Anlık Bildirim

Yapay beyin dalgaları felçli insanlara umut olacak

Yapay beyin dalgaları, paralize insanların yeni umudu olabilir. Yeni geliştirilen bir teknoloji, özel bir sistem ile beyin hareket fonksiyonlarının kontrol edilebilmesini sağlıyor.
Son zamanlarda bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ve yongaların nano, hatta pico seviyelere ulaşması ile özellikle tıp alanında ciddi gelişmelerle karşılaşmaktayız. Bunun en güzel ve yeni örneklerinden biri de beyin hareket fonksiyonlarının kontrol edilmesine olanak tanıyor.
Case Western Reserve Üniversitesindeki bilim adamları, omurilikteki hasardan dolayı kolu paralize olmuş hastanın beynine bir elektronik implantasyon yaparak elini ve kolunu hareket ettirmesini sağlamış. Sistem görevini beyne yerleştirilen yongalar ile beyin sinyallerini eklemlere kablosuz olarak aktararak gerçekleştiriyor.
Üniversitedeki araştırmacılardan Bolu Ajiboye’in söylediğine göre 2 silikon elektrotu, gönüllü olarak tedavi olmak isteyen hastanın hareketlerini kontrol eden beyindeki motor korteksine yerleştirilmiş. Elektrota bağlı kablolar, kafatasından bilgisayarlara bağlanarak, yapılan hareketlere göre sinyaller analiz edilmiş. Sonrasında da kol ve ellere yerleştirilen ince kablolar ile elektriksel uyarılar gönderilmiş ve eklemlere bağlı kasların hareket ettirilmesi sağlanmış.
Yapay beyin dalgaları felçli insanlara umut olacak
 
Tabii bu hareket kabiliyeti, günlük yaşamı normal birey gibi devam ettirecek seviyede hareketler değil. Üniversite bunu daha da ileri götürmek ve paralize insanlara umut ışığı olmak istiyor. Beyindeki sinirsel sinyallerin analiz edilerek sayısallaştırılması aslında ileride hayal gücümüzü bile zorlayacak sonuçlar da doğurabilir. Düşünsenize, uzaktan birilerinin fiziksel hareketlerini zihin gücünüzle kontrol edebileceksiniz, hatta bu bir insan olmak zorunda bile değil.
Bu yazıyı DonanımHaber Forum üyelerinden oray nick'li kullanıcı hazırlamıştır.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim