IVF uygulamasının basamakları arasında PGS adı verilen, implantasyon öncesi bebeğin kalıtsal bozukluklar bakımından kontrol edildiği bir işlem söz konusu ki bu işlem esnasında embriyonun sadece daha sonraları canlının plesantasını oluşturacak olan dış katmanından biyopsi alınmakta.
  Üstelik uzmanların benzetmesine göre embriyoyu siyahların sorunlu olduğu beyazların ise sağlıklı olduğunu varsaydığımız, siyah ve beyaz renkli beşgenlerden oluşan bir futbol topuna benzetecek olursak, bu biyopsi rastgele bir bölgeden alındığı için her kalıtsal bozukluk tespit edilen embriyo sağlıksız olacak diye bir şart yok. Anlaşılacağı üzere dış katmandan bir örnek alındığı için bebeğin asıl oluşacağı hücrelerin sağlıksız olduğunu söylemek şu an için mümkün değil. Dolayısıyla aslında 18 embriyonun sağlıksız olduğu sonucuna ulaşmak kadar sağlıklı olduğunu söylemek de doğru bir bakıma.

  Umut vadeden bir örnek olarak, fareler üzerinde yapılan çalışmalarda zigotun daha yeni yeni geliştiği süreçlerde yapılan ölçümlerde %67 gibi insanı tedirginliğe sürükleyen bir oranda kalıtsal bozukluklara sahip hücrelerden oluşan embriyonun gelişmesi sonucunda sağlıklı bir yavrunun dünyaya gelmesi verilebilir. Tahminlere göre gelişim esnasında bu anormal hücreler sağlıklı hücreler tarafından elimine edilmiş olabilir.

  20 yılda 20 000 embriyo boşa gitmiş olabilir!

  Görüldüğü üzere aslında PGS pek de tutarlı bir test yöntemi değil öyle ki istatistiklere göre geçtiğimiz 20 yıl içerisinde ABD’de 20 000 embriyo anormal görüldüğü için denenmeye bile gerek görülmeden direk sağlıksız kabul edilerek süreç sonlandırılmış, hatta başka bir hesaplama yöntemine göre rakam yılda 13 000 kadar yüksek bir değere ulaşıyor ki bu gerçekten üzücü bir durum.

  Tabi bu gerçeğin anlaşılmasının ardından uzmanlar daha güvenilir sonuçlar ortaya koyabilen bir teknik üzerinde çalışmaya başlamışlar. Bu yönde geliştirilen ve PGS’nin yeni nesli olarak kabul edilen PGD-A’da temel olarak Dr. John Zhang’ın kendisinin yaptığı anormal embriyoların anomaliliğinin sınıflandırılması işlemi uygulanıyor.

  Aslına bakılırsa yeni yöntem ümit vadediyor lakin şu an için sadece aşırı anomaliye sahip olanlar ve nispeten daha az anomali barındıranlar şeklinde 2 sınıf mevcut. Bu sınıflar rakamsal olarak anomalisi %20’ye kadar olanlar ve %79’a kadar olanlar şeklinde ayrılırken, bilim adamları arasında hangi yüzdeye kadar bozukluğa sahip embriyoların ana rahmine yerleştirilebileceğine dair tartışmalar halen sürmekte.

  Şu ana dek kaç anöploid bebek dünyaya geldi?

  Son olarak söz konusu riske rağmen denenen ve sağlıklı bebekle sonuçlanan süreçlerin sayısının 50’den fazla olduğunu hatta bazı uzmanlara göre rakamın bilinmeyen başarılı denemelerle 2 hatta 3 katına çıkabileceğini belirtelim

  Görüldüğü üzere sağlık alanı içinde bulunduğumuz dönem itibariyle bir hayli gelişmiş durumda fakat bir o kadar da gelişmeye muhtaç konular bulunmakta. Umarız ilerleyen günlerde yüz güldüren gelişmeleri sizlere aktarmaya devam ederiz.

  https://www.thecut.com/2017/09/ivf-abnormal-embryos-new-last-chance.html Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Ay'da araba süren astronotların ilginç görüntüleri

  bankalarkredi

  kredibankalar.com ziyaret edin.

  1 gün önce
  hareketliperde

  Merhaba. bayanlar sms atabilir

  1 gün önce
  interwap

  Burayı nasıl kapatıyoruz?

  1 gün önce
  antique

  hocam videoyu izlemeden yorum yapıyorsun ayıp oluyor bak ✌️😎

  1 gün önce
  ipli jeton

  Üçüncü bir kişi yok. Ay yüzeyine koyulan tripodlu kameralarla çekim yapılıyor.

  1 gün önce
  Lirikal Militan

  Dünya ne kadar tuhaf. Bir taraf deliler gibi gelişip bütün dunyayi etkisi altina alabilecek duzeye geliyor. Teknolojisinden film sektorune ivirina zivirina herseyini tum dunyaya pazarlar hale geliyor. Diger tarafa bakiyorsun. Aya gidilmedi, aşılar zararlı, herşey komplo, dunyayi aslinda uc bes kisi yönetiyor hüloooğ diyor. İlginç.

  1 gün önce
  津波

  Brad Pitt'in Ad Astra filminde Ay'da bu araçlarla kovalamaca sahnesi vardı. Ay'da araç sürme ve kovalamaca hissini vermişlerdi bana göre. Bence burdaki görüntüleri ve daha fazlasını incelemişlerdir kesin.

  1 gün önce
  xamaximax

  o kadar kumu stüdyoya iyi doldurmuşlar ha

  1 gün önce
  antique

  ay üzerinde sadece iki insan varken sürücünün gelip videoyu çekene çarptığını düşünsene haha :)

  2 gün önce
  olağan_şüpheli

  Acaba buraya gelse ne kadar ÖTV isterler buna.

  2 gün önce
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  idris (İdris KATAR) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Güzel haber, iyi çeviri. Bilgilendirici ve iyi kaleme alınmış.
  Elinize sağlık.
  V4LKyR 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  "Neyse, daha fazla uzatıp sizlere sekmeyi kapattırmadan olaya devam edelim."


  SAHJDGSAJHDS iyiydi :D


  Bence muhteşem bir haber, teşekkürler!
  "Neyse, daha fazla uzatıp sizlere sekmeyi kapattırmadan olaya devam edelim." SAHJDGSAJHDS iyiydi :D Bence muhteşem bir haber, teşekkürl...
  Devamını Gör
  Yorumlar (6) Yorum Yaz Forumda Gör
  Guest-60C9D430E 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bir ekremin haberlerine bakin birde buna! Her ne kadar teknik terimler icerse de "hurriyet magazin" tarzi rezil haberlerden cok daha iyi. Boyle editorler lazim.
  Muguroz 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bilgilendirici bi yazi olmus. "Bu anöploid nedir?" basliginin altindaki paragrafa en son cümle olarak "Bu tarz kromozom sayilarinda aksakliklarin olmasina anöploidi/anöploid adi verilir." yazilsaydi daha etkili olurdu. Zira bütün haberi 2 kere okudum anöploid'in ne oldugunu anlamak icin, sonra internete yazdim :)

  Dip Not: Paragrafi okuyunca anöploidinin anlaminin verildigini degil de konuya girizgah yapildigini düsündüm.
  northwood (Metehan GÖKTAŞ) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) Muguroz
  Tavsiyeniz için sağolun hocam gerekli düzenlemeyi yaptım :)
  SequentiaL 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  editör bey geçenlerde bir yazınızı çok beğenmiştim bunu da aynı keyifle okudum ellerinize sağlık :)
  idris (İdris KATAR) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Güzel haber, iyi çeviri. Bilgilendirici ve iyi kaleme alınmış.
  Elinize sağlık.
  buraxus (Burak Tüzen ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Android embriyo diye okudum en tuhaf 3 saniyeydi...
  kadirirdem (Kadir İRDEM) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) buraxus
  Bende öyle okudum "Error" verdim :D
  V4LKyR 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  "Neyse, daha fazla uzatıp sizlere sekmeyi kapattırmadan olaya devam edelim."


  SAHJDGSAJHDS iyiydi :D


  Bence muhteşem bir haber, teşekkürler!
  northwood (Metehan GÖKTAŞ) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) V4LKyR
  Teşekkürler hocam :)

  @idris@SequentiaL
  northwood (Metehan GÖKTAŞ) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) V4LKyR
  Teşekkürler hocam :)

  @idris@SequentiaL
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 yıl Samsung Galaxy On7 Prime inceleme 3 yıl Dubai’de elektrikli araçlara ücretsiz otoyol, otopark ve şarj veriliyor 3 yıl "Modern" uzay yarışından onlar da var: Avustralya Uzay Ajansı kuruluyor 3 yıl Bitcoin için önemli hafta: Çin bitcoin pazarından çekiliyor 3 yıl UEFA Şampiyonlar Ligi'nin eSpor turnuvası düzenlenecek 3 yıl Labirent benzeri çip ile kanser hücreleri tespit edilebilir 3 yıl Veri tasarruflu Twitter Lite test sürecine başladı 3 yıl Zuckerberg açıkladı: Facebook hisseleri satışa çıkacak 3 yıl Yeni algoritmalar ile robotların yürüme kabiliyeti geliştirilebilir 3 yıl Turkcell’den her şeyi internete taşıyan yepyeni bir hizmet: Lifecell 3 yıl Nokia 9 göründü: Kavisli ekran, çift kamera, kablosuz şarj 3 yıl THK her uçak biletinden 50 kuruş istiyor 3 yıl AMD Radeon RX 500 ekran kartlarının yerini Vega 11 alabilir 3 yıl G.Skill’den AMD Ryzen ve Threadripper işlemciler için DDR4 bellek kitleri 3 yıl Microsoft ve Facebook’tan dev denizaltı kablo atağı 3 yıl Super Mario Run güncellemesi yeni karakter ve yüzde 50 indirim getiriyor 3 yıl Intel Coffee Lake masaüstü işlemciler karşınızda 3 yıl Güncelleme: Apple; macOS High Sierra'yı yayınladı. İndirebilirsiniz. 3 yıl It, The Exorcist'in 44 yıllık rekorunu kırmayı başardı 3 yıl Yandex Browser'ın yeni güvenlik önlemlerini değerlendirdik, diğerleriyle hız testi yaptık! 3 yıl GÖRÜNTÜLENEN Anöploid embriyodan sağlıklı birey gelişebilir mi? Bir başarı hikayesi Sonraki Beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimi 30 Eylül’de sona erecek 3 yıl İşte ABD ordusunun yeni oyuncağı "Drone katili lazer" 3 yıl Beş büyük petrol şirketi iklim değişikliğine yol açmakla suçlanıyor 3 yıl Nintendo hesaplarına iki adımlı doğrulama geldi 3 yıl Asus ZenFone 4 serisinden beklenti yüksek, Zenfone 5 ise Mart 2018’de 3 yıl Tıbbi veriler blockchain ile kayıt altına alınabilir 3 yıl Rambus sektörün ilk çalışan DDR5 DIMM modülünü geliştirdi 3 yıl ASELSAN'ın uzaktan kumandalı silah sistemi Nefer'e talipler var 3 yıl Çin'deki robot diş operasyonunu başarıyla tamamladı 3 yıl Bose’den Google Assistant destekli kulaklık 3 yıl Plüton kâşifi New Horizons uykusundan uyandı: İşte yeni hedefi 3 yıl Star Wars: The Last Jedi'dan yeni görüntüler paylaşıldı 3 yıl Core i7-8700K ile 5 GHz ve üstü için delid gerekebilir 3 yıl İşte Elon Musk'ın çılgın "uzaydan internet" projesi için seçtiği isim 3 yıl Honda Türkiye Başkanı açıkladı: Elektrikli Honda modelleri Türkiye'de üretilebilir 3 yıl Uber, lisans iptaline karşı 500.000 imza topladı 3 yıl Eski LG kullanıcıları V30 alır mı? Kronik sıkıntılar ve deneyimlerim 3 yıl Imagination Technologies de Çinlilere satıldı 3 yıl Go Klavye, Android kullanıcılarının kimlik bilgilerini sızdırıyor iddiası 3 yıl AMD gelecek yıl 12nm sürecine geçiş yapıyor Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim